امروز Tuesday 23 July 2019

تحلیل آثار لویی کان در معماری متاخر

تحلیل آثار لویی کان در معماری متاخر

5٫0 rating based on 1,234 ratings
تحلیل آثار لویی کان در معماری متاخر

زندگی نامه ی لویی کان:

تحلیل آثار لویی کان در معماری متاخر

تحلیل آثار لویی کان در معماری متاخر

لویی کان در 20 فوریه سال 1901 در جزیره اوزل واقع در استونی ( روسیه ) متولد می شود.
خانواده او در سال 1905 به ایالات متحده آمریکا مهاجرت می کنند و او در 17 ماه مارس 1974 به علت حمله قلبی ،دار فانی را وداع می گوید .
مرگ او در ایستگاه فیلادلفیا در شهر نیویورک هنگام بازگشت از مسافرت هندوستان اتفاق افتاد .
او یک زندگی پرماجرا را گذرانده است .

کان در مسیر انتقال سبک جهانی کارکردگرایی به روایت جدیدی از فرمالیسم و یادمان گرایی-که ابتدا از َآن به « بروتالیسم جدید» یاد می شد. معمار تاثیرگذاری در امریکا بود.
کان اما در مقام معمار به ترجمان و بیان اهداف و مقاصد جمعی در قالب های معماری نیز پرداخت .
او از نظرگاه تاریخی ، توانست شکاف یا تحولی در جنبش سنتی معماران مدرن ایجاد کند و بین سازه و کارکرد بنا ، همسازی ویژه ای برقرار سازد .
کان ارتباط بین فضاهای مربوط به انسان و اجزای سازنده ای این فضاها را با روشی نو بازگو کرد ، کاری که پیش از او در معماری مدرن چنین نمودی نیافته بود.
طرح نگارخانه ی هنر دانشگاه ییل .کاخ دولت بانگانگار و توسعه ی محله ی عباس آباد تهران از اوست.

سال های 65-1960 ، خوابگاه الئوردونلی اردمن،:

اقامتگاه دانشجویان دختر : کاهابرن مار –پنسیلوانیا:

ساختمان خوابگاه در کنار محله ای واقع در حاشیه ی شهر ، در نزدیکی دانشکده ی دختران قرار گرفته است .
خوابگاه های دانشجویان در بنای وسیعی به صورت پیوسته برای تعداد 150 دختر پیش بینی شده است .
طرح این مجموعه در اطراف سه فضای ورودی مشترک گسترش می یابد که بر فراز این فضاها نورگیرهای بزرگی قرار گرفته است و در دیوارهای این فضاهای مرکزی تاسیسات ساختمان جاسازی شده است .
اتاق های انفرادی خوابگاه در اطراف سه فضای مربع شکل به گونه ای واقع شده که کنج های این مربع ها با یکدیگر تماس داشته باشد . این بنا از یک سازه ی بتون آرمه تشکیل شده و دیوارهای آن از بلوک های (clineker) ساخته شده که در سطوح خارجی آنها لایه های نازک سنگ سیاه و سبز استفاده شده و سطوح داخلی با گچ .سفید کاری شده است .

سال 67-1959 ، اولین کلیسای موحد . نیویورک:

لویی کان در طرح این کلیسا به اظهار مفاهیم واقع گرایانه ی خود درباره ی واقعیت عمومی و جزئیات شکل ها و ترکیب های معماری می پردازد .او قبل از رسیدن به راه حل نهایی ، بر روی یک سری طرح ها ی اسکیس مانند کار می کند که در هر مرحله دائماً به مصالحه و آشتی دادن این دو واقعیت نزدیک تر می شوند . کان در این حرکت ، همواره برنامه ی اولیه ی خود را که عبارت بود از تالار مرکزی عبادت احاطه شده به وسیله ی فضای آموزشی مدرسه ، حفظ کرده است .

سال 70-1961 ، کنیسه ی مایکوه اسراییل

کنیسه در محله ی تاریخی فیلادلفیا قرار دارد . طرح کلی با یک سری اجزای استوانه ای سازه بندی شده که محراب و نمازخانه را احاطه می کند . توسط این استوانه ها نور پراکنده ای به داخل ساطع می گردد که بر فرم های معماری تاکید بیشتری می کند .
در ساختمان آموزشی نیز همان شکل های نورگیر منتها به صورت وارونه به کار رفته است . مصالح ساختمانی این بنا به طور عمده از آجر و سیمان تشکیل شده است.

سال های 68-1965 ، دیر خواهران مقدس فرقه ی دومینیکن : مدیا ، پنسیلوانیا – طرح

لویی کان از همان ابتدای طراحی سلول های صومعه را همچون نمازخانه های انفرادی تلقی می کرد . بنابراین آنها را مانند کمربندی در اطراف مجموعه سالن های مشترک قرار می دهد . در این طرح از ایجاد راهروها خودداری شده چرا که لویی کان آن را بی فایده می داند .در ساختمان برج مانند ، ورودی عمارت و همچنین سالن های انتظار ملاقات کنندگان ، کتابخانه ، سالن های اداری و اتاق های مهمان سرا واقع شده است . سالن نمازخانه با یک سری فضاهای راهرو مانند فراخ ، احاطه شده که این فضاها ، خود ، گذرگاهی به سوی سالن نهار خوری هستند.

سال 1963- موسسه امور اداری هنر : احمد آباد ( هندوستان )

کار جدید لویی کان ، در شهر با فعالیت های تجاری ، سیاسی و روشن فکرانه آغاز می شود که آن عبارت است
از یک عضو بسیار مهم که باید در کنار یک سری ساختمان های موجود قدیمی و جدید به آنها افزاده شود . خصوصیات اجتماعی و موقعیت محلی مکان مورد نظر ، دقت و احتیاط ویژ ه ای را در سازمان دهی فعالیت ها و همچنین در ایجاد شکل های ظاهری معماری می طلبد .

سال 67-1964 ، دانشکده ی هنر : فیلادلفیا – پنسیلوانیا .

محله ای که طرح مورد نظر باید در آن اجرا می شد در مرکز اقتصادی شهر در کنار شریان اصلی ترافیک قرار داشت . نقشه ی ساختمان در اطراف دو محوطه ی روباز ترکیب یافته بود . کارگاه ها و آزمایشگاه ها در قسمت شمالی واقع شده، در حالی که کلاس های درس ، اتاق های اداری و سرویس های خدماتی در بخش جنوبی حیاط قرار گرفته اند . در لبه ی انتهایی طرح ، در جهت خیابان برد (Bread streat) تالار بزرگ نمایشگاه همراه با کتابخانه و سالن مطالعه پیش بینی شده است . طرح این ساختمان عمدتاً به خاطر گسترش بنای مدرسه ی موجود که ساختمان های با ارزشی را اشغال کرده بود تهیه شد.

سال های 72-1967 ، موزه ی هنری کیمبل : فورت ورس – تگزاس

این موزه در باغی قرار دارد که اطراف آن را زمین وسیعی احاطه کرده است . بنابراین تصمیم گرفته می شود که ساختمان آن در سطح افق گسترش یابد و برای ایجاد روشنایی طبیعی ، از نورگیرهای سقفی استفاده شود . اشیای موزه در مجموع از آثار نسبتاً ظریف مربوط به قرن نوزدهم و قبل از آن تشکیل شده اند و چون نور فضاهای موزه به طور طبیعی تامین می شود، لذا لویی کان تصمیم می گیرد اشیای آن را نیز با نور طبیعی در معرض دید قرار دهد . بنابراین از دو طریق نور را ره داخل هدایت می کند . یکی نور نقره ای رنگ آسمان که از شبکه های آلومینیومی گذشته و انعکاس آن از صفحات منحنی شکل به فضاهای داخلی می رسد و دیگر نور سبز رنگ که از انعکاس نور خورشید بر روی برگ های درختان و گیاهان باغچه واقع در سه حیاط و صفحه های منحنی به داخل موزه سرایت می کند ..

سال های 77- 1969 ، مرکز هنر و مطالعات بریتانیایی در دانشگاه یال :

ساختمان این مرکز هنری برای گردآوری و نمایش تابلوهای نقاشی ، مهر ، چاپ ، تمبر و کتاب اختصاص داده شده است .
بنای اصلی از یک اسکلت بتون مسلح تشکیل یافته است و دیوارها از پانل های غیر باربری است که در سطح خارجی با ورق های فولادی ضد زنگ پوشیده شده اند و در داخل از پوشش چوب بلوط سفید استفاده شده است . در تمام سطح پشت بام نورگیرهایی با حالت بخصوصی طراحی شده اند که علاوه بر ایجاد روشنایی طبیعی اجزای تاسیسات ، جریان هوا نیز از طریق آنها به گردش در می آید . بقیه ی تاسیسات خدماتی ، در صفحه های دیوارهای مجوف قرار گرفته است.

سال 61-1959 ، کنسول گری ایالات متحده ی امریکا در لو آندا ( آنگولا )

در این طرح ، دو ساختمان پیش بینی شده است : یکی ساختمان اداری و دیگری بنای مسکونی کنسول . لویی کان در هر دو طرح ، بنای مشترکی را برای طرح مساله ی تابش آفتاب و نور شدید و خیره کننده ی آن در نظر گرفته است .
دیوارها به طور مستقل و آزاد ساخته می شود و نورگیرهای شیشه ای وسیع ، توسط آفتاب شکن ها ی مخصوصی محافظت می شود تا آفتاب به صورت مستقیم بر آنها نتابد و نور غیر مستقیم وارد فضای داخلی شود . سقف ساختمان از دو پوشش تشکیل شده است . پوشش خارجی به فاصله ی 80/1 متری پوشش زیرین قرار دارد و از قطعات پیش تنیده بتونی ساخته شده که حالت سایه بان برای سقف زیرین دارد . اسکلت بنا از قطعات بتونی پیش ساخته و دیوارهای آن از بلوک های سیمانی معمولی می باشد .

این فایل دارای 65 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

5000 تومان – خرید

مطالب مشابه:

mohammadi morteza وبسایت شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code