دانلود پاورپوینت معماری اب انبار

مقدمه

اوضاع اقليمي خشك و نيمه خشك بخش عمده ايران تأثيري ژرف و بنيادي در خلق پديده هاي گوناگون معماي اين سرزمين گذارده است كه بررسي آن از اهميت فراواني برخوردار است. ريزشهاي آسماني در ايران بجز ناحيه شمال و سواحل درياي مازندران كه ميزان آن در طول سال به حدود دوهزار ميليمتر مي رسد، در بقيه ناحيه ها بسيار كم است، چنانكه بيشترين حد آن در غرب و شمال غرب كشور فقط به پانصد ميليمتر مي رسد. نكته مهم ديگري كه در باره ريزشهاي آسماني ايران بايد مورد توجه قرار گيرد، دوران كوتاه بارندگي است كه بجز ناحيه شمال در بقيه منطقه ها ريزشهاي آسماني به طور عمده فقط به فصل زمستان محدود مي گردد و از ماه دوم بهار تا ماه دوم پاييز تقريباً اثري از ريزشهاي آسماني نيست. در بسياري از ناحيه هاي اين سرزمين نيز شاهد بارانهاي سيل آسا، ولي كم زمان هستيم كه موجب پديدار شدن رودخانه هاي فصلي مي گردد.

تاريخچه

عملكرد و اركان آب‌ انبارها

تعريف آب انبار

آب‌انبار یا امبار جزو سازه‌های آبی است و از جمله این بناهای آبی می‌توان به آسیای آبی، برکه، پل، حوضخانه، رختشویخانه، سد و بند، سقّاخانه، قنات، یخچال و یخدان نیز اشاره کرد که برای کاربردهای مختلف ساخته شده‌اند. آب‌انبار را به اسامی برکه، استخر، آبدان و حوض هم می‌شناسند.
محفظه‌ای است که در آن همواره آب خوش‌گوار ذخیره می‌کنند، و مکان سرپوشیده‌ای است در زیرزمین که در آن آب کنند.
حوض بزرگ روپوشیده در زیرزمین که سقف آن را با آجر می‌سازند، و جای ذخیره کردن آب است.
آب‌انبار، برکه، حوض، و نام‌های دیگر، مخازن آب زیرزمینی هستند که برای رفع نیاز مردم به آب شرب در بیشتر مناطق ایران و بعضی کشورهای دیگر ساخته می‌شده است.

طرحواره يک آب انبار (معمولا بين راهي)

1- نحوه ساخت:

(ويژگي‌هاي ساختماني و اجرايي)پس از آن که محل و موقعيت مناسبي براي احداث آب‌انبار در نظر گرفته مي‌شد، معماران با خط‌کشي محل محيط مخزن، کار را براي حفاري و خاک‌برداري مقنيان (چاه‌کن‌ها) آماده مي‌کردند. کار گودبرداري با حضور ريش‌سفيدان و بزرگان محل و با قرباني کردن گوسفند در مکان احداث آب‌انبار شروع مي‌شد و شايد ماه‌ها (نزديک به يک سال) به درازا مي‌کشيد. پس از کندن خاک تا جايي که توان کارگران در پرتاب خاک به بيرون از گود اجازه مي‌داد خاک گودال (مخزن) را به بيرون از آن پرتاب مي‌کردند و پس از آن با احداث راه پله‌اي خاکي در کنار محيط مخزن دسترسي به بيرون از آن برا حمل خاک ادامه مي‌يافت.

2- مخزن آب‌انبار

مخزن آب انبار سنگي قوام در ساحل خليج فارس در بندر بوشهر
مخزن آب انبار سنگي قوام در ساحل خليج فارس در بندر بوشهر

پس از شفته‌ريزي و افت کردن و سفت شدن کف مخزن، کار ديوارچيني بدنه آغاز مي‌گشت. «آجر مورد استفاده براي آب‌انبار، آجر خاصي به رنگ ليمويي به نام آجر آب‌انباري بود که فقط براي آب‌انبار مورد استفاده قرار مي‌گرفت. آجر را قبل از استفاده در آب فرو مي‌برند تا به خوبي آب‌خور و زنجاب شود. براي ديوارچيني از ملات ماسه‌آهک، گل‌آهک و ساروج استفاده مي‌کردند. بعد از ساخت بدنه که پشت ديوار آن نيز با گل و آهک پر مي‌شد بنايي پوشش آغاز مي‌گشت و سپس بدنه را با ساروج اندود مي‌کردند.» (معماريان،حسين.،216:1367) اما وقتي مخزن ساخته مي‌شد چند نکته بايد مورد توجه قرار مي‌گرفت و آن عبارت بود از موقع و نحوه آب‌گيري مخزن، تميز کردن و همچنين گندزاديي مخزن.

3- راچينه (راه‌پله)
تعداد پله‌هاي يک آب‌انبار با عمق راچينه آن تغيير مي‌کرده و عمق راچينه نيز با عمق مخزن داخل زمين ارتباط داشته است. عمق مخزن در آب‌انبارهاي محلي کاشان بين 8 تا 15 متر متغير بوده است. تقريباً پلکان تمام آب‌انبارهاي کاشان از سنگ سياه بنا شده‌اند (سنگ‌هاي سياهي که پهناي آنها از 25 تا 30 سانتي‌متر و قطرشان از 5 تا 10 سانتي‌متر متغير است). چون سنگ در مقابل فرسايش ناشي از رفت و آمد مراجعين مقاومت بيشتري نسبت به آجر از خود نشان مي‌داده است.پلکان در آب‌انبارها يا با پاگرد و يا بدون پاگرد بنا شده است. در بسياري از آب‌انبارهاي کاشان پاگرد در محل سردر ورودي وجود دارد. در برخي از آب‌انبارها نيز دو پاگرد ديده مي‌شود. در پاگرد اکثر آب‌انبارها محل‌هايي (تختگاه يا نشيمنگاه) براي استراحت موقت مراجعين بنا گرديده است.

4-پاشیر(محل شیرآب آب انبار)

پاشیر
پاشیر

شير آب آب انبار را معمولاً يك متر بالاتر از كف مخزن قرار ميدادند تا رسوبات و املاح ته نشين شده در مخزن از شير آب خارج نشود.

5- سردر
سردر به عنوان چشم‌گيرترين قسمت آب‌انبار، صحنه هنرنمايي هنرمندان و معماراني شده است که آن را با انواع تزيينات چون کاشي‌کاري، آجرکاري، مقرنس‌کاري و کتبيه در انواع ثلث و نستعليق و بنايي آراسته‌اند. اين کتيبه‌ها علاوه بر زيبايي، شناسنامه بنا نيز محسوب مي‌شوند.اندازه سردر آب‌انبارها بسته به بزرگي منبع و چگونگي موقعيت آنها داشت. يعني هر آب‌انباري که از لحاظ حجم آب‌گيري يا موقعيت محلي بزرگ‌تر بود سردري رفيع‌تر داشت و بالعکس هر آب‌انباري که حجم آب‌گيري کمي داشت و در يک موقعيت استراتژيک محلي و مهم بنا نشده بود از سردر کوچک‌تر و کم‌کارتر برخوردار بود.

6- تزيينات
سازندگان آب‌انبارها علاوه بر رعايت نکات عمده معماري در ساخت و ساز و دادن کاربري به اين بناها، در برخي از آنها به خصوص سردر آب‌انبار و ورودي آن به هنرنمايي پرداخته‌اند. اين تزيينات البته نمادي است از قدر و اهميت عنصر آب در زندگي انسان به خصوص در ناحيه کوير که معمار و هنرمند اين خطّه، آن را به خوبي نشان داده است.

7- بادگير

براي خنک و سالم نگهداشتن آب مصرفي اهالي مناطق کويري و حاشيه کوير نيز تدابير انديشمندانه‌اي به کار رفته است و آن ساخت بادگير (براي به گردش درآوردن هوا در داخل مخزن آب) است. همچنين در آب‌انبارهايي که فاقد بادگير هستند بر روي سقف مخزن، هواکش‌هايي ايجاد مي‌کردند تا جريان هوا را برقرار سازند. حتي در برخي از آب‌انبارهايي که بادگير دارند نيز اين تدابير به کار رفته است.جهت قفسه در بادگيرها با توجه به جهت وزش باد مطبوع در نظر گرفته شده است. در اين حالت بادگيرهاي به طرف باد مطبوع، حالت مکنده دارد، هواي خنک را درون مخزن برده و بادگير يا بادگيرهايي با جهت مخالف، هواي داخل مخزن را به بيرون هدايت مي‌کنند و به اين طريق باد جدا شده باعث خنکي هوا و آب داخل مخزن مي‌شود.

8-هواكش
از ديگر مواردي که در تهويه آب‌انبارها مؤثرند هواکش‌ها هستند. از هواکش‌هاي مهم آب‌انبار، هواکش مستقر در سقف محوطه پاشير آن است که به صورت روزنه‌اي دايره‌اي شکل است و به قطر پنجاه سانتي‌متر و به ارتفاع حدود بيست تا سي متر تا سطح پشت بام آب‌انبار و به صورت تنوره مانند ساخته شده است. کاربري آن تهويه هواي داخل آب‌انبار شامل محوطه‌هاي پاشير و پلکان آب‌انبار و همچنين نوررساني است. هوايي که از قسمت سردر ورودي، داخل مي‌شود از هواکش مذکور خارج مي‌گردد؛ بدين صورت که دم حاصل از ساختار آب‌انبار در عمق زمين از اين طريق به خارج از بنا کشيده مي‌شود و چنان‌چه تعريق انجام نپذيرد دم موجود در بدنه‌ها و سقف و به طور کلي در سازه بدنه نفوذ کرده و سبب فرسايش تدريجي و تخريب بنا مي‌گردد. در واقع آب‌انبار به دو طريق: يکي ورودي و ديگري هواکش مستقر در سقف محوطه پاشير با فضاي خارج خود ارتباط پيدا مي‌کند

مصالح

فن ساختمان و شيوه معماري در ساختمان آب‌انبارها

گندزدايي

بررسی چگونگی نگهداری و خنک سازی آب در آب انبارها

بررسی و مقایسه نتایج تجربی و تئوری

انواع آب‌انبارها از نظر نوع عملكرد و اركان

1. آب‌انبارهاي خصوصي:

2. آب‌انبارهاي عمومي

2-الف) آب‌انبارهاي شهري
2_ب) آب‌انبارهاي روستايي
2-ج) آب‌انبارهاي قلعه اي
2-د) آب‌انبارهاي ميان‌راهي
2-ه) آب‌انبارهاي بياباني

نمونه هاي از آب انبارها

این فایل دارای 64اسلایدبه صورت پاورپوینت میباشد

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

18600 تومان – خرید


 

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود تحلیل سایت و مشخصات اقلیمی استان همدان

س مارس 30 , 2021
شناخت بستر طراحی موقعيت جغرافيايي و تقسيمات سياسي استان برابر آخرين تقسيمات كشوري در سال 1376 هـ . ش استان همدان داراي 20 شهر, 20 بخش و 70 دهستان است. شهر همدان با مساحتي حدود 5/53 كيلومترمربع مركز شهرستان و استان است كه شهرستان همدان, داراي 5 شهر, 3 بخش […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید