پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

پروژه مرمت ابنیه خانه ممقانیان (صلح جو) در تبریز

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

معرفی استان آذربايجان شرقی:

استان آذربايجان شرقي در موقعيت جغرافيايي « 36درجه و 47 دقيقه» «38 درجه و42 دقيقه» عرض شمالي و «45 درجه و 3دقيقه» تا «47 درجه و 43دقيقه» طول شرقي از نصف‌النهار گرينويچ قرار دارد. اين استان از شمال به رودخانه ارس و كشور اتحاد جماهير شوروي» از شرق به «درياچه اروميه و استان آذربايجان غربي» محدود است.
وسعت استان آذربايجان شرقي 469345 كيلومتر مربع است. 7/2% وسعت كل كشور را شامل مي‌شود. از لحاظ تقسيمات كشوري اين استان به 18شهرستان، 39 بخش و 135 دهستان تقسيم مي‌شود و مركز آن «شهر تبريز» مي‌باشد.

اقلیم آذربایجان شرقی

استان آذربايجان شرقي، روي هم رفته قلمروئي با اقليم سرد و خشك است. محدوده‌هاي كوهستاني مرتفع استان (سهند و سبلان) از زمستان‌هاي بسيار سرد و تابستان‌‌هاي معتدل و محدوده‌هاي پست شمالي (دشت مغان) از تابستان‌هاي گرم و زمستان‌هاي بسيار ملايم برخوردار است.
فضاهاي كوهستاني گسترده، وفور بارندگي و رطوبت كافي موجب گرديده كه استان آذربايجان شرقي از قابليت‌هاي مطلوبي در زمينه پوشش گياهي و اراضي كشاورزي برخوردار باشد.

 معرفی شهر تبریز

شهر تبريز، مركز استان آذربايجان شرقي است و در 45درجه و 53 دقيقه تا 46درجه و 36دقيقه طول شرقي و 37درجه و 43دقيقه تا 38درجه و 28دقيقه عرض شمالي از نصف‌النهار گرينويچ قرار دارد. ارتفاع متوسط اين شهرستان 1350 از سطح درياهاي آزاد مي‌باشد. اين شهرستان از شمال به شهرستان اهر و از جنوب به شهرستان اسكو و از طرف شرق به شهرستان هريس و بستان‌آباد و از طرف غرب و شمال غرب به شهرستان شبستر محدود مي‌گردد.

مینورسکی

مينورسكي دربارة موقعيت شهر چنين نوشته است: «تبريز در گوشه شرقي جلگه رسوبي همواري واقع شده كه مساحتش تقريباً (55*30) كيلومتر مربع مي‌باشد. اين جلگه شيب ملايمي به سوي ساحل شمال شرقي درياچه اروميه دارد و بوسيله چند رودخانه آبياري مي‌شود كه مهمترين آنها آجي‌چاي (تلخه‌رود) است كه از سمت جنوب غربي كوه سبلان سرچشمه مي‌گيرذ و پس از عبور حد شمالي تبريز وارد جلگه شده و از شمال غربي شهر خارج مي‌شود. مهران رود (ميران‌چاي كنوني) كه در وسط شهر جاري است از سمت چپ به تلخه ‌رود ملحق مي‌شود.

بررسي تاريخي شهر تبريز:

  • تبريز بعد از اسلام تا ايلخانيان مغول:
  • قديمي‌ترين سندي كه از تبريز بعد از اسلام ياد مي‌كند كتاب فتوح البلدان بلاذري باشد كه از ماندگار شدن ازديان در تبريز و ساختن آن در نيمه اول قرن دوم هجري ياد مي‌كند. در كتاب بلاذري و همچنين ابن الفقيه و ياقوت آمده است كه آباد ساختن از كارهاي خانواده روادازدي بود كه بارويي به دور شهر كشيدند.

خانه های قدیمی تبریز

بافت معماری شهری چون تبریز در واپسین زلزله ویرانگر آخرین شب سال هزار و صد و نود وسه درهم می ریزد و شهر به تلی از ویرانه ها مبدل می شود اما بناهای محتشمی چون ارک علیشاه، مسجود کبود، مسجد استاد شاگرد، بازار تبریز و ده ها بنای دیگر باز می مانند تا استواری تبریز را به اثبات رسانند. این ویرانی مصادف است با آغاز حکومت قاجار و آغاز معماری قاجار براساس تحقیق مهندسین مشاور عرصه به میراث فرهنگی آذربایجان شرقی. در آن زمان تبریز ولیعهد نشین به دروازه اصلی ارتباطات و فصل مشترک داخل و خارج کشور بدل می شود. در زمینه آجر کاری بناهای آن دوره به جرأت می توان تبریز را دروازه ورود و سپس بسط نوعی از آجر کاری در بناها دانست که نمونه های آن را در تهران و دیگر شهرها نیزمی توان جستجو می کرد.

مصوبه 28 آذر 68

خانه های قدیمی تبریز که در ترکیب باهم، بافت دلپذیری را پدید آورده و مجموعه های با ارزشی را در اختیار می گذارد. براساس مصوبه بیست و هشتم آذر ماه سال شصت و هشت شورای عالی شهرسازی و معماری ایران که شش شهر را مرکز اصلی فرهنگی – تاریخی کشور اعلام می کند اهمیت ویژه خود را به اثبات رسانده و از سوی مسئولین میراث فرهنگی استان مورد اقدام واقع می شوند به طوری که ظرف این مدت، اقدامات زیادی در جهت شناخت و معرفی این آثار صورت گرفته است. خانه مشروطیت احیاء شده و میراث فرهنگی استان در آن مستقر است. خانه شربت اوغلی به فرهنگسرای تبریز بدل گشته، خانه قدکی برای دانشکده معماری دانشگاه سهند اختصاص یافته و در جوار خود دو خانه قدیمی دیگر را به یک مجموعه دلپذیر علمی بدل کرده است.

معماری خانه های قدیمی

معماری خانه های قدیمی تبریز، معماری ایرانی بومی شده است. انطباق خارق العاده اقلیمی آن را کاملاً تبریزی می سازد. این معماری متفاوت با معماری کویری و دیگر نقاط است. سر در خانه های قدیمی تبریز مبین این ادعاست. به تعبیری خانه قدیمی از سر در آغاز می شود که تنوع آن در تبریز اعجاب آور است. این خانه ها اگرچه رو به درون دارند و دیوارهای بلند آنها را از بیرون جدا می سازد. دیوار بیرونی قاب بندی شده است و سر در نیز به بهترین شکل ممکن تزیین شده است تا عابر و گذرنده محترم داشته شود.

اینک از آن خانه های پر احتشام ششصد باب شناسایی شده و تخمین زده می شود که با کنکاش های رفته به هشتصد باب بالغ شود که بهترین آنها: خانه میرزا مهدی خان فراشباشی در محله« سرخاب قاپوسی» خانه شربت زادگان در سرخاب قاپوسی. خانه حیدرزاده در کوچه پشت ساعت شهرداری. خانه حاج محمد آقا حبشی در کوچه صدر، خانه دکتر گنجه زاده، در مقصودیه ، خانه میرزا محمد حسین مجتهد در پشت استانداری، خانه میرزا حسین واعظ در شریعتی جنوبی، خانه مستشارالدوله، کوچه امام جمعه، خانه دکتر فرزام در مقصودیه، خانه امیر نظام گروسی در ششگلان، خانه تاجر باشی در کوچه صدر، خانه سلطان القرانی در شتربان و … دیگر خانه های قدیمی تبریز.

شناخت کالبدی بنای خانه ممقانیان (صلح جو)

موقعیت بنا:

تبريز, خيابان تربيت, كوچه كرباسي, پلاك 27 .

شـرح مختصـري از بنـا و مشخصـات فنـي  بنـا :

اين بنا يكي از خانه هاي قديمي موجود در بافت تاريخي شهر تبريز مي باشد كه مالك اوليه آن آقاي ممقانيان ( كلكته چي ) يكي از تجار معروف چاي اين شهر بوده است.

خانه شامل دو حياط اندروني و بيروني مي باشد. ورودي اصلي اين بنا از كوچه فرعي منتهي به كوچه كرباسي است كه پس از گذر از يك هشتي از طريق دو دالان وارد طنبي بخش اندروني و حياط بخش بيروني مي شود و پس از ورود به اين حياط از طريق وروديهاي جداگانه وارد فضاهاي مختلفي از جمله زيرزمينهاي چهار طرف ساختمان و طنبي ها و اتاقهاي جانبي و دسترسيهاي فضاهاي طبقه فوقاني مي شود.

اين مجموعه جزء نادر مجموعه هايي است كه حياط بيروني آن در هر چهار طرف داراي فضاهاي معماري مي باشد از جمله اين فضاها مي توان به سه طنبي در اضلاع شمالي, جنوبي و غربي مي باشد كه هر طنبي داراي ورودي مستقل و دو گوشوار است كه در طبقه فوقاني اين گوشوارها دو اتاق با وروديهاي مستقل از فضاهاي پايين به چشم مي خورند.

نـوع مـالكيـت بنـا :

مالكيت بنا خصوصي است كه مالك اوليه آن آقاي ممقانيان و مالك فعلي آن آقاي صلح جو مي باشد.

قـدمت بنـا :

احداث بنا را بر طبق شواهد معماري موجود و نمونه آجركاريهاي آن به دوره قاجاري نسبت مي دهند.

نـوع بهـره بـرداري و خصـوصيـات بـارز بنـا :

اين بنا داراي كاربري مسكوني بوده است كه در حدود 30 سال متروك وخالي از سكنه مانده است. و كاربري فرهنگي يا مسكوني بر پيشنهاد مي شود.

 تـوضيحـات ضـروري و اختصـاصي بنـا :

مي توان گفت كه اين بنا نمونه اي از معماري دوران گذر از قاجار به پهلوي مي باشد.

موقعیت سایت در شهر تبریز:

سایت مورد نظر از سمت شرق به خیابان ارتش شمالی منتهی می شود که امکان تردد سواره از طریق بازار چه میوه ای که در ان جبهه وجود دارد ، فراهم می شود . از سمت غرب به پیاده گذر تربیت می رسد که این پیاده گذر خود از جبهه شمال غربی به بازار و از سمت جنوب به خیابان امام می رسد.

معرفی پلان طبقه همکف بعد از مرمت

معرفی پلان طبقه اول بعد از مرمت

معرفی پلان زیرزمین بعد از مرمت

معرفی چهار نما قبل و بعد از مرمت

معرفی چهار نما قبل و بعد از مرمت
معرفی چهار نما قبل و بعد از مرمت

فصل دوم :
آسیب شناسی و درمان خانه ممقانیان (صلح جو) در تبریز

 مرمت

كليه اعمالي كه براي اصلاح مواد موجود و ساختار يك اثر فرهنگي انجام مي‌گردد تا به موقعيت اوليه آن كه شناخته شده مي‌باشد، بازگردد. هدف مرمت نگهداري و آشكار نمودن ارزشهاي هنري و تاريخي اثر بوده و بر پايه توجه به قطعات اصلي باقي مانده و شواهد از وضع اوليه اثر استوار مي‌باشد.

مراحل مختلف مرمت 

رفع خطر
مرمت استحفاظی و استحکامی
مرمت کامل(جامع)

رفع خطر:

این عمل به منظور تضمین حیات بناو به دلایل فنی مقطعی حفظ و ایمنی انجام می پذیرد

مرمت استحفاظی:
هدف اصلی از این نوع مرمت تثبیت وضع موجود بنا و ارزشهای باقیمانده از اثار تاریخی است

مرمت جامع:
این طرح جامع مرمتی میباشد

 

 تـزئينـات بكـار رفتـه در بنا:

الف : نماهاي آجري با طرحهاي مختلف و سنتوري هاي بالاي پنجره هاي در برخي از فضاها.

ب : زيرزمين بخش غربي ساختمان داراي تزئينات گچبري بالاي دربها و تزئينات ساده گچي بر روي سقف.

طراح بنا هر قسمتي از بنا را بوسيله يك ورودي مجزا از ساير بخشها جدا نموده است. در اين خانه بخشهاي مختلف طبقات ( همكف, اول و زيرزمين ) داراي اختلاف ترازهايي نسبت به همديگر كه گاه تا 5/1 متر ميرسد, مي باشد.

زيرزمين ضلع غربي بنا داراي خصوصيات بارزتري از ساير زيرزمينهاست و داراي الگوي شكم دريده با حوض سنگي به فرم بيضي شكل مي باشد. حياط بيروني ساختمان نيز داراي حوضي سنگي در مركز حياط مي باشد. آب انبار اين بنا در ضلع شرقي حياط بيروني قرار دارد.

اقـدامـات انجـام شـده :

حدود 30 سال است كه اين خانه به حالت متروك و خالي از سكنه باقي مانده است.

طبق شواهد موجود در دوره پهلوي بر روي اين بنا تغييرات و الحاقاتي انجام گرفته است.

و هم اکنون (زمستان 87) در حال مرمت می باشد و تا کنون 60 درصد عملیات مرمت بنا انجام شده است.

مصالح بکار رفته در بنا:

مصالح بکار گرفته شده در بنا مانند دیگر بنا های همدوره و بنای احداث شده در بخش شمالی ان ، از چوب و سنگ و اجر و ملات اهک ساخته شده است. البته در ازاره ها از سنگ معروف شهر تبریز ( و یا آذر بایجان شرقی ) سنگ اسپراخون استفاده شده است.

منابع:

سازمان میراث فرهنگی تبریز
اهالی محله تربیت تبریز (سوین امینی– حمید عزیززاده – میلاد محمودی)
مجله اثر (ویژه نامه طاق و قوس)
سایت اینترنتی
http://memaribana.com/

این فایل دارای 129 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

16000 تومان – خرید

مطالب مشابه:

دانلود پاورپوینت مرمت کامل خانه امیر نظام گروس در تبریز

دانلود رساله ساماندهی وبهسازی خانه صدیقیانی تبریز

برررسی موقعیت جغرافیایی اقلیمی و مروری بر تاریخچه فرهنگی آذربایجان و تبریز

دانلود پاورپوینت مرمت ابینه بازار سرپوشیده تبریز(بزرگترین بازار سرپوشیده جهان)

دانلود پاورپوینت بررسی اقلیمی تبریز با سالت لیک سیتی

دانلود پاورپوینت طرح مرمت و احیاء خانه صلح جو ( تبریز )

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

پروژه مرمت ابنیه تبریز خانه ممقانی تبریز (خانه صلح جو در تبریز)

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پروژه اتوکدی طراحی بیمارستان همراه با رندر تریدی مکس

پ فوریه 28 , 2019
اصول و ضوابط طراحی بیمارستان معماری بیمارستان   حالی که بیمارستان‌ها در گذشته آگاهانه جهت مصارف پزشکی، جراحی طراحی می شدند امروزه می‌توان شاهد تغییر جهت به سوی انسانگرایی در امکانات بیمارستانی بود. بیمارستانهای امروزی بیشتر به هتل شبیه هستند. وجود فضای اقامتی دارای اهمیت بیشتری نسبت به طرح‌های سرد […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید