دانلود پاورپوینت معرفی فضا و مکان در معماری

فضا چیست ؟
فضا واژه ای است که در زمینه های متعدد و ریشه های گوناگون از قبیل فلسفه ، جامعه شناسی ،معماری و شهرسازی و… بطور وسیعی کاربرد دارد. البته فضا در مفهوم به تنهایی هیچ ویژگی خاصی را مطرح نمی کند ولی به محض درک شدن توسط شعور انسانی و انجام نوعی فعالیت به مکان تبدیل می گردد. فضا یک مقوله بسیار عام است و تمام جهان هستی را پر می کند، فضا دارای ماهیتی جیوه مانند است که در هر ظرفی که قرار گیرد به شکل ان در می آید.فضا می تواند چنان نازک و وسیع به نظر برسد که احساس بعد از بین برود . با این وجود فضا قابل اندازه گیری است ، برای مثال می گویی فضای کافی موجود است و یا فضا پر است. فضا از دیدگاه ناظر قابل تغییر است و با توجه به موقعیت مکانی وی می تواند به صورتهای مختلف ادراک شود.

فضا وبینش های اساطیری

یونانیان باستان : در زبان یونا نیان باستان ، واژهای برای
فضا وجود نداشت ، آنها به جای فضا ( (spaceاز لفظ ما
بین استفاده می کردند

فضا از دیدگاه افلا طون :

افلا طون از هندسه به عنوان علم فضا یاد کرد.
تعریف مکان
مکان بخشی از فضای طبیعی یا فضای ساخته شده است که به لحاظ مفهومی یا مادی دارای محدوده ای مشخص باشد. مکان به واسطه معنا یا فعالیت هایی که در آن انجام می گیرد مشخص می شود. فضای معماری تبلور مادی مکان است. مکان نتیجه رابطه متقابل و عکس العمل بین سه عامل ” رفتار انسانی ” مفاهیم “ و” مشخصات فیزیکی“مربوط به آن است. مکانها مراکزی هستند که درآنها اتفاقات معنی دار ومهمی برای زندگی صورت می پذیرد.
این مراکز در ضمن مبداها ومراجعی هستند که انسان به کمک آنها خود را در محیط می یابد و آن را تصرف می کند. مکان به طور طبیعی نتیجه تصرف فضا توسط انسان است. محیط اطراف تک درختی که به آن دخیل بسته می شود و در اعتقادات بومی مفهومی مقدس دارد ، یک مکان مهم محسوب می شود.

توجه :این فایل شامل ۴۰ اسلاید میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

4000 تومان – خرید


mohammadi morteza

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

پست بعدی

دانلود پاورپوینت معماری ایران دربیست دقیقه

ی مه 21 , 2017
فهرست فصل اول:بررسی اصول ومفاهیم معماری ایران فصل دوم:تخت جمشید فصل سوم:ویژگی های معماری پارسی فصل چهارم:تخت سلیمان فصل پنجم:ویژگی های معماری پارتی معنای عرفان (احمدی۱۳۸۲) بینش نمادین(اردلان۱۳۷۴) این معماری درپی بیان وبرانگیختن حس عمیق معانی ازلی تعالی معنوی ووحدت کل موجودات عالم در بیننده است. توجه :این فایل شامل […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس