دانلود پاورپوینت ضوابط اجرایی طراحی پارکینگ همراه با نمونه موردی

مبانی نظری:

اهمیت و ضرورت پارکینگ:

هر سال 8760 ساعت است و اگر فرض كنيم كه هر اتومبيل در طول سال به طور متوسط بيست هزار كيلومتر مسافت بپيمايد و متوسط آن 40 كيلومتر در ساعت باشد مدت زماني كه يك اتومبيل در سال به طور متوسط در حركت است برابر با 400 ساعت مي شود. بنابراين، هر اتومبيل به طور متوسط 8360 ساعت در سال در حال توقف است و احتياج به محلي براي توقف دارد. اين محاسبه ساده نشان مي دهد كه مدت زمان نياز هر اتومبيل به پاركينگ به مراتب بيشتر از مدت زمان حركت آن است.

نتیجه: به دلیل رشد بالای شهر نشینی، افزایش جمعیت و مسافرت های درون شهری، امروزه کلان شهرها با کمبود فضا برای پارک خودرو دست به گریبانند. همین مهم ضرورت ساخت پارکینگ را بیش از پیش تقویت می کند.

مفاهیم و دیدگاه ها:

تقاضای پارکینگ
تقاضاي پاركينگ عبارت است از تعداد فضاي پاركي كه براي پارك نمودن سواري هاي شخصي در طول مدت توقف آنها در محدوده مورد مطالعه پاركينگ نياز است. (مختاري،15،1388)

سطح توقف خودرو
متوسط سطحي كه براي توقف هر اتومبيل در نظر گرفته مي شود، 14 متر مربع است. اگر متوسط تعداد سرنشين هر اتومبيل دو نفر فرض شود، به طور متوسط، هر سرنشين اتومبيل به حداقل 7 متر مربع از سطح شهر براي ايجاد پاركينگ نياز دارد و چون اتومبيل وسيله شخصي است، حداقل دو جاي پارك لازم دارد؛ يكي در محل سكونت و ديگري در محل كسب و كار يا محلهايي نظير مراكز خريد و مركز شهر. (شاهی،85،1376)

مكانيابي پاركينگ:

مکان‌یابی فعالیتی است که قابلیت‌ها و توانایی‌های یک منطقه را از لحاظ وجود زمین مناسب و کافی و ارتباط آن با سایر کاربری‌های شهری به منظور انتخاب مکانی مناسب برای کاربری خاص مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. شاخص‌های زیادی در این فرایند کاربرد دارند که استفاده از این شاخص‌ها به اطلاعات صحیح و کامل از مکان نیازمند می‌باشد که پس از تجزیه و تحلیل این اطلاعات جمع‌آوری شده و با ارزیابی گزینه‌های مختلف امکان تصمیم‌گیری مکانی وجود خواهد داشت.

معيارهاي موثر در مكانيابي پاركينگ:

فاصله از مراكز جاذب سفر عمده شامل مراكز تجاري و خدماتي، مراكز اداري، مراكز بهداشتي، مراكز فرهنگي و تفريحي، اماكن زيارتي، مراكز آموزشي و پايانه هاي اتوبوسراني و تاكسيراني.

فاصله از معابر و شبكه هاي ارتباطي درجه يك (خيابا ن هاي شرياني درجه دو با خاصيت ورود و خروج به منطقه يك)، درجه دو (خيابان هاي شرياني درجه دو بدون خاصيت ورود و خروج به منطقه يك) و درجه سه (خيابان هاي محلي).

روش شناسی مدیریت پارکینگ در GIS:

معیارهای کمی عبارت‌اند از: تأثیر جمعیت، مدت پارک، کاربری زمین، دسترسی.

گام ۱ : تعيين محدوده مورد مطالعه پاركينگ

گام ۲ : برآورد عرضه پاركينگ
برآورد تعداد فضاي پاركينگ هاي دور از خيابان ( غير حاشیه‌ای)
برآورد تعداد فضاي پاركينگ هاي خياباني (حاشیه‌ای)
تعيين عرضه پاركينگ

گام ۳ : برآورد تقاضاي پاركينگ
گام ٤ : مطالعه ساير عوامل تأثيرگذار بر عرضه و تقاضاي پارک
گام ۵ : مطالعه عوامل تأثيرگذار بر مديريت پارکينگ ( خصوصيات پاركينگ )
گام ۶ : برآورد ميزان نياز به فضاي پارك

محدوديت در مكانيابي پارکینگ:

 1. زیارتی، مساجد و حسینیه ها
 2. بیمارستان ها
 3. مراکز آموزشی
 4. باغ ها
 5. سطح خیابان
 6. مراکز فرهنگی
 7. مراکز آموزشی

مدیریت پارکینگ ها:

مدیریت داخلی
در مدیریت داخلی پارکینگ به موضوعات امنیت، هزینه مناسب، نظارت صحیح، شکل ظاهری، مدیریت ورودی و خروجی پارکینگ و … توجه می شود.

مدیریت خارجی:

در بحث مدیریت خارجی به هماهنگی سازمانهای ذیربط (از قبیل شهرداری، سازمان حمل و نقل و ترافیک، نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی و …) و بررسی عملکردهای سازمانها اعم از اقداماتی که داشته­اند و یا در آینده دارند توجه خواهد شد.

انواع پارکینگ ها:

غیرحاشیه ای:

در طرح پاركينگهاي چند طبقه چهار عامل اهميت بيشتري دارد

 1. مشخص كردن ظرفيت براساس نيازهاي پيش بيني شده
 2. سهولت ورود و خروج وسايل نقليه
 3. مخارج احداث و نگهداري پاركينگ
 4. رعايت هماهنگي لازم بين ساختمان پاركينگ و ساختمانهاي مجاور

 • مکانیکی
 • طبقاتی
 • غیر هم سطح
 • هم سطح
 • حاشیه ای

انواع پارکینگ غیر حاشیه ای
سایر پارکینگ ها:

استفاده وسايل نقليه از سطح خيابانھا به عنوان پاركينگ ھنگامي مشكل چنداني ايجاد نمي كند كه تعداد اين وسايل در شھر نسبت به ظرفيت خيابانھا كم باشد . ظرفيت جاده را در آغاز طرح معمولاً طوري در نظر مي گيرند كه جوابگوي نيازھاي آينده طرح باشد .از اين رو ظرفيت ھر جاده در سالھاي اوليه استفاده از آن غالباً بيش از نياز بالفعل آنھاست و به ھمين علت استفاده وسايل نقليه از قسمتي از سطح خيابان به عنوان پاركينگ در اين حالت مشكل چنداني ايجاد نمي كند . اما به تدريج كه بر تعداد وسايل نقليه افزوده مي شود ،كمبود فضاي عبور و مرور وسايل نقليه محسوس مي شود . در اين صورت ، توقف وسايل نقليه در كنار خيابانھا در ساعاتي از روز يا در تمام طول روز ممنوع مي شود .

پاركينگ بامي:

در محلھايي كه زمين بسيار نادر و گران باشد و ايجاد پاركينگھاي مستقل نيز مقدور يا به صرفه نباشد ،يكي از راھھاي ايجاد پاركينگ استفاده از بام ساختمانھاست . بديھي است كه اگر قرار باشد از بام ساختمان به عنوان پاركينگ استفاده شود. بايد در طرح و محاسبه ساختمان پيش بينيھاي لازم صورت گيرد .

پاركينگ زيرزميني:

اين نوع پاركينگ پايين تر از سطح زمين ساخته مي شود اين گونه پاركينگ را مي توان در زير جاده ،ميدان ، پارك ، يا زير زمين ساختمانھاي مسكوني ھتل ھا و ساختمانھاي عمومي ديگر ساخت . پاركينگ زير زميني بيشتر قسمتي از ساختمان اصلي را تشكيل مي دھد و به علت لزوم صرف ھزينه زياد براي خاكبرداري ،ساختن ديوارھا ، شيبھاي مختلف و تاسيسات گوناگون ، كمتر اتفاق مي افتد كه جدا از ساختمان اصلي ساخته شود . پاركينگھاي زيرزميني خصوصيت ويژه اي ندارند و بيشتر در مكانھايي كه زمين كم و گران باشد ، يا وجود ساختمانھاي باستاني و موانع ديگر اجازه ايجاد پاركينگھاي ھمسطح يا چند طبقه را ندھد ، ساخته مي شوند .

مطالعه موردی:

شهر مشهد با مساحتی بالغ بر 25696.5 هکتار و جمعیتی معادل 2427316 نفر، دومین کلان شهر مذهبی جهان و مهمترین شهر کشور بعد از تهران میباشد که سالانه پذیرای تعداد زیادی زائر و مسافر است.
حوزه مورد مطالعه با مساحت 4003 هکتار، 15.58 درصد از مساحت کل مشهد را به خود اختصاص داده است و با توجه به جمعیت 2427316 نفری شهر مشهد، 21.38 درصد این جمعیت که معادل 519086 نفر میباشد در حوزه میانی غربی جای گرفته است.

موقعیت حوزه مورد مطالعه
روش کلی مورد استفاده در مکانیابی
فرآیند و معیار های موثر در مکانیابی
وزن دهی به معیارها
آماده سازی لایه ها
ارزش گذاری و تلفیق نهایی معیارها

این فایل دارای 58 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

14300 تومان – خرید


 

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پاورپوینت معرفی روستای سفید برگ از توابع شهرستان جوانرود

پ آگوست 12 , 2021
شناخت روستای جوانرود شهرستان جوانرود در شمال غربی استان کرمانشاه واقع شده است که از شمال و شرق به شهرستان روانسر، از حنوب به شهرستان دالاهو و از غرب با شهرستان ثلاث بابا جانی و کشور عراق هم مرز است. شهرستان جوانرود در عرض جغرافیایی 34درجه و طول جغرافیایی 46 […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید