امروز Monday 17 June 2019

دانلود پاورپوینت معرفی اقلیم استان آذربایجان شرقی

دانلود پاورپوینت معرفی اقلیم استان آذربایجان شرقی

5٫0 rating based on 1,234 ratings
معرفی اقلیم استان آذربایجان شرقی

فهرست مطالب

موقعیت جغرافیایی استان 1
اقلیم استان آذربایجان شرقی 2
ویژگیهای طبیعی استان 2
منابع آب استان آذربایجان شرقی 3
بارندگی در استان آذربایجان 5
رطوبت و حرارت 6
تقسیمات کشوری 8
وضعیت اقتصادی و صنعتی 10
-فرم ساختمان در رابطه با اقلیم 11

 

موقعیت جغرافیایی استان

استان آذربایجان شرقی بزرگترین و پرجمعیت‌ترین استان ناحیهٔ شمال غربی ایران محسوب می‌شود. این استان در بین مدارهای ۳۶ درجه و ۴۵ دقیقه تا ۳۹ درجه و ۲۶ دقیقهٔ عرض شمالی و نصف‌النهارهای ۴۵ درجه و ۵۰ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۲۲ دقیقهٔ طول شرقی واقع شده‌است.
استان آذربایجان شرقی با مساحت ۴۵۴۹۱ کیلومتر مربع ، 2.8 درصد از مساحت كل كشور را تشكيل داده و از این جهت، یازدهمین استان بزرگ ایران محسوب می‌شود
آذربایجان شرقی در شمال به طول ۲۰۰ کیلومتر با جمهوری آذربایجان و به طول ۳۵ کیلومتر با ارمنستان مرز مشترک دارد که توسط رودخانهٔ مرزی ارس از آن‌ها جدا می‌شود. در حال حاضر، روابط تجاری، اقتصادی و … با جمهوری آذربایجان از طریق پایانه‌های مرزی جلفا و خداآفرین و با ارمنستان از طریق پایانهٔ مرزی نوردوز انجام می‌پذیرد که در این میان، پایانهٔ مرزی جلفا از اهمیت استراتژیک خاصی برخوردار است.همچنین از سمت غرب و جنوب غرب به استان آذربایجان غربی، از سمت شرق به استان اردبیل و از سمت جنوب شرق به استان زنجان محدود شده‌است. ارتفاع عمومی استان از 160 تا 4811 متر متغیر است و از تغییرات اقلیمی متفاوتی برخوردار بوده و به طور کلی دارای آب و هوای سرد و کوهستانی بوده و کل محدودهٔ استان را کوه‌ها و ارتفاعات تشکیل داده‌اند. این استان محل اتصال دو رشته کوه مهم و اصلی کوه‌های ایران، یعنی البرز و زاگرس است و بلندترین نقطهٔ آن، قلهٔ کوه سهند است.
در سی سال گذشته سردترین مناطق شهرستان سراب و بستان آباد با حداقل 30- درجه سانتیگراد و گرم ترین مناطق شهرستان جلفا و میانه با 41+ درجه سانتیگراد به ثبت رسیده است .متوسط نزولات جوی 20ساله بر اساس آمارهای موجود در ایستگاههای سینوپتیک 285 میلی متر در نقاط مختلف استان در نوسان بوده است .
مرکز استان آذربایجان شرقی، کلان‌شهر تبریز است. از شهرهای مهم و اقماری این استان می‌توان به مراغه، مرند، میانه و اهر اشاره کرد.
استان آذربایجان شرقی بر اساس آمار سرشماری سال 1385، داراى ۱۹ شهرستان، 58 شهر، 43 بخش، 141دهستان و ۲۷۵۷ آبادى است كه مجموعا 3.603.456 نفر جمعيت را در خود جاى داده است. بيش از ۳/۱ اين جمعيت كه در روستاها ساكن هستند از خدمات مختلف سازمان جهاد كشاورزى استان به طور مستقيم استفاده مى كنند.

 

اقلیم استان آذربایجان شرقی

آب و هوای آذربایجان‌شرقی به‌ طور کلی سرد و خشک است ولی به‌علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است. این استان همواره تحت تأثیر باد‌های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس قرارگرفته است به‌ علاوه، بادهای محلی نیز تحت تأثیر شرایط طبیعی استان از سوی کوهستان‌های بلند و دریاچه‌های ارومیه و خزر به سوی دشت‌ها و جلگه‌ها می‌وزند. آذربایجان‌شرقی یک منطقه سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم‌بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشک به حساب می‌آید و میانگین بارندگی سالیانه 250 الی 300 میلی‌متر می‌باشد.

موقعیت کوهستانی و عرض جغرافیایی استان از عوامل برودت و سرمای قسمت اعظم این منطقه است. کم ارتفاعی و اثرات ملایم‌کننده بخارهای دریای خزر در پاره‌ای از مناطق از عوامل اعتدال اقلیمی آن به شمار می‌آید. به علاوه آذربایجان تا حدودی تحت تأثیر جریان‌های مرطوب دریای مدیترانه از سمت غرب و جنوب‌غربی قرار دارد و توده‌های هوای سرد سیبری نیز از شمال بر آب و هوای آن اثر می‌گذارد.

تبریز نیز دارای هوائی اقلیمی و کم رطوبت است و حد متوسط بارندگی آن در سال 285 میلی‌متر است. این جلگه در اثر ارتفاعی که از سطح دریا دارد، دارای زمستان‌های طولانی و سرد و تابستان‌های معتدل است.

 

این فایل در قالب پاورپوینت شامل 11 صفحه می باشد.

دانلود مستقیم از ایت معماری بنا:
2000 تومان – خرید


مطالب مشابه:

 

mahsa sharafi وبسایت شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code