امروز Friday 22 March 2019

دانلود پروژه مرمت خانه کوزه کنانی (حسینیه فروشانیها)

دانلود پروژه مرمت خانه کوزه کنانی (حسینیه فروشانیها)

۵.۰ rating based on ۱,۲۳۴ ratings
فصل اول : تاریخچه استان و مشهد مقدس
فصل دوم : شناسایی اثر
فصل سوم : مدارک
فصل چهارم : تجزیه و تحلیل
فصل پنجم : آسیب شناسی

 

مقدمه

شهر مثل یک موجود زنده به وجود می آید و زندگی و رشد می کند و پس از آن که به اوج قدرت رسید پیر و در مانده و بی رمق می شود و روزگاری هم از بین می رود . از نکته های قابل توجه در مورد شهرها عوامل موثر در پیدایش آن هاست . این عوامل اگرچه متعدد و مختلف است اما قابل دسته بندی است. مثلا بیشتر شهرها در کنار رود خانه ها یا در یاچه و دریا بنا می شده است. مثل اصفهان درکنار زاینده رود و یا رضاییه در کنار دریاچه ارومیه و یا بندر عباس که کنار دریا شکل گرفته اند. بعضی از شهرها وسعت مشهد بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر شیعه نشین شرق ایران است ، از سطح دریا 930 متر ارتفاع دارد و در 59 درجه و 35 دقیقه طول شرقی و 16 درجه و 17 دقیقه عرض شمالی در جلگه کشف رود که در مشرق مشهد از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد دارد واقع است. کشف رود که آن را” آب مشهد” هم گفته اند تقریبا در 20 کیلومتری از شمال غربی ویرانه های طوس و چشمه گیلاس سرچشمه می گیرد و تقریبا در 150 کیلومتری جنوب شرقی مشهددر مرز ایران و روس به هریرود می پیوندد .
و آبادانی خود را مدیون شخصیت های مذهبی هستند و مشهد از آن جمله است.

 

وضعیت فرهنگی :

علاوه بر فعالیتهای اساسی و مهم مذهبی و علمی، وجود نمایشگاههای فصلی و دائمی کتابهای منتشره در این شهر از جمله عوامل مهم در اعتلای فرهنگی مجاوران و زائران است. در شهر مشهد علاوه بر مدارس علمیه، دانشگاههای دولتی و مراکز دانشگاهی دیگر از جمله مراکز دانشگاهی غیر انتفاعی دانشگاه آزاد، پیام نور، مراکز آموزش مدیریت دولتی، مراکز آموزشی عالی فرهنگیان، مراکز تربیت معلم و دیگر مراکز آموزشی عالی وابسته به وزارتخانه ها و نهادهای مختلف وجود دارد که در آنها تعداد زیادی از دانشجویان بومی و غیر بومی به تحصیل اشتغال دارند. از دیگر امکانات فرهنگی در شهر مشهد، مرکز صدا و سیما، مجموعه های ورزشی و موزه ها می باشد که شامل 11 موزه آستان قدس رضوی، موزه نادری، موزه فردوسی و موزه تاریخ طبیعی خراسان و همچنین مراکز پژوهشی، و کتابخانه ها و کتابفروشی های متعدد است

 

وضعیت کالبدی شهر :

خصوصیات کالبدی شهری را می‌توان از نظر نوع و چگونگی فضاهای شهری و وضعیت بناهایی که اهالی شهر طی سالهای طولانی برای سکونت و رفع سایر احتیاجات خود ساخته‌اند و ارتباط متقابل آنها بررسی کرد. به بیان دیگر در این مطالعه خصائص کلی و عمومی ساختار کالبدی مجموعه‌ای که از ترکیب بناهای مختلف و فضاهای بین آنها (اعم از فضاهای باز عمومی، خصوصی و معابر) در بخش‌های مختلف شهر حاصل شده است مورد توجه می‌باشد.
در راستای شناخت کالبد شهری باید تاثیر عوامل مهم «راه و خیابان» و «بناهای عمده شهری» وهمچنین شناسایی بعضی از عوامل مهم و موثر در مکانیابی فضاها و فعالیت‌های عمومی (مخصوصاً فعالیت‌های تجاری) که به تشخیص راجع هویت شهری کمک می‌کند، را بررسی کرد.

 

موقعیت طبیعی اثر

مشهد ، مرکز استان خراسان رضوی ، اکنون با حدود دویست کیلومتر مربع و دو میلیون جمعیت دومین شهر ایران پس از تهران است . این شهر میان دو رشته کوه هزار مسجد و بینالود قرار گرفته است. شهر مشهد در ساحل راست کشف رود و شمال شرقی ایران و خراسان واقع است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا حدود یکهزار متر و طول و عرض جغرافیایی آن از نصف النهار گرینویچ59 درجه و 38 دقیقه و از خط استوا در شمال 36 درجه و 16 دقیقه است. هوای آن بسیار متغیر و باران سالانه اش بین 20 تا 60 سانتیمتر است.شهر مشهد بر روی خط زلزله قرار دارد. شهرستانهای همسایه مشهد در مشرق سرخس ،در شمال غرب شهرستانهای درگز و چناران و در غرب و جنوب شهرستانهای نیشابور و فریمان است. به سبب وجود حرم مطهر امام علی بن موسی الرضا (ع) در مشهد همه ساله بیش از جمعیت آن زائروارد این شهر می شوند . جمعیت زائر کنونی مشهد حدود چهار ده میلیون نفر در سال است که عمده در ایام نوروز و تابستان برای زیارت و سیاحت عازم مشهد می شوند.

 

این فایل شامل 123 اسلاید به صورت پاورپوینت همراه با عکس ها ونقشه های کامل اثر تاریخی می باشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:
15000 تومان – خرید


مطالب مشابه:

دانلود پاورپوینت معرفی مرمت ابنیه خانه باقری شهرستان رفسنجان استان کرمان

 

دانلود پاورپوینت معرفی مرمت و احیای خانه صارم الدوله (زرشکیان) کرمانشاه

mohammadi morteza وبسایت شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *