دانلود پاورپوینت رایگان روستای کندوان

تاريخچه روستای کندوان:

در اثر فعل و انفعالات آتشفشاني كوه سهند، توده ها و گدازه هاي مذاب بوسيله باد، برف و باران در طي هزاران سال شكل گرفته و به فرم كران درآمده است.
نخستين ساكنان روستا، ساكنان روستايي بنام حيله وركه در 2 كيلومتري غرب كندوان قرار داشته بوده اند، كه براي در امان ماندن از يورش مغولها (قرن 7 هجري) به دشتي در مقابل كندوان فعلي مهاجرت كردند و در طول تاريخ كرانها را با تيشه هاي دستي حفاري كردند و ساكن شده اند.

موقعيت جغرافيايي:

روستاي كندوان در شمال شرق ايران، در استان آذربايجان شرقي، در 62 كيلومتري جنوب غربي تبريز و 22 كيلومتري جنوب اسكو واقع شده است.

ملاحظات اقليمي:

دليل نامگذاري كندوان خانه هاي كندويي شكل هستند كه در دل صخره هاي كله قندي قرار گرفته اند كه محلي ها آنرا كندجان مي نامند.
در روستاي كندوان بيش از 292 خانوار ساكن هستند.
اهالي كندوان اكثرا داراي موهاي خرمايي، چشمهاي زاغ و يا ميشي و چهره اي گندمگون دارند و زبان غالبشان تركي است.
روستاي كندوان سومين روستاي صخره اي جهان است 2 روستاي ديگر كه يكي در كاپادوكياي تركيه و ديگري در داكوتاي امريكا قرار دارند. اما كندوان تنها روستاي صخره ايست كه هنوز مردم در آن زندگي مي كنند.
معاش مردم كندوان عموماً از راه دامداري، كشاورزي و تا حدودي صنايع دستي است.

شهر کندوان دارای اقلیم سرد و کوهستانی می باشد.

نکاتی برای مقابله با سرما درطراحی ساختمان:

1- ساختمان ها در دل خاک فرو می رود
خاک نقش مهمی به عنوان عایق حرارتی و برودتی ایفا می کند. شهر کندوان نیز از این نکته به خوبی استفاده نمود و با قرار دادن ساختمان ها در درون کرانها و دل کوه از خاک به عنوان عایق حرارتی استفاده نموده اند. لذا درون خانه ها در زمستان گرم و در تابستان خنک می باشد.

2- نورگیری ساختمان ها
بهترین نوع نور چه از نظر شفافیت و چه از نظر حرارت نور جنوب میباشد طراحی شهر کندوان نیز به صورتی می باشد که کشیدگی ساختمان رو به جنوب بوده تا بتوانند ازاین نعمت طبیعت استفاده مناسبی برای بحث گرمایش خود داشته باشند.

3- ارتفاع سقف

یکی از قسمت های ساختمان که بیشترین پرت حرارتی را دارد و نقش مستقیمی با گرمایش ساختمان را دارا می باشد سقف یا همان بام ساختمان است که امروزه با عایق کاری آن از پرت حرارتی جلوگیری می کنند اما درگذشته همچنین در کندوان با کم نمودن ارتفاع سقف سعی به گرم کردن ساختمان  می کردند زیرا گرم نمودن این فضا آسانتر می باشد.ارتفاع سقف در کندوان از 2.5 متر تجاوز نمی کند .

نمونه شناسی (مسکن):

در داخل خانه ها برای هر شی فضاهایی تقسیم شده است:
اشیایی که هر روز مورد استفاده نیستند در فضایی صندوق مانند گرد آمده اند.
وسایل اتاق خواب در انتهای فضای اصلی قرار می گیرند که اغلب هم اتاق پذیرایی ست هم نشیمن و خواب.
در اکثر اتاق ها هنگام ورود محلی مخصوص قرار گرفتن ظروف آب، شیر و لبنیات وجود دارد از این محل سوراخی به خارج کنده شده که مانند کانالی کوچک آب را به خارج هدایت میکند.
در دیوارها طاقچه هایی برای وسایل کنده شده است.

نگاهی بر معماري صخره اي در سایر نقاط

معماري صخره اي از نوع کندوان فقط در یک منطقه دیگر از روي زمین ایجاد شده و آن در دره زیباي گورمه ترکیه است که در قلب آناتولی در حدود 300 کیلومتري جنوب شرقی آنکارا واقع شده است.

معرفی هتل بین المللی ”لاله“

هتل بين المللي صخره اي لاله كندوان كه سومين هتل صخره اي در دنيا مي باشد شرايط حضور گردشگران خارجي و داخلي را در بهترين شكل فراهم نموده است.
هتل لاله کندوان نخستین هتل بوتیک در ایران می باشد که برای ساختن آن 9 سال کوه هارا حفر کرده اند.
دارای 10 کران می باشد.

این فایل دارای 33 اسلاید به صورت پاورپوینت می باشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

رایگان – خرید

 

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پاورپوینت معماری ایران بعد از اسلام

س آوریل 27 , 2021
مقدمه: هنر معماری در کشور.های که صاحب تاریخ و فرهنگ باستانی هستند از مهم ترین پایه های تمدن دیرینه است. حال اگر از زاویه اسلام به معماری ایران بنگریم جالب خواهد بود. هنر و معماری در جهان اسلام دارای 4 شیوه بنیادی است که به شیوه های مصری شامی و […]

جدیدترین مطالب معماری بنا