دانلود پاورپوینت معرفی معماری و ساختار آب انبار

دانلود پاورپوینت معرفی معماری و ساختار آب انبار

تعریف آب انبار

آب‌انبار حوض و یا استخر سرپوشیده‌ای است که برای ذخیره آب معمولاً در زیر زمین ساخته می‌شود. در مناطق کم‌آب و کویری آب انبار را از آب باران و یا جویبارهای فصلی پر می‌کنند. آب معمولاً در زمستان ذخیره شده و در تابستان به کار می‌رود. آب انبارها از جمله تأسیسات وابسته به قنات هستند.

تاریخچه آب انبار

شرايط اقليمي‌ خشك و نيمه خشك بخش عمده اي از ايران، تاثير ژرف و بنيادي در خلق پديده‌هاي گوناگون معماري اين سرزمين گذاشته است. ريزش‌هاي آسماني در ايران، به جز ناحيه شمالي و سواحل درياي مازندران، در بقيه نواحي بسيار كم است. به همين دليل، از ديرباز در بيشتر دشت‌هاي وسيع ايران، براي دسترسي به آب، تلاش چشمگيري صورت گرفته و ايرانيان با بهره جستن از تمامي‌ توانايي‌هاي خود، ده‌ها كيلومتر قنات حفر كرده اند. آنها در كنار ساخت قنات‌ها و سدها، به ذخيره سازي آب‌هاي فراوان زمستاني براي به مصرف رساندن آنها در فصل‌هاي گرم سال نيز توجه داشته اند و براي تحقق اين مساله، «آب‌انبار» را بنيان گذاشته اند.
آب‌انبارها علاوه بر نقش مهمي‌ كه در زندگي روزمره مردم داشته اند، از موقعيت خاصي نيز در فرهنگ و اعتقادات مردم اين سرزمين، بهره مند بوده اند. پيوند ميان آب و آيين‌هاي مذهبي، در دوران بعد از اسلام نيز در ايران ادامه يافت؛ به گونه اي كه نيايشگاه‌هاي آناهيد، جاي خود را به مصلي‌هاي شكوهمند خارج از شهر داد.
دلايل جمع‌آوري و نگه‌داري آب در آب‌انبارها
انواع آب انبار از نظر ساختار
معرفی آب انبار چهل ستون
معرفی آب انبار تنوره ای
انواع آب‌انبارها از نظر موقعیت
معرفی قسمتهای مختلف آب انبار

بررسی آب انبار از نظر اقلیم

آب انبار در نواحي گرم و خشك از جمله ملزومات مهم براي تداوم زندگي در اين مناطق بوده و در اكثر محلات شهري و روستا ها يك يا چند آب انبار وجود داشته است. اين آب انبار ها شامل يك مخزن بزرگ مكعب يا مكعب مستطيل و يا استوانه اي شكل در داخل زمين بوده اند كه روي اين مخزن را با طاق قوسي و يا گنبدي مي پوشاندند اين مخازن غالباً يك و در بعضي از موارد دو راه پله براي برداشت آب از مخزن داشته اند.
روش های تهویه آب انبار

نحوه ساخت آب انبار

برای احداث آب انبار، پس از مشخص كردن محل آن و كندن زمين، معمولاً كف آن را با شفته آهكي كاملاً مي پوشاندند و يك پي يكپارچه به صورت راديه ژنرال اجرا مي كردند. در بعضي از موارد در صورت بزرگ بودن مخزن، كف آن را آجر فرش مي كردند.
براي ديوار هاي آب انبار از آجر قرمز كه به نام آجر آب انباري معروف است و در مقابل آب مقاوم مي باشد، استفاده مي كردند. البته در نواحي كوهستاني و يا مناطقي كه تهيه سنگ آسان تر و اقتصادي تر از آجر بوده از سنگ لاشه براي ديوار ها و گنبد استفاده مي شده است روي ديوار ها و كف مخزن را با ملات ساروج مي پوشاندند و سپس روي ديوار ها را با گنبد و يا طاق و تويزه مسقف مي نمودند.

مطالب مشابه:

دانلود پاورپوینت مطالعات طراحی آب انبارها در معماری ایران

دانلود فایل مرمت آب انبار مسجد شازده

دانلود پاورپوینت بررسی معماری اب انبارها

دانلود پاورپوینت معرفی حمام تاریخی مصباح کرج

دانلود فایل معماری کاروانسراها و معرفی انواع کاروانسراها


دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

4000 تومان – خرید

 

mohammadi morteza

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

پست بعدی

ابعاد و اندازه و استاندارد در طراحی ساختمانهای مسکونی

پ جولای 5 , 2018
فهرست مطالب: _ مقدمه _ بخش عمومی (مسکن اجتماعی ) _ بخش خصوصی _ تحولات فعلی PPG3 _ توپوگرافی (موضوع نگاری) _ رابطه باساختمانهای دیگر(محوطه اختصاصی وغیره) _ استانداردهای طرحهای مسکونی _ انواع پلان(خانه ،اپارتمان) _ قسمتهای داخلی:عوامل عمومی ،ورودی اصلی ،نشیمن/پذیرش،آشپزخانه ها،خدمات/رختشویخانه،اتاق های خواب ،حمام ها،توالت ها،انبار ایمنی وامنیت […]
ابعاد و اندازه و استاندارد در طراحی ساختمانهای مسکونیابعاد و اندازه و استاندارد در طراحی ساختمانهای مسکونی

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس