دانلود پروژه مرمت خانه کوزه کنانی (حسینیه فروشانیها)

فصل اول : تاریخچه استان و مشهد مقدس
فصل دوم : شناسایی اثر
فصل سوم : مدارک
فصل چهارم : تجزیه و تحلیل
فصل پنجم : آسیب شناسی

مقدمه

شهر مثل يك موجود زنده به وجود مي آيد و زندگي و رشد مي كند و پس از آن كه به اوج قدرت رسيد پير و در مانده و بي رمق مي شود و روزگاري هم از بين مي رود . از نكته هاي قابل توجه در مورد شهرها عوامل موثر در پيدايش آن هاست . اين عوامل اگرچه متعدد و مختلف است اما قابل دسته بندي است. مثلا بيشتر شهرها در كنار رود خانه ها يا در ياچه و دريا بنا مي شده است. مثل اصفهان دركنار زاينده رود و يا رضاييه در كنار درياچه اروميه و يا بندر عباس كه كنار دريا شكل گرفته اند. بعضي از شهرها وسعت مشهد بزرگترين و پرجمعيت ترين شهر شيعه نشين شرق ايران است ، از سطح دريا 930 متر ارتفاع دارد و در 59 درجه و 35 دقيقه طول شرقي و 16 درجه و 17 دقيقه عرض شمالي در جلگه كشف رود كه در مشرق مشهد از شمال غربي به جنوب شرقي امتداد دارد واقع است. كشف رود كه آن را” آب مشهد” هم گفته اند تقريبا در 20 كيلومتري از شمال غربي ويرانه هاي طوس و چشمه گيلاس سرچشمه مي گيرد و تقريبا در 150 كيلومتري جنوب شرقي مشهددر مرز ايران و روس به هريرود مي پيوندد .
و آباداني خود را مديون شخصيت هاي مذهبي هستند و مشهد از آن جمله است.

وجه تسميه و پيشينه تاريخي :

واژه مشهد به معني شهود، حضور و شهادتگاه است و به اين معاني به واژه «مشاهد» جمع بسته مي شود. واژگان «مشهد» و «مشاهد» در عرف و اصطلاح سده 3 هـ . ق، بر گور اولياء ائمه(ع) و رجال اطلاق مي شده است، چنان كه در آن زمان، مشهد مرغاب در فارس، و مشهد ميهنه ( آرامگاه ابوسعيد ابوالخير) و مشهد توس يا مشهد رضوي در خراسان، وجود داشته است. حضرت رضا(ع) پس از شهادت به دست مامون عباسي در سال 202 هـ . ق، در آرامگاه هاروني سناباد به خاك سپرده شد. از آن پس «سناباد نوغان» به نام «مشهد» خوانده شد و به مرور زمان بر پهنه آن، به ويژه در زمان شاه تهماسب صفوي افزوده گشته و مردم توس به مشهد كوچ داده شدند.

موقعيت جغرافيايي :

شهر مشهد مركز شهرستاني به همين نام و مركز پهناورترين استان، يعني خراسان است كه داراي 313337 كيلومتر مربع مساحت مي باشد و در 36 درجه و 17 دقيقه عرض شمالي و 59 درجه و 36 دقيقه و 45 ثانيه طول شرقي قرار دارد. وسعت شهرستان مشهد 17358 كيلومتر مربع است و در حوضه آبريز كشف رود و در انتهاي جنوبي دشت رسوبي توس واقع است و دو رشته كوه هزار مسجد در شمال و بينالود در جنوب آن قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دريا حدود 970 متر و فاصله زميني آن با تهران 934 كيلومتر است، و رودخانه كشف رود در 8 كيلومتري شمال اين شهر از شمال غرب به سمت شرق جريان دارد. شهرستان مشهد محدود است از شمال به جمهوري تركمنستان و از شمال غربي به درگز و چناران و از غرب و جنوب به شهرستانهاي نيشابور و فريمان و از شرق و جنوب شرقي با سرخس و تربت جام هم مرز است. اين شهرستان داراي 4 شهر (كلات، طرقبه، شانديز و مشهد) و 5 بخش و 15 دهستان و 1190 آبادي بوده و جمعيت شهرستان مشهد براساس آخرين سرشماري در سال 1375، 2247996 نفر بوده است كه 1908083 نفر ساكن در شهر و 339728 در روستا و بقيه غير ساكن بوده اند. در نظام سلسله مراتب شهري ايران، مشهد در مرتبه دوم بعد از تهران قراردارد كه به دليل اعتبار فرامنطقه اي و عوامل مختلفي همچون قرارداشتن در مسير راههاي تجاري و ارتباطي كشورهاي آسياي ميانه و افغانستان، همواره جمعيت آن در حال افزايش است.

وضعيت فرهنگي :

علاوه بر فعاليتهاي اساسي و مهم مذهبي و علمي، وجود نمايشگاههاي فصلي و دائمي كتابهاي منتشره در اين شهر از جمله عوامل مهم در اعتلاي فرهنگي مجاوران و زائران است. در شهر مشهد علاوه بر مدارس علميه، دانشگاههاي دولتي و مراكز دانشگاهي ديگر از جمله مراكز دانشگاهي غير انتفاعي دانشگاه آزاد، پيام نور، مراكز آموزش مديريت دولتي، مراكز آموزشي عالي فرهنگيان، مراكز تربيت معلم و ديگر مراكز آموزشي عالي وابسته به وزارتخانه ها و نهادهاي مختلف وجود دارد كه در آنها تعداد زيادي از دانشجويان بومي و غير بومي به تحصيل اشتغال دارند. از ديگر امكانات فرهنگي در شهر مشهد، مركز صدا و سيما، مجموعه هاي ورزشي و موزه ها مي باشد كه شامل 11 موزه آستان قدس رضوي، موزه نادري، موزه فردوسي و موزه تاريخ طبيعي خراسان و همچنين مراكز پژوهشي، و كتابخانه ها و كتابفروشي هاي متعدد است.

منابع و مواخذ:

1- سازمان میراث فرهنگی

2- کتابخانه آستان قدس

 

این فایل در قالب پاورپوینت شامل 123 اسلاید می باشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:
19000 تومان – خرید


مرتضی محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پاورپوینت بهرام شیردل

ج فوریه 22 , 2019
دانلود پاورپوینت بهرام شیردل   متولد سال 1330 تهران فارغ التحصیل دانشگاه تورنتو کانادا با درجه ممتاز گذراندن دوره تخصصی معماری در آکادمی هنری کرنبورک در ایالت میشیگان آمریکا و زیرنظر دانیل لیبسکیند 1982 دریافت مدال نقره کریستوفر رن از انجمن صنفی معماران کانادا و نماینده ملکه بریتانیا در سال 1979 […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید