دانلود پروژه اتوکدی طراحی مرکز خلاقیت کودکان به صورت کامل

چکیده

اصطلاح مهد كودك و نه خانه كودك بطور متداول اشاره به مكان‌هايي است كه از كودكان پيش از رسيدن به سن دبستان، نگهداري مي‌شود. عبارت مهد كودك هميشه اشاره به يك ساختمان دارد و نه يك فضاي آزاد، بنابراين ممكن است نتيجه‌گيري شود كه اين قسمت بخش محوطه‌سازي شده‌ي مجموعه‌اي است كه اهميت بسياري داشته است. اين عبارت هيچگاه اشاره به فضايي بدون ساختمان ندارد. به علاوه اينگونه بناها اكثراً داراي يك فضاي خارجي براي بازي و تفريح هستند: يك پارك، يك حياط با چند طناب، يك باغ و يا صرفاً فضايي آزاد.

ويژگي‌هاي كالبدي محوطه بيروني يك مهد كودك يا شيرخوارگاه ايده‌ كلي عملكرد آن را تحت تأثير قرار مي‌دهد. از آنجا كه سنت‌ها و كاركدهاي محلي قابل تغيير نيستند، اين محوطه بايد انجام فعاليت‌هايي را ميسر سازد كه بطور معمول از تئوري‌هاي مختلف آموزشي متداول استنتاج نشده‌اند، اما عموماً مكمل و يا حتي متناقص با اين تئوري‌ها هستند.

* عرصه بيروني داراي فضاهايي چون ورودي است كه والدين كودكانشان را در آنجا گذاشته و يا منتظر بازگشت آنها هستند، و نيز داراي فضاهاي پارك خودرو براي والدين يا متصديان تداكات و در صورت امكان، ايستگاه اتوبوس مي‌باشد. اين عرصه همچنين شامل پاركينگي براي كاركنان و نيز فضاي مياني كم عرضي است كه در قالب فضاي سبز به عنوان عايق صوتي، حريم بصري و زيبايي منظر و يا فضاهاي ذخيره را فراهم مي‌كند.

عرصه بيروني براي كاربران در خلال ساعات مدرسه قابل دسترسي نيست و بنابراين كنترل امنيتي اين محوطه الزامي نيست.
اغلب نصب چند نيمكت و سايبان‌هايي براي حفاظت از باران، باد و آفتاب در محدوده ورودي كفايت مي‌كند. پاركينگ‌ها و باراندازها بايد به آساني قابل كنترل بوده و از هر گونه عاملي باعث سردرگمي كودكان مي‌شود، بدور باشند.
* عرصه دروني شامل تمام قسمت‌هايي از فضاهاي باز است كه براي كودكان و پرسنل مجاز، در خلال ساعات كاري قابل دسترسي است. افراد غريبه امكان دسترسي آزادانه را نداشته و تمام اين محدوده تحت نظارت و مقررات عملكردي قابل اعمال در ديگر قسمت‌هاي مجموعه قرار دارد.

فضاهاي باز، قسمت‌هاي فوق‌العاده كارآمد مجموعه هستند كه به فراخور امكانات و طراحي مي‌توانند مكمل ايده عملكردي مهد كودك و يا تضعيف كننده آن باشند. هيچ دليلي مبني بر اينكه فضاهاي باز بايستي نمايانگر روش‌هاي آموزشي بكار رفته در مهد كودك باشند، وجود ندارد ولي بهتر است اين عرصه مهد كودك را بر اساس ظرفيت‌ها و نيازهاي موجود پشتيباني كنند. هر چند كه معمولاً ساختمان مهد كودك را بر اساس فلسفه‌ي آموزشي خاصي طراحي مي‌شود، فضاهاي خارجي به ندرت با آن همگن هستند و اغلب مخلوطي از امكانات، عوامل بصري، شرايط محيطي و توافق‌ها هستند. عرصه دروني مي‌تواند به فضاهاي عملكردي مختلفي تقسيم شود كه قابل تركيب و آميزش هستند هر چند كه بايد از طرح خاصي تبعيت كرده و هرگز نبايد بطور اتفاقي ايجاد شده باشند.
عواملي كه بايد در طراحي اينگونه فضاهاي خارجي در نظر گرفه شوند بر پايه نيازها و رفتارهاي كودكان و بزرگسالاني كه از آنها استفاده مي‌كنند) و نيز مقتضيات آموزشي، ظرفيت‌ها و شرايطي قرار دارد كه در هر جامعه موجود است.

 

 

مقدمه

مهد كودك به عنوان نخستين نهاد تربيتي، كمي بيش از يك قرن است كه به رسميت شناخته شده، اما تفاوت آن با مدارس ابتدايي از نظر معماري اخيراً مورد توجه قرار گرفته است.

نظريه‌هاي روان‌شناسي درباره‌ي آموزش در دوران كودكي از اويل قرن نوزدهم شكل گرفتند. طراحي مهد كودك‌ها با توجه به اصول مذكور منطقي محسوب مي‌شده، ولي مشاركت و همكاري معماران و مربيان مهد كودك اخيراً شروه شده است.
برخلاف گسترش آگاهي عمومي در زمينه‌ي معماري، كه در عصر مدرنيسم‌زاده شد، هيچ رابطه‌ي مستقيمي بين تئوري آموزشي مهد كودك و نمود سيماي ظاهري آن وجود نداشت. در نتيجه، براي ساليان متمادي مهد كودك‌ها ساختمان‌هايي بي‌رنگ، يكنواخت و عملكرد گرا بودند.

اكنون مي‌دانيم كه انگيزه‌هاي حسي‌اي كه كودك از محيط پيرامونش دريافت مي‌كند براي پيشرفت او اهميت حياتي دارند. روان‌شناسان به تأثير فضاي معماري بر رفتار كودكان پي برده‌اند و اين به عهده‌ي معماران است كه در فرآيند طراحي، اين تئوري‌ها را با نيازهاي فضايي كودك تلفيق كنند.
نيازهاي اطفال و كودكان زير شش سال ويژه هستند. حق آنها به عنوان افراد جامعه در مورد كيفيت محيطي كه ايشان را بر گسترش روابط اجتماعي توانا مي‌سازد، همان قدر اهميت دارد كه تأثير معماري ساختمان‌هايي چون خانه‌ها، بيمارستان‌ها و سالن‌هاي تئاتر بر ديگر اقشار جامعه.

از زماني كه آموزش و پرورش بر پايه انسان و محيطي پايه‌ريزي شده كه بر شكوفايي استعدادهاي كودكان و تعامل آنها با محيط اطرافشان تأثير دارد. صحبت در مورد ايده‌ي فضايي به عنوان يكي از عوامل ترتبيتي خارج از بحث نيست.
يك مهد كودك به منظور ارتقاء كيفي فرآيند آموزشي و تسهيل و پويايي آن، بايد بتواند ديدگاه‌هاي جديدي را به كودكان در هنگام مشاهده‌ي نيازهاي مربيان و اعضاي خانواده ارائه دهد.

جايي كه مسيرهاي ارتباطي داراي ايده‌اي غني است و به آساني درك مي‌شود، با راهروها و پلكان‌هايي كه از ازدحام جمعيت جلوگيري كرده و وضعيت نسبي اجزاء را آموزش مي‌دهد. مهد كودك تميز و ايمن مكاني است كه در آن هيچگونه مواد آلوده و تأسيسات برقي قابل دسترس وجود نداشته باشد، جايي كه رويه‌ها پوشش‌هايي سخت و يا تعويض‌پذير باشند. مهد كودك دنج و آرام جايي است كه مصالح جاذب سروصدا بوده و پرده‌ها باعث كاهش تبادل صوت شوند؛ مهد كودك روشن و سر زنده كه بدون خيره شدن و آزار چشم، لذت تماشاي مناظر بيرون را فراهم كرده و فضاهاي مفيدي را براي استراحت در سايه ايجاد كند؛ مهد كودك با يك پارك داراي محوطه شن و آبنما، با تاب‌ها و چرخ و فلك‌ها، جايي كه كودك مي‌تواند با گياهان آشنا شده و با هم‌كلاسي‌هاي خود ارتباط متقابل برقرار كند. به طور خلاصه، مهد كودك جايي است براي يادگيري، بازي و روياپردازي.

 

 

این فایل شامل :

پلان مبلمان شده طبقات
3 عدد برش
4 عدد نما
سایت پلان
و پرسپکتیو می باشد.

 

 

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

16000 تومان – خرید


مرتضی محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود فایل اتوکدی طراحی ورزشگاه همراه با حجم سه بعدی به صورت کامل

ی دسامبر 29 , 2019
امروزه ورزش یکی‌ از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح شده و گروه زیادی به اشکال گوناگون با آن سر و کار دارند برخی‌ از مردم ، ورزشکار حرفه ایی ا‌ند و گروهی ورزشکار آماتور .گروهی طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها ، […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید