دانلود پاورپوینت معرفی مسجد حکیم اصفهان

پيشگفتار:

مسجد حكيم اصفهان، يكي از شاهكارهاي معماري ايران در دوره اسلامي، مسجدي است چهار ايواني با آجركاري‌هاي بسيار متنوع و در حد يكي از بهترين كارهاي معماري دوره صفويه مي‌باشد. اين مسجد داراي محراب‌هاي متعدد و متنوع كه هر كدام نسبت به شبستان خود ساخته شده و ايوان‌هاي مرتفع و شبستان‌هاي تابستاني و زمستاني و طاق‌نماهاست كه با تزييناتي بسيار عالي همراه است.
اين مسجد در محله‌اي قرار گرفته (بازارچه نو انتهاي بازار رنگرزان) كه دور از ديدگاه جهانگردان و مشتاقان هنر است و سياحاني كه از گوشه و كنار جهان به اين شهر زيبا سفر مي‌كنند و مشتاق ديدن آثار باستاني اصفهان هستند به ديدن اين مسجد نايل نمي‌شوند. بايد گفت اين بيشتر بدين جهت است كه راه ماشين رو ندارد و فاصله اين مسجد نسبت به خيابان‌هاي اطراف آن زياد است و راهنمايان جهانگردان را نسبت به اين امر بي‌توجه كرده است و از به نمايش گذاردن اين مسجد صرفنظر مي‌كنند.
يك بررسي كوتاه، نشانگر آن است كه افرادي كه در كارهاي خير قدم مي‌گذاشتند، با نيتي پاك و خالي از هرگونه خللي كه در آنها بود و نيز با پايبند بودن به معتقدات مذهبي كه به آنها اجازه ذره‌اي كج‌روي را نمي‌داد، به كارهاي هنري مي‌پرداختند.
با توجه باينكه سال‌ها از بناي موردنظر مي‌گذرد و هر كدام از اين بناها به نوبه خود قابل يك بررسي و تعميق است، كه در اين جا نمي‌توان نام يك يك آنها را ذكر كرد، فقط و فقط مي‌توان از ذوق دروني هنرمندان ياد كرد.
با زيرورو شدن تاريخ و دست به دست شدن حكومت‌ها و به سامان رسيدن هر حكومتي، تغييراتي پيدا مي‌شد كه گاه باعث تشويق هنرمندان مي‌گرديد و گاهي به ركود اين بازار كمك مي‌كند. هرچه اين تغييرات از نوسانات و گسستگي كمتر برخوردار بود، پيشرفت و برتري هنر خود را بهتر نمايان مي‌كرد. حكومت‌هايي بودند كه هنرمندان را به دور خود جمع مي‌‌كردند و با تشويق و آماده نمودن و سايل كار آنها و مراوده بيشتر با هنرمندان ديگر سرزمين‌ها و كمك آنها به ابداع هنري برتر مي‌پرداختند.
معماري ايران كه از فرهنگ خاصي برخوردار است، گوياي تمدن اين مرز و بوم از ديرزمان بود و مانند معماري همه جهان كه بازگو كننده انديشه‌هاي آن سرزمين مي‌باشد و از فرهنگ مردم آن ديار سرچشمه گرفته است، سخن مي‌گويد .

فهرست منابع

مسجد حكيم، محمد ماهرالنقش.
راهنماي شهر جديد اصفهان.
گنج‌نامه، جلد دوم.
فهرست مطالب
پيشگفتار
مقدمه
شيوه اصفهاني
صحن بزرگ (فضاي داخلي)
سردر شمالي مسجد حكيم
سر در شرقي مسجد حكيم
سر در غربي مسجد حكيم
شبستان زير گنبد
شبستان جنوب شرقي
شبستان جنوب غربي
شبستان زمستاني
محراب شبستان زير گنبد
منبر
محراب شبستان شرقي زير گنبد
محراب شبستان غربي زير گنبد
محراب شبستان زمستاني
ايوان شمالي مسجد حكيم
ايوان جنوبي مسجد حكيم
ايوان غربي مسجد حكيم
ايوان شرقي مسجد حكيم
ايوان شمال شرقي مسجد حكيم
ايوان شمال غربي مسجد حكيم
فهرست منابع

شيوه اصفهاني

اين شيوه از دوران تيموريان آغاز مي‌شود و در دوره‌ي صفويه به نهايت اوج خود مي‌رسد و تا دوران معاصر ادامه مي‌يابد. از تغييرات اصول سازه در اين شيوه، پيدايش انواع قوس‌ها با ترسيم بر مبناي ضوابط هندسي و بر اساس اصول رياضي است كه براي قبول بارها و نيروهاي بزرگ شكل گرفته است. اين قوس‌ها به نام قوس شاه عباسي مشهور شده است. در اين دوره طاق‌ها به شكل‌هاي گوناگون پوشش شده و علاوه بر‌ آن گنبدهاي كوتاه و بلند با قطعه‌هاي مختلف و به خصوص بزرگ ساخته شده است.
به طور كلي جدا از شيوه‌ي پارسي، شيوه‌ي پارتي را مي‌توان اساس پيدايش قوس‌ها و طاق‌ها و گنبدهاي كوتاه دانست. در شيوه‌هاي خراساني، رازي، آذري و به خصوص شيوه اصفهاني انواع قوس‌ها و پوشش‌ها بوجود آمد و كاربرد آنها رواج يافت. طاق‌هاي وسيع بنا گرديد و گنبدهايي در ابعاد مختلف به صورت تك‌پوشش يا دوپوش ساخته شد. تاثير قوس‌هاي شيوه‌ي پارتي را مي‌توان در معماري اسلامي نيز مشاهده كرد.

صحن بزرگ مسجد حكيم (فضاي داخلي)

صحن بزرگ مسجد حكيم يا صحن اصلي به طول تقريبي شصت و يك متر و پنجاه سانتيمتر و به عرض پنجاه و سه متر و شصت سانتيمتر مي‌باشد كه از شمال به ايواني بزرگ و رفيع و دو راهرو در طرفين محدود و راهرو طرف غرب ايوان به در خروجي شمالي منتهي مي‌شود كه راهرو ورود و خروج نمازگزاران است. راهرو طرف شرق يك راه ورودي به ايوان بزرگ و ايوان شرقي را ميسر مي‌كند، ايواني كه ورودي آن از اين راهرو مي‌باشد. محل نمازگزاران است. ناگفته نماند كه براي ورود به تمام ايوان‌ها راهروهاي ورودي تعبيه شده ولي جلوي ايوانها باز و ورود به آنها ميسر است.

سردر شمالي مسجد حكيم

مجموعه تزيين سر در شمالي به طوري كه مشاهده مي‌شود به شرح زير است. دو اسپر در طرفين سر در با آجر به عرض تقريبي هفتاد سانتيمتر باكتيبه‌اي به همين عرض و با عمق يك و نيم متر با يك قوس صفوي و دو پشت بغل كه اين دو اسپر را به هم مرتبط مي‌كند و داخل اين مجموعه با يك در ورودي و قطاربندي بالاي آن و انواع كاشيكاري و آجر كاري تزيين يافته است.
ارتفاع سر در از كف كوچه تا انتهاي كتيبه‌ي ارتفاعي درحدود هشت متر وعرض پنج متر و شصت سانتيمتر است و چنانچه دو طاقنماي طرفين سر در را جزو محدوده ي سر در به حساب آوريم اين عرض به هشت متر وشصت سانتيمتر مي‌رسد.

شبستان زير گنبد:

شبستان زير گنبد به عرض يازده متر و پنجاه سانتيمتر و به طول يازده متر و پنجاه سانتيمتر به شكل مربع ساخته شده است. ورودي‌هاي شرقي، غربي و جنوبي اين شبستان به عرض شش متر و پنجاه سانتيمتر و در جنوب عرض محراب با عرض ورودي‌ها برابر است.
عرض پايه‌هاي چهار طرف شبستان با هم برابر و تزيينات روي هر ديوار با ديوار مشابه خود قرينه است، كه به شرح آن خواهيم پرداخت.
كف شبستان از آجرهاي چهار گوش بيست و پنج در بيست و پنج سانتيمتري به نام آجر ختايي هم كف با ايوان مفروش شده است و فاصله آجرها را با گچ بندكشي كرده‌اند.

این فایل دارای 93 اسلاید به صورت پاورپوینت قابل وایرایش میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

16500 تومان – خرید


 

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پاورپوینت معرفی مسجد جامع ورامین

ش ژانویه 2 , 2021
شهر ورامین مرکز شهرستان ورامین در چهل کیلومتری تهران است. ورامین همیشه مرکز کشاورزی بوده و بر خلاف خیلی از شهرهای ایران، هنگام حملة مغول آبادتر شد. آن زمان خیلی از مردم ری و اطراف به ورامین کوچ کردند. چند سال بعد، ورامین از قریه‌ای بزرگ به شهر تبدیل شد. […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید