دانلود پروژه مرمت حمام آخوند ارومیه

مقدمه:

 

مرمت، اقدامی است که رابطه بين اثر و مرمت گر (انسان) را مشخص می سازد . مرمت گر ، انسانی است متخصص و هنرمند که نگاه عميق به تاريخ دارد و مهمتر آنکه امروزیست و انسانی معاصر. او را جاذبه عشق به تاريخ ، هنر و بالاتر از همه انسان به اين کار کشانده است .

او انسان بی تفاوتی نيست و نگاهش به اثر تاريخی از روی شناخت و عشق است و اين عشق است که انگيزه ايست برای شناخت او و رابطه او با اثر رابطه ای عاشقانه ، عالمانه و هنرمندانه است .

مرمت پيش از آنکه يک حرفه باشد ، ترضيه روح و طلب رضای خداوند است . به گفته متفکری ، مرمت ماموريتی است که پيش از آنکه نبوغ بخواهد شناخت می خواهد ، بردباری می طلبد تا باروری ، وجدان می خواهد تا هيجان، شرافت می خواهد تا تحصيل منفعت ، در اين وادی نبايد به دنبال کسب و کار بود ، بلکه بايد خود را وقف کرد .

مرمت تواضع می طلبد ، خودخواهی و منيت برای اين کار آفت است . آن روزی که مرمت تمام شود و نيت مرمت گر در آن رنگ گيرد و انعکاس يابد ، اثر شخصيت می بازد .

مرمت گر بايد طوری عمل کند که کار او تاريخ را به بيان آورد و آن را تدوام بخشد . کار او تداومی تاريخی و استمراربخشيدن به آن است . بيش از هرچيز ، مرمت گر امانت داری پرهيزکار است . آنچه دردست او است امانتی است که با درستی و صداقت بايد به نسل بعد بسپارد .

جغرافياي سياسي استان آذربايجان‌غربي

استان آذربايجان‌غربي در شمال ‌غربي ايران و در‌ حدفاصل 35 درجه و 58 دقيقه تا 39 درجه و 46 دقيقه عرض شمالي از خط استوا و 44 درجه و 3 دقيقه تا 47 درجه و23 دقيقه طول شرقي از نصف‌النهار گرينويچ قرار گرفته است.
مساحت اين استان بدون احتساب درياچه اروميه حدود 37614 كيلومتر مربع است و 65/2 درصد از مساحت كل كشور را شامل مي‌شود. اين استان از طرف شمال و شمال شرق با جمهوري آذربايجان (جمهوري خود مختار نخجوان)، از غرب با كشورهاي تركيه و عراق، از جنوب با استان كردستان و از شرق با استان آذربايجان شرقي و زنجان همسايه است.

دوره قاجار- باروک ایرانی

در سال ( 1250 ه. ش)، که ناصردین شاه به اروپا سفر کرد و اولین پادشاه ایرانی که بدون قصد کشور گشایی پا از وطن بیرون گذاشت :دارالفنون تاسیس شده بود ، امیر کبیر به قتل رسیده بود و حضور هیئت های اروپایی در پایتخت آشکار بود. ملکه ویکتوریا بر انگلستان سلطنت می کرد و میرفت تا عنوان ملکه ی هندوستان را نیز بدست آورد . ناپلون سوم از سلطنت در مکزیک و سپس فرانسه بر کنار شده بود. اوسمان در کار باز سازی پاریس بود و گارنیه در کار تکمیل ساختمان اپرای پاریس بود. در پایان سالهای سلطنت 50 ساله ی ناصرالدین شاه ،برج و باروری تهران به سبک رنسانس ساخته شده بود ،کمال الملک هنر پرسپکتیو را به کمال رسانده بود،و فنون و مهارتهایش را به نسل آینده آموزش می داد.

حمام در فرهنگ ايران زمین:

مردم ايران چه پيش و چه بعد از ظهور اسلام به پاكيزگي اهميت زيادي مي داده اند اما بعد از ظهور اسلام اين موضوع تشديد شده است. در قبل از اسلام پيروان آئين مهر و زرتشت توجه به پاكيزگي داشته و كلمه پادياو يعني غسل، وضو و پاك كردن كه امروزه بصورت كلمه فرنگي پاسيو به كار برده مي شود از همان زمان مي باشد. در گذشته هاي دور حدود هزار سال پيش شستشوي معمولي بصورت حاضر نبوده، گرمابه ساختماني گرم يا ظرفي بزرگ به نام آبزن بوده است كه از اين آب براي شستن خود استفاده مي كرده اند. در كتابي به خط پهلوي بنام كارنامك اردشير بابكان وقتي اردشير به نزد اردوان مي آيد و از دليري او خوشش مي آيد به او مي گويد « شو تن بر آبزن زن » آبزن اين حمام ها از جنس سفال و يا فلز بوده است.

اصول ساخت حمام ها ی قديمی:

 همانطوركه مي دانيم انسان اگر يك دفعه از محل گرم به محل سرد و يا بر عكس وارد شود به دليل تغييرقابل ملاحظه دماي هواممكن است مريض شود؛ براي همين موضوع چند اصل مهم در مورد گرمابه ها رعايت مي شده يكي از ان اصول ايجاد راهرويي پيچ در پيچ در حد فاصل ورودي حمام و دهليز تا رختكن حمام. رختكن يا بينه كه محيطي نيمه گرم ونسبتاً خشك بوده بعد از اين فضا نيز مستيماً وارد گرم خانه نمي شدند و فضايي به نام ميان در در اين فاصله بوده است دراين جا يك يا دو سكو جهت انداختن لنگ و وسايل حمام وجود داشته و معمولاً راه دستشويي و مستراح نيز از همين مياندر بوده است و در اين راهرو محلي براي سلماني و زدودن موهاي اضافي وجود داشته است بعد از مياندر مستقيماً وارد گرم خانه مي شدند.

مصالح حمام:

سنگ مرمر: ستون هاي حمام و کفبوش و لبه حوضها
کاشي: ازاره ها، حوضها و سکوها
آجر: ديواره حمام و سقف
سنگ لاشه : پایه های حمام
تنبوشه: لوله هاي سفالي مخصوص سيستم آبرساني حمام
ساروج : خزينه، تزيئنات سقف حمام، بوشش داخلي حوضها (ترکيب ساروج : آهک، خاک رس، خاکستر، لوئي ني مرداب، سفيده تخم مرغ يا شير که اين دو ماده پروتئيني باعث چسبندگي بيشتر ساروج مي شده است. تفاوت ساروج با سيمان در اینست که هرچه قدمت ساروج بيشتر باشد محکم تر و سخت تر مي شود.

معماري حمام:

حمامهاي قديم معمولاً چند متر از سطح کوچه و بازار پايينتر بود؛ چون اگر غير از اين مي بود آب به خزانه سوار نميشد. سر در حمام شکل ديو و رستم و يا شيطان و مالک دوزخ را نقاشي مي کردند و هنوز هم به درستی فلسفه آن را معلوم نیست که نقش شيطان و ديو و رستم، با سر در حمام، چه مناسبتی دارد. در هر صورت چندين پله پايين مي رفتيم تا به سر بينه يا رختکن مي رسيديم. دلایل ساخت حمام در دل خاک: مهمترين عامل در حمام انتقال آب به داخل حمام بود؛ زماني که حمام را از سطح معابر بايين تر مي ساختند، به راحتي آب وارد حمام مي شد . خود خاک عايق خوبي براي جلوگيري از به هدر رفتن گرماي حمام بوده است . از خاکي که برداشت مي کردند به عنوان مصالح نیز استفاده مينمودند .

قسمتهاي مختلف حمام:

ساختمان حمام: حمّام به طور كلي از چهار قسمت تشكيل مي‌شود:
راهرو يا پله‌هاي ورودي ، محوّطه ی سربينه،  راهرو حد فاصل بين بينه و گرمخانه، فضاي گرمخانه.
سربينه:  ” سربينه” يک فضاي سرپوشيده اي بود که وسط آن حوض بزرگي قرار داشت . اطراف سربينه سکوهاي بلندي ديده مي شد که در آنجا رخت مي کندند. استاد حمامي در کنار يکي از آن سکوها يا بالاي يکي از سکوها مي نشست و جعبه دخل را هم بغل دستش مي گذاشت. از سقف سربينه چراغ بزرگ گرد سوز و گاهي هم چهلچراغ تا بالاي حوض آويخته بود. دور تا دور سکوهاي رختکن تير مي گذاشتند و به آن تيرها گويهاي شيشه اي رنگارنگ مي آويختند.

معرفی اجمالی حمام آخوند ارومیه:

بنای مورد مطالعه پروژه ، حمام آخوند می باشد که یکی از چهار حمام موجود در مجموعه بازار تاریخی ارومیه می باشد .
بنای حمام در تقاطع دو راسته میرزا حسین آقا و راسته بقالان واقع شده است .
حمام به دوره قاجاریه تعلق دارد که بنا به اظهارات محلی ( کسبه محل ) سابقاً به نام حمام آخون مشهور بوده است و بعدها به حمام آخوند تغییر نام یافته است .
مالکیت بنا بصورت نیمه وقفی و نیمه خصوصی می باشد و در حال حاضر بعلت نشست بخش مرکزی و مشکل در دفع فاضلاب حمام ، به صورت غیر فعال در آمده و تقریباً متروک می باشد .

بررسی و تصحیح پلان

با توجه به اینکه پلانهای دریافتی از سازمان میراث فرهنگی روی کاغذ پوستی ترسیم شده بود و فاقد الحاقات و تغییرات سالهای اخیر بنا بود ، کار تهیه فایل کامپیوتری پلان و لحاظ الحاقات بنا به صورت تقریبی توسط گروه انجام شد .
بدیهی است تهیه نقشه های دقیق به دلیل کمبود وقت و نبود امکانات لازم منجمله دوربین نقشه برداری میسر نشد .

بررسی طاق و قوسهای موجود در حمام آخوند

طبق بررسی های انجام شده توسط گروه ، دو گنبد موجود در بنا از نوع کلنبو بوده که اخیراً بازسازی شده اند و هرکدام دارای یک نورگیر در وسط و چهار پنجره ( پاچنگ ) در اطراف می باشند .
با تطبیق دادن قوسهای موجود در حمام با هندسه های مختلف اجرای قوسها ، مشخص شد که قوسها به روش پنج و هفت معمولی اجرا شده اند .
در ادامه مقایسه تطبیقی قوسها و گنبدهای حمام که توسط گروه انجام شده به شکل مصور ارائه شده است .

فصل دوم بررسی آسیب شناسی حمام آخوند

 • عوامل مخل

  عوامل داخلی

  عوامل خارجی

  عوامل طبیعی

  عوامل آنی

  عوامل بطئی

  عوامل اجتماعی

منابع:

منابع و مآخذ :

سلطان زاده، حسین، فضاهای شهری در بافتهای تاریخی ایران، تهران، دفتر پژوهشهای فرهنگی، 1372
سلطان زاده، حسین، بازارهای ایرانی، تهران، دفتر پژوهشهای فرهنگی
پیرنیا، محمد کریم، معماری اسلامی ایران، تهران، انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، 1381
کاویانپور، احمد، تاریخ ارومیه
گنجنامه، حمام ها، مرکز اسناد و تحقیقات دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی
محب علی، محمد حسن و همکاران، دوازده درس مرمت، تهران، وزارت مسکن وشهرسازی
عباس زاده، مظفر، بازار ارومیه ( پایان نامه کارشناسی ارشد مرمت و احیا بناهای تاریخی ) ، آرشیو سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی
زمرشیدی، حسین، طاق و قوس در معماری ایران، تهران، انتشارات کیهان، 1367
نرنوال، رولان، فناوری تاق در خاور کهن، ترجمه دکتر سید محسن حبیبی، تهران، انتشارات سازمان میراث فرهنگی، تهران 1378

این فایل دارای 171 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:
14000 تومان – خرید


 

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پاورپوینت قیر گونی محصولی از معماری بنا

س فوریه 19 , 2019
دانلود پاورپوینت قیر گونی محصولی از معماری بنا مقدمه : روش سنتی عایقکاری رطوبتی(نم بندی )درایران به علت عدم کارایی کافی همواره با مشکلات زیادی همه بوده است. عمر مفید عایق رطوبتی قیروگونی به طور متوسط کمتر از 10 سال بوده و ترمیم متناوب آن با مشکلات اجرایی زیاد و […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید