پروژه های درسیتنظیم شرایط محیطیعناصر و جزئیات ساختمانی

دانلود پاورپوینت کاربرد نانو تکنولوژی در عایق های ساختمانی

عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد . به کمک عایق کاری می توان یک خانه را در زمستان 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنک تر نگه داشت .

انواع عایق کاری :

1-عایق هایی که در ساختار آنها حبابهای هوا وجود دارد و باعث کاهش هدایت حرارت می شوند.
2-عایق هایی که حرارت را باز می تابند .پشت این عایق ها باید حدود 20 میلی متر فاصله هوایی تعبیه شود .

عایق ها چگونه ارزیابی می شوند ؟

 فاکتور مهم در انتخاب عایق ها ، میزان مقاومت حرارتی آن هاست .هر قدر مقاومت بالاتر باشد ، عایق حرارت را کمتر از خود عبور می دهد و صرفه جویی که به همراه دارد افزایش می یابد ، پس به جای ضخامت عایق ها ،باید مقاومت حراتی آن ها با هم مقایسه شوند.
عایق های گوناگون با مقاومتهای حرارتی برابر ، از نظر میزان صرفه جویی در انرژی همانند هستند و تنها اختلاف آنها در قیمت و محل کاربرد است .

نانوتکنولوژی:

علوم و فناوری نانو، عنصر ی اساسی در درک بهتر طبیعت در دهه‌های آتی خواهد بود. از جمله موارد مهم در آ ی نده، همکاریهای تحقیقاتی میان‌رشته‌ا‌ی، آموزش خاص و انتقال ایده‌ها و افراد به صنعت خواهد بود.

تولید ، مواد و محصولات صنعتی :

نانوتکنولوژی تغییر بنیانی مسیری است که در آینده، موجب ساخت مواد و ابزارها خواهد شد. امکان سنتز بلوک‌های ساختمانی نانو با اندازه و ترکیب به دقّت کنترل‌شده و سپس چیدن آنها در ساختارهای بزرگتر، که دارای خواص و کارکرد منحصربه‌فرد باشند، انقلابی در مواد و فرآیندهای تولید آنها، ایجاد می‌کند. محقّقین قادر به ایجاد ساختارهایی از مواد خواهند شد که در طبیعت نبوده و شیمی مرسوم نیز قادر به ایجادشان نبوده‌است. برخی از مزایای نانوساختارها عبارتست از: مواد سبک‌تر، قوی‌تر و قابل برنامه‌ریزی ؛ کاهش هزینه عمر کاری از طریق کاهش دفعات نقص فنّی ؛ ابزارهایی نوین بر پایه اصول و معماری جدید ؛ بکارگیری کارخانجات مولکولی یا خوشه‌ا‌ی که مزیّت مونتاژ مواد در سطح نانو را دارند.

نانو چوب:

نانو تکنولوژی این امکان را فراهم آورده است تا بتوانیم موادی از جنس نانو بسازیم که با قابلیت جذب فوق العاده در نسوج چوب، مانع از نفوذ آب در چوب می شود. این مواد را (نانو چوب) می نامند.

آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد نانو چوب:

همانطور که می دانید آب بعد از آتش بزرگترین دشمن چوب است. آب در حالت های مایع و بخار به راحتی می تواند باعث چروک شدن و یا باد کردن سطح چوب گردد، این عمل موجب تغییر در ابعاد واقعی چوب شده و در نهایت باعث تخریب چوب می شود. آب همچنین می تواند باعث پوسیدگی چوب شده و رنگ چوب را عوض کند، این امر در هوای آزاد می تواند از بین رفتن چوب را تسریع بخشد. با دفع آب از روی چوب توسط این ماده نانوتکنولوژی، علاوه بر افزایش پایداری چوب در برابر پوسیدگی، تخریب و تغییر رنگ می توان از رشد قارچ ها نیز جلوگیری نمود زیرا رطوبت باعث رشد قارچ خواهد شد. دفع آب بوسیله این ماده ساخته شده توسط نانو باعث کاهش چروک و طبله کردن (باد کردن) چوب می شود و در نتیجه از ترک برداشتن و از بین رفتن چوب جلوگیری می نماید. نانو چوب از چوب در برابر پوسیدگی، طبله کردن، چروک شدن، تغییر رنگ و شکستگی محافظت می نماید.

مزایای مزایای استفاده از  نانو چوب:

 1. دفع آب از روی سطح
 2. جلوگیری از کثیف شدن سطح چوب
 3. جلوگیری از رشد خزه ها
 4. نامرئی بودن
 5. جلوگیری از اکسید شدن سطح چوب
 6. جلوگیری از ایجاد رسوب نمک
 7. سهولت تمیز کردن سطح چوب
 8. جلوگیری از بروز ترک بر روی سطوح چوب
 9. غیر سمی بودن

موارد استفاده از نانو چوب:

 1. اسکله های چوب
 2. عرشه کشتی
 3. کف های چوب
 4. پارکت های چوب
 5. کشتی سازی
 6. بام های چوب
 7. کابینت سازی
 8. کف حمام چوبی
 9. مبلمان چوب
 10. سونا
 11. در و پنجره چوب

نانو سنگ و بتون:

نانو سنگ ها می توانند از سطوح سنگی در برابر آلودگی و تخریب حفاظت نمایند.پوشش های نانو سنگ کاملا نامرئی هستند و زمانی که یک غشاء مایع از نانو سنگ روی سنگ را می پوشاند تغییری در شکل ظاهری، رنگ و خواص فیزیکی سطح سنگ ایجاد نمی شود.

مزایای استفاده از نانو سنگ و بتون:

 1. دفع آب از روی سطح
 2. جلوگیری از کثیف شدن سطح
 3. جلوگیری از رشد خزه ها
 4. نامرئی بودن
 5. جلوگیری از اکسید شدن سطح
 6. جلوگیری از ایجاد رسوب نمک
 7. سهولت تمیز کردن سطح سنگ
 8. ممانعت از ترک خوردن بتون
 9. غیر سمی بودن

موارد استفاده از نانو سنگ و بتون:

 • سازه های مصنوعی
 • سطوح بتونی
 • سنگ بتن
 • جاده بتن-سنگ
 • راههای خیابانی
 • سنگ های مرکب
 • پلیت های بتنی
 • دیوار های بتن
 • جداره های قالب های بتن
 • گاراژ های بتنی
 • ستون های بتن
 • لوله های بتن
 • پل ها و معابر سنگی
 • دیواره جوی آب
 • سطوح روباز بتنی و سنگی
 • بتن های متخلخل
 • دیگر سازه ها و مواد بتن

آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد نانو سنگ و بتون:

توجه داشته باشید که به دلیل خاصیت مهم نامرئی بودن پوشش های نانو سنگ می توان از آنها در محل های داخلی و خارجی استفاده نمود. زیرا زیبایی بنا حفظ شده و حتی سطوح بناهای پوشش داده شده توسط این مواد به راحتی و با آب یا آب باران تمیز می شوند. به یاد داشته باشید که این پوشش ها برای سطوح واکس زده شده، لعاب داده شده و رنگ زده شده نامناسب هستند.

روش مصرف نانو سنگ و بتون:

مایع نانو سنگ را می توان به وسیله اسپری های بادی که دارای سوراخ های ریزی برای پاشیدن مایع می باشند، بر روی سطوح اسپری کرد. کوچکتر بودن سوراخ اسپری در مصرف بهینه این پوشش های نانو تکنولوژی بسیار موثر می باشد. با استفاده از اسپری های استاندارد برای این مواد می توان به بهینه سازی مصرف ماده از 150 تا 20 گرم بر متر مربع رسید. در صورت استفاده از برس برای کشیدن مایع بر روی سطح مصرف آن به صورت بسیار غیر اقتصادی افزایش خواهد شد.

نانو شیشه و سرامیک:

نانو شیشه و سرامیک با قرار گرفتن بر روی شیشه ها و سرامیک ها و پوشاندن سطح آنها مانع از کثیف شدن و خیس شدن سطح می شود و در نتیجه با یک بار  بارش باران و یا آب ریختن بر روی سطح تمامی کثیفی آن از بین می رود

موارد استفاده از نانو شیشه و سرامیک:

 1. حفاظت از شیشه های پنجره ها و ویترین مغازه ها
 2. حمام و سرویس های بهداشتی
 3. سقفهای شیشه ای، نمای ساختمانها و کاشیها
 4. کاشی های دیواری
 5. آینه ها
 6. سلولهای خورشیدی
 7. دوش حمام، دستشویی ، وان حمام
 8. گلخانه ها
 9. صفحات نمایشگر، لنز دوربین، عینک

این فایل دارای 30 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:


مطالب مشابه:

دانلود پاورپوینت کاربرد فناوری نانو در صنعت ساختمان

دانلود پاورپوینت کاربرد چوب در ساختمان سازی

پاورپوینت معرفی انواع مصالح مختلف در سبک سازی ساختمان


 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا