دانلود های رایگانطرح و نقشه های معماری

دانلود رایگان فایل اتوکدی طراحی ساختمان ویلایی دوبلکس

چکیده:

بشر همواره به دنبال محیطی امن برای بقا و اسایش خود می باشد و تا به امروز از هر فرصتی برای نیل به این هدف استفاده کرده است. او هم اکنون دریافته که تکنولوژی را باید به نحوی دیگر بار، تعریف نماید. در غیر این صورت خود و نسل های آینده، قربانی آن خواهند شد. احترام به نیازهای آینده، شاید قالبی باشد که مفهوم فناوری را مفهوم تازه می بخشد، چیزی که امروزه بیش از هر زمانی به آن نیازمندیم.
موضوع طراحی، ساختمانی است که اثرات منفی و مخرب ان بر محیط، با به کارگیری انش و طراحی روز کاهش یافته و علاوه بر تامین ایده آل پاسخ مقتضی برای نیازهای ساکنینش، به مطبوعیت محیط واقع در ان نیز افزوده.
انتخاب موضوع طرح در چارچوب رسیدن به آسایش بیشتر و همنوایی با محیط در پی احساسس نیازی بود که باعث می شد در آینده نزدیک در کشورمان به سمت رویکردهای پایداری در معماری و شهرسازی پیش برویم.

آنچه در این دستینه حاصل آمده به شرح زیر است :
– معرفی معماری پایدار و اصول آن – بررسی ضرورت و لزوم رعایت آن – تاریخچه و بررسی چند نمونه از معماری پایدار – طراحی یک نمونه به روز معماری پایدار در سایت مورد نظر – معرفی سایت و ویژگی های اقلیمی آن – معرفی تکنولوژی های مرتبط با معماری پایدار و چگونگی استفاده از آن ها در طرح مورد نظر – روند شکل گیری و ایده اصلی – تشریح طرح و توضیح فضا ها – نقشه های تفضیلی و تکمیلی پروژه

مقدمه:

معماری دانش است و معمار برای دانشمند بودن باید کاشفی جسور و ماجراجو باشد. کنجکاوی برای کشف تازه ها ، استقلال فکری و شجاعت برای کشف نادانسته ها . معماری هنر است . معماری فن ها را به کار می گیرد تا احساسی را برانگیزد به وسیله زبان خاص خود : فضا ، تناسبات ، نور ، مصالح
همان طور که می دانیم بقای پایدار انسان و محیط انسانی وابسته به حفظ تعادل رو به گسترش نسبت به پیامدهای فعالیت های انسانی بر محیط؛ به عنوان نگرشی بازبینی شده به معماری مطرح شده است. بنابراین مفهوم معماری پایدار- چه به عنوان عملی در راستای خلق فضای انسانی و تنظیم رابطه انسان و محیط فیزیکی و چه به عنوان محصول این فرآیند- همواره با محیط پایدار در آمیخته و در یک چهارچوب کلی می توان آن را به معنی “خلق محیط پایدار انسان ساخت” تعبیر نمود. از این رو قبل از تعریف معماری پایدار به مفهوم محیط پایدار پرداخته می شود . شرط اساسی در نیل به پایداری محیطی برقراری تعادل پویا میان نظام های مختلف محیط است. این شرط از دیدگاه عملی دستیابی همزمان به پایداری نظام بوم شناختی؛ نظام اجتماعی؛ فرهنگی و نظام اقتصادی را ایجاب می کند و از منظر اخلاقی به برقراری و تداوم رابطه همزیستی میان تمام عناصر و ارگان محیط ( انسان و غیر انسان ) تفسیر می شود.

کارکرد سامانه های زیستی اصلی محیط و نیز سلامت آنها در محیط پایدار تداوم و ارتقاء می یابد. این کارکردهای اصلی برای فعالیت های انسانی عبارتند از: تولید اکسیژن و جذب دی اکسید کربن؛ جذب پسماندها و آلودگی ها؛ تنظیم شرایط محیطی ( درجه طول و اندازه رطوبت و …) تولید منابع طبیعی تجدید پذیر: مواد غذایی و مواد خام اولیه محصولات فرآورده های تولیدی؛ در محیط پایدار؛ همزیستی متعادل میان جامعه انسانی و محیط زیست طبیعی در راستای بهره مندی توأمان اجتماعی و اقتصادی برقرار گردیده است. در چنین محیطی به منظور نیل به پیشینه منفعت جمعی؛ فعالیت ها و مسیرهای توسعه ای دنبال می شود که در آنها از قابلیت های بوم شناختی- فرهنگی مکان توسعه بهره گرفته شده است. در محیط پایدار؛ فعالیت های توسعه ای اقتصادی به رشد عادلانه و متوازن جامعه انسانی و تضمین بهره مندی تک تک افراد در حدود ظرفیت های بوم شناختی محیط منجر می گردد و این به مفهوم وارد آمدن کمترین آسیب به منابع زیستی و فرهنگی محیط ودر نتیجه استفاده بهینه و پربازده آنهاست.

بنابراین نظام ها و فرآیندهای توسعه ای در این محیط همچون یک سامانه طبیعی ازخصوصیات: انعطاف پذیری؛ تطابق و تغییر پذیری؛ قابلیت احیاء و استفاده مجدد بهره وری و تنوع ( کثرت گرایی ) برخوردارند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که: محیط کالبدی به عنوان محیط زیست هر روزه انسانی؛ تأثیر قابل توجهی بر برداشت ها؛ باورها و الگوهای فعالیت های انسانی دارد. بنابراین در راستای نیل به پایداری؛ از جایگاه و نقش قابل ملاحظه ای برخوردار است. توجه به این نقش و تأثیر را می توان در ادبیات متأخر ” اخلاق زیست محیطی” دنبال نمود که در آن تنها بر محیط زیست طبیعی تأکید نمی شود بلکه بر لزوم تسری این نگرش اخلاقی و داخلی نمودن محیط انسان ساخت در آن تأکید می گردد تا بدین وسیله ساخت و تدبیر سکونتگاه های انسانی بر مبنای شناخت صحیح تر و کامل تری از محیط صورت گیرد. نیل به پایداری محیط کالبدی انسان ساخت – به عنوان بخشی از محیط زیست انسانی و در برگیرنده و سامان دهنده فعالیت های اقتصادی و اجتماعی- در گرو برقراری حالت تعادل پویا میان فضای کالبدی انسانی؛ محیط فراگیر و کاربران فضا است. پویایی این تعادل در نحوه پاسخگویی محیط کالبدی به خواست ها و نیازهای کاربران و نیز شرایط متغییر محیط فراگیر است. “یک محیط کالبدی پایدار انسانی در طول زمان کمترین مشکلات روان شناختی و فیزیکی را وارد می کند به طور مثال عدم تناسب فضاها با نیازها؛ خواست و یا الگوهای رفتاری کاربران؛ نیاز به تعمیر؛ تعویض و نگهداری پر هزینه؛ عدم تأمین شرایط مطلوب محیطی و … کمترین میزان منابع زمین؛ آب؛ و خاک و سوخت ( انرژی تجدید ناپذیر) را از محیط فراگیر خود طلب می کند و در نتیجه کمترین ضرر را به محیط خود وارد می آورد.

 

این فایل شامل :

پلان مبلمان شده طبقات
3 عدد نمای طراحی شده
1 عدد برش مبلمان شده می باشد.

 

دانلود رایگان از سایت معماری بنا:


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا