دانلود رایگان فایل اتوکدی طراحی ساختمان ویلایی دوبلکس

چکیده:

بشر همواره به دنبال محیطی امن برای بقا و اسایش خود می باشد و تا به امروز از هر فرصتی برای نیل به این هدف استفاده کرده است. او هم اکنون دریافته که تکنولوژی را باید به نحوی دیگر بار، تعریف نماید. در غیر این صورت خود و نسل های آینده، قربانی آن خواهند شد. احترام به نیازهای آینده، شاید قالبی باشد که مفهوم فناوری را مفهوم تازه می بخشد، چیزی که امروزه بیش از هر زمانی به آن نیازمندیم.
موضوع طراحی، ساختمانی است که اثرات منفی و مخرب ان بر محیط، با به کارگیری انش و طراحی روز کاهش یافته و علاوه بر تامین ایده آل پاسخ مقتضی برای نیازهای ساکنینش، به مطبوعیت محیط واقع در ان نیز افزوده.
انتخاب موضوع طرح در چارچوب رسیدن به آسایش بیشتر و همنوایی با محیط در پی احساسس نیازی بود که باعث می شد در آینده نزدیک در کشورمان به سمت رویکردهای پایداری در معماری و شهرسازی پیش برویم.

آنچه در این دستینه حاصل آمده به شرح زیر است :
– معرفی معماری پایدار و اصول آن – بررسی ضرورت و لزوم رعایت آن – تاریخچه و بررسی چند نمونه از معماری پایدار – طراحی یک نمونه به روز معماری پایدار در سایت مورد نظر – معرفی سایت و ویژگی های اقلیمی آن – معرفی تکنولوژی های مرتبط با معماری پایدار و چگونگی استفاده از آن ها در طرح مورد نظر – روند شکل گیری و ایده اصلی – تشریح طرح و توضیح فضا ها – نقشه های تفضیلی و تکمیلی پروژه

مقدمه:

معماری دانش است و معمار برای دانشمند بودن باید کاشفی جسور و ماجراجو باشد. کنجکاوی برای کشف تازه ها ، استقلال فکری و شجاعت برای کشف نادانسته ها . معماری هنر است . معماری فن ها را به کار می گیرد تا احساسی را برانگیزد به وسیله زبان خاص خود : فضا ، تناسبات ، نور ، مصالح
همان طور كه مي دانيم بقاي پايدار انسان و محيط انساني وابسته به حفظ تعادل رو به گسترش نسبت به پيامدهاي فعاليت هاي انساني بر محيط؛ به عنوان نگرشي بازبيني شده به معماري مطرح شده است. بنابراين مفهوم معماري پايدار- چه به عنوان عملي در راستاي خلق فضاي انساني و تنظيم رابطه انسان و محيط فيزيكي و چه به عنوان محصول اين فرآيند- همواره با محيط پايدار در آميخته و در يك چهارچوب كلي مي توان آن را به معني “خلق محيط پايدار انسان ساخت” تعبير نمود. از اين رو قبل از تعريف معماري پايدار به مفهوم محيط پايدار پرداخته مي شود . شرط اساسي در نيل به پايداري محيطي برقراري تعادل پويا ميان نظام هاي مختلف محيط است. اين شرط از ديدگاه عملي دستيابي همزمان به پايداري نظام بوم شناختي؛ نظام اجتماعي؛ فرهنگي و نظام اقتصادي را ايجاب مي كند و از منظر اخلاقي به برقراري و تداوم رابطه همزيستي ميان تمام عناصر و ارگان محيط ( انسان و غير انسان ) تفسير مي شود.

كاركرد سامانه هاي زيستي اصلي محيط و نيز سلامت آنها در محيط پايدار تداوم و ارتقاء مي يابد. اين كاركردهاي اصلي براي فعاليت هاي انساني عبارتند از: توليد اكسيژن و جذب دي اكسيد كربن؛ جذب پسماندها و آلودگي ها؛ تنظيم شرايط محيطي ( درجه طول و اندازه رطوبت و …) توليد منابع طبيعي تجديد پذير: مواد غذايي و مواد خام اوليه محصولات فرآورده هاي توليدي؛ در محيط پايدار؛ همزيستي متعادل ميان جامعه انساني و محيط زيست طبيعي در راستاي بهره مندي توأمان اجتماعي و اقتصادي برقرار گرديده است. در چنين محيطي به منظور نيل به پيشينه منفعت جمعي؛ فعاليت ها و مسيرهاي توسعه اي دنبال مي شود كه در آنها از قابليت هاي بوم شناختي- فرهنگي مكان توسعه بهره گرفته شده است. در محيط پايدار؛ فعاليت هاي توسعه اي اقتصادي به رشد عادلانه و متوازن جامعه انساني و تضمين بهره مندي تك تك افراد در حدود ظرفيت هاي بوم شناختي محيط منجر مي گردد و اين به مفهوم وارد آمدن كمترين آسيب به منابع زيستي و فرهنگي محيط ودر نتيجه استفاده بهينه و پربازده آنهاست.

بنابراين نظام ها و فرآيندهاي توسعه اي در اين محيط همچون يك سامانه طبيعي ازخصوصيات: انعطاف پذيري؛ تطابق و تغيير پذيري؛ قابليت احياء و استفاده مجدد بهره وري و تنوع ( كثرت گرايي ) برخوردارند. بنابراين مي توان نتيجه گرفت كه: محيط كالبدي به عنوان محيط زيست هر روزه انساني؛ تأثير قابل توجهي بر برداشت ها؛ باورها و الگوهاي فعاليت هاي انساني دارد. بنابراين در راستاي نيل به پايداري؛ از جايگاه و نقش قابل ملاحظه اي برخوردار است. توجه به اين نقش و تأثير را مي توان در ادبيات متأخر ” اخلاق زيست محيطي” دنبال نمود كه در آن تنها بر محيط زيست طبيعي تأكيد نمي شود بلكه بر لزوم تسري اين نگرش اخلاقي و داخلي نمودن محيط انسان ساخت در آن تأكيد مي گردد تا بدين وسيله ساخت و تدبير سكونتگاه هاي انساني بر مبناي شناخت صحيح تر و كامل تري از محيط صورت گيرد. نيل به پايداري محيط كالبدي انسان ساخت – به عنوان بخشي از محيط زيست انساني و در برگيرنده و سامان دهنده فعاليت هاي اقتصادي و اجتماعي- در گرو برقراري حالت تعادل پويا ميان فضاي كالبدي انساني؛ محيط فراگير و كاربران فضا است. پويايي اين تعادل در نحوه پاسخگويي محيط كالبدي به خواست ها و نيازهاي كاربران و نيز شرايط متغيير محيط فراگير است. “يك محيط كالبدي پايدار انساني در طول زمان كمترين مشكلات روان شناختي و فيزيكي را وارد مي كند به طور مثال عدم تناسب فضاها با نيازها؛ خواست و يا الگوهاي رفتاري كاربران؛ نياز به تعمير؛ تعويض و نگهداري پر هزينه؛ عدم تأمين شرايط مطلوب محيطي و … كمترين ميزان منابع زمين؛ آب؛ و خاك و سوخت ( انرژي تجديد ناپذير) را از محيط فراگير خود طلب مي كند و در نتيجه كمترين ضرر را به محيط خود وارد مي آورد.

 

این فایل شامل :

پلان مبلمان شده طبقات
3 عدد نمای طراحی شده
1 عدد برش مبلمان شده می باشد.

 

دانلود رایگان از سایت معماری بنا:

رایگان – خرید


مرتضی محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود فایل اتوکدی طراحی مجموعه فرهنگی در زمین شیب دار به صورت رایگان

ش دسامبر 7 , 2019
پیشینه مراكزفرهنگي: اگر بخواهيم بطور كل به موضوع فرهنگ نگرشي داشته باشيم، شايد بتوان نخستين مساجد، حسينيه ها و ميدان ها را به عنوان فرهنگسرا و فرهنگستان هاي اوليه ناميد. مراكز محله و فضاهاي مذهبي خود به عنوان مكاني در جهت رشد و توسعه ي مذهب و فرهنگ، نقش موثري […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید