دانلود پاورپوینت توسعه پايدار در معماری

اصطلاح پايداری (sustainable) براي نخستين بار در سال 1986 توسط كميته جهاني گسترش محيط زيست تحت عنوان (رويارويي با نيازهاي عصر حاضر بدون به مخاطره انداختن منابع نسل آينده براي مقابله با نيازهايشان) مطرح شد و هر روز بر ابعاد و دامنه آن افزوده مي شود تا استراتژي هاي مناسبي پيش روي جهانيان قرار گيرد.
در اين جهان، معماران نيز همسو با ساير دست اندركاران در پي يافتن راهكارهاي جديدي براي تأمين زندگي مطلوب انسان بوده اند.
كاربرد مفاهيم پايداري و توسعه پايدار در معماري، مبحثي به نام «معماري پايدار» آغاز نموده اند كه مهمترين سرفصل هاي آن با عنوان «معماری اكوتک»، «معماري و انرژي- معماري سبز» ايجاد مي گردد.


تعاريف ساخت و ساز پايدار

ساخت و ساز پايدار اين چنين تعريف شده است: «مديريت يك محيط پاك و سالم بر اساس بهره برداري مؤثر از منابع طبيعي و اصول اكولوژيكي» كه هدف از طراحي ساختمان هاي پايدار كاهش آسيب آن بر روي محيط و منابع انرژي و طبيعت است، كه شامل قوانين زير مي باشد:
1- كاهش مصرف منابع غيرقابل تجديد
2- توسعه محيط طبيعي
3- حذف يا كاهش مصرف مواد سمي و يا آسيب رسان بر طبيعت در صنعت ساختمان سازي
بنابراين به طور خلاصه، ساختمان پايدار را مي توان اين چنين تعريف نمود:
ساختماني كه كمترين ناسازگاري و مغايرت را با محيط طبيعي پيرامون خود و در پهنه وسيع تر با منطقه و جهان دارد.

اهداف كلي ساختمان هاي پايدار

 1. بهره برداري مناسب از منابع و انرژي
 2. جلوگيري از آلودگي هوا
 3. مطابقت با محيط

اصول توسعه ساخت و ساز پايدار

براي ايجاد تعادل ميان سطوح تنوع زيستي، سه اصل توسعه صنعت ساخت و ساز پايدار كه در جهت و حفظ تنوع زيستي در شهر بايد رعايت شوند، به شرح زير است:

 • استفاده پايدار از منابع زيستي
 • استفاده از منابع تجديد ناپذير
 • كاربرد معقول از چوب (به عنوان يك منبع تجديد ناپذير)
 • حفاظت از تنوع زيستي

طراحي پايدار و اصول اوليه آن

طراحي پايدار همكاري متفكرانه معماري با مهندسي مكانيك، برق و سازه است. علاوه بر فاكتورهاي متداول طراحي مانند زيبايي، تناسب و بافت و سايه و نور و امكاناتي كه بايد مدنظر قرار گيرند، گروه طراحي بايد به عوامل طولاني مدت محيطي، اقتصادي و انساني توجه نموده و اصول اوليه آن را كه به قرار زير است، مد نظر قرار دهد:

 1. درک محيط
 2. ارتباط با طبيعت
 3. درك روندهاي موجود در طبيعت
 4. درك تاثيرات محيطي
 5. روند مشاركتی طراحی
 6. درک مردم

نمونه موردی از خلاقيت معماران در استفاده از مصالح با توجه به اهداف توسعه پايدار

مجتمع مسكوني، فرانسه: ادوارد فرانسوا (Edouard Francois)

در اين ساختمان با بناي روستايي، صفحه باران شامل نرده هايي چوبي است كه با سيم به هم بسته شده اند. نماي خارجي اين پرده باراني حصيري با ايجاد سطحي دندانه اي، ظاهري روستايي به بنا مي دهد. خلاقيت معمار در استفاده از اين تيركهاي چوبي كه مصالحي ارزان و پيش پا افتاده اند نمود يافته است. سيمهاي متصل كننده تيركها در طول ديوار به وسيله چوبهايي حمايت مي شوند كه در ديوار بنايي حجيم پشتي ثابت شده اند.

مرکزگردشگری، پنسیلوانیا: بوهلین سای وینسکی جکسون (Bohlin Cywinski Jackson)

ایده اصلی در طراحی این بنا پایداری، ذخیره انرژی، معماری دوستدار محیط و انتخاب مصالح مناسب بوده که در پوسته ساختمان به بیانی مشترک رسیده اند. این مرکز در پارک ملی به وسعت 67 هزار جریب در شرق پنسیلوانیا قرار دارد. اکوسیستم گیاهی و جانوری این منطقه بسیار غنی است ومحوطه باستان شناسی مربوط به دوران بومیان اولیه آمریکا را شامل می شود. هدف، طراحی یک مرکز جدید برای بازدیدکنندگان پارک بود که به عنوان فضای تجمع عمومی، صرف غذا و برگزاری سخنرانیها از آن استفاده شود.

خانه عریان، ژاپن: شیگروبن (Shigeru Bans)

معمار شکلی ساده را برای پاسخ به عملکرد اصلی این خانه به عنوان سرپناهی برای باد، باران و هوای سرد انتخاب کرده است: مکعبی یکپارچه به ارتفاع دوطبقه. این خانه در حومه توکیو در احاطه شالیزارهای برنج، کلبه های روستایی ناپایدار و گلخانه های سرپوشیده قرار گرفته وحجم کشیده خانه با نمای نیمه شفاف یادآور گلخانه های اطراف است.
در این بنا اجزای معمول خانه ها (دیوارهای جدا کننده، در، پله وسقف) حذف شده اند. تنها فضای کاملاً محصور داخلی سرویس بهداشتی است. آشپزخانه، رختشویخانه و انبار تنها فضاهایی هستند که در جلوی دیوارهای پرده ای قرار داده شده اند. فضاهای شخصی برای مطالعه، خواب و تنهایی در جعبه های متحرکی به عنوان اتاق تعبیه شده اند که سقف آنها همچون سکو کاربردی مضاعف برای بازی و کار دارد.

خانه ماساچوست، آمریکا:جان هونگ (John Hong)

برای ساخت این خانه در سایتی وسیع در 12 مایلی غرب بوستون، از قطعات فولادی باقیمانده از پروژه شاهراه 6/14 میلیارد دلاری بوستون استفاده شده است.
مهندس سازه این خانه، Pedini 11 سال در این پروژه بزرگ حمل و نقل شهری کار کرده است. شهرت پروژه شاهراه سوم موسوم به Big Dig که شاهرگ اصلی مرکز تجاری بوستون است، بیشتر به دلیل شکسته شدن آن و نفوذ آب، سقوط پانلهای سقف وکشته شدن یک نفر و صرف هزینه بسیار است.
در زمان ساخت بزرگراه، برای ایجاد مسیر فرعی از شیبراهه های موقت ساخته شده از صدها اسلب بتنی پیش ساخته استفاده شد.

این فایل دارای 23 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

12600 تومان – خرید

 

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پاورپوینت معرفی معماری اکوتک

ج آوریل 16 , 2021
نگاهی به ریشه های معماری اکوتک معماری بومی:معماری پایدار—-ارگانیک معماری مدرن:معماری های تک—-روبوتک کالبد معماری اکوتک {(روح):پایدار {(جسم):های تک بحران انرژی در جهان پایدار در اواخر دهه ی 60 میلادی اولین نشانه های نارضایتی از شیوه های زندگی مدرن آشکار شد، این موج نارضایتی سلسله ای از وقایع بود که […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید