دانلود پاورپوینت معرفی رنگ در معماری

دانلود پاورپوینت معرفی رنگ در معماری

مفهوم رنگ:

انسان از طريق دانش و آگاهي از اصول عيني مي تواند ازقيود ذهني رهايي يابد.در موسيقي تئوري كمپوزيسيون مدتهاجزئ مهم و پذيرفته شده اي از آموزش حرفه اي بوده است.يك موزيسين ممكن است كمپوزيسيون را خوب بداند ولي در صورتي كه فاقد بصيرت و الهامات هنري باشد كسالت اور خواهد بود.درست به همين منوال چنانچه طراحي كليه تدابير كمپوزيسيون فرم و رنگ را بداند ولي فاقد قوه الهام باشد بي ثمر خواهد بود.

تاریخ رنگ:

در آثار رنگين بازمانده از قرون گذشته ميتوانيم تمايلات عاطفي ملل ناپديد شده اي را بيابيم.

چيني ها از زمانهاي قديم صاحب نقاشان چيره دستي بوده اند.از امپراتوري خاندان هان (80 سال قبل از ميلاد)چنين ثبت شده است كه اين امپراتور مجموعه اي از تابلوهاي نقاشي كه گفته مي شود در زيبايي بي نظير بوده اند را  در انباري-به اصطلاح امروزي موزه-نگه داري مي كردند.

در عهد تانگ (618-907 بعد از ميلاد)نقاشي هاي ديواري و تابلوهاي نقاشي كه با زيبايي خاصي رنگ آميزي شده بودند پديد آمدند.در سلسله سانگ رنگهاي تصويري بسيار متنوع شد و طبيعت گرايي رونق گرفت.سراميكهاي لعابدار جديد با زيبايي بي همتا به رنگهاي سبز كمرنگ و مهتابي ابداع شد.

موزاييكهاي چند رنگ رومي و بيزانسي كه به شكل زيبايي رنگ آميزي شده اند از اولين هزاره عصر مسيحيت در اروپا  نگه داري شده اند.

هنر موزاييک نيازبه توانايي مربوط  به رنگ را درمرتبه اي والا قرار داد.زيرا هر زمينه رنگ در موزاييك از عناصر متعددي تشكيل شده است كه هر كدام نياز به دقت در انتخاب دارد.هنر مندان موزاييك(راونا) در قرن پنجم و ششم ميتوانستند با رنگهاي مكمل تاثيرات حسي زياد و متنوعي به وجود آورند.

معرفی آرامگاه گالاپلاسیک

معرفی آرامگاه گالاپلاسیک
معرفی آرامگاه گالاپلاسیک

آرامگاه(گالاپلاسيك)در راوناي ايتاليا در فضاي فوق العاده زيبايي از نور ملايم خاكستري قرار دارد.
اين زيبايي حاصل غوطه ور شدن موزاييك هاي داخلي در نور نارنجي است.كه از ميان پنجره هاي باريك مرمري نارنجي عبور مي كند.
رنگهاي نارنجي و آبي رنگهاي مكمل هستندومخلوط اين رنگها رنگ خاكستريي را به وجود مي آورند.وقتي تماشاگر دور هرم طواف مي كند نورهاي متفاوتي را دريافت مي كندكه اين نورها متناوبا آبي و نارنجي هستند.
و ديوارها اين رنگها با زواياي دايما متغيير،منعكس مي كنند.اين تاثير متقابل،احساسي از غناي رنگ را به انسان مي بخشد.

معرفی كليساي شارترس

در تزينات اوايل قرون وسطايي راهبان ايرلندي در قرن8 و9 به لوحي بر مي خوريم كه بسيار با ظرافت و متفاوت از ديگر لوحها مي باشد.نكته بسيار حيرت اور در اين لوح در قدرت درخشندگي مربوط به صفحاتي است كه رنگهاي مختلف، درخشندگي يكساني دارند.تاثيرات احساسي (پنهان و قوي)از چنين اثر زنده اي آنچنان است كه تا عصر امپرسيونيستها و (وان گوك)نظير آنرا نمي توان پيدا كرد.
در شيشه هاي رنگي اوليه فقط از چند رنگ مختلف استفاده مي شود.و لذا به علت اينكه در فن تهيه شيشه هاي رنگين در آن زمان ازتعداد رنگ كمتري استفاده مي شود، نا پخته به نظر مي آيد.
هر كس كه هر روز از وقت خود را براي برسي درباره پنچره هاي كليسا ي شارترس در تغييرات نور روزانه صرف كرده باشد و پرتوهاي طلايي غروب آفتاب را از اين پنچره گلرنگ بزرگ كه در شكوه به حد اعلاي خود رسيده را مشاهده كرده باشد، هرگز زيبايي آسماني آن لحظه را فراموش نخواهد كرد.

_ سبک های هنری رنگ

معماري ملهم از اين سبكهاي هنري است.هنرمندان رومانسك و هنرمندان باستاني گوتيك در نقاشيهاي روي ديوار و روي لوحه ها،رنگها را به عنوان مفاهيم و تعابير سمبوليك به كار مي بردند.به اين دليل انان كوشش مي كردند تا رنگها را در مايه هاي خالص و بدون كدر نمودن به كار ببرند.اثرات ساده و روشن سمبوليك را بيش از سايه هاي متعدد و تغييرات رنگين پي جويي مي نمودند.فرمها نيز متحمل چنين كششي ميشوند.

_ معرفی انواع طیف رنگ

نور خورشيد پس از عبور از شكافي باريك،بر منشور مي تابد.نور سفيد،پس از برخورد به منشور به رنگهاي طيف تجزيه مي شود.با تاباندن پرتوهاي تجزيه شده نور بر يك پرده،مي توان طيف را مشاهده نمود.نواري از رنگهاي به هم پيوسته از قرمز و نارنجي و سبز و آبي گرفته تا بنفش ديده مي شوند.اگر اين پرتوهاي رنگين را از يك عدسي همگرا عبور دهيم،از تركيب آنها با هم دوباره نور سفيد به دست مي آيد.
هردو رنگي را كه از تركيب آنها نور سفيد حاصل مي شود،رنگهاي مكمل مي گويند.
اگر يك رنگ،مثلا رنگ سبز را از طيف منشور جدا كنيم و بقيه رنگها را از يك عدسي بگذرانيم،رنگ تركيبي به دست آمده قرمز خواهد بود.يعني مكمل رنگ سبز را جدا كرده ايم.اگر رنگ زرد را جدا كنيم،مكمل آن يعني بنفش به دست مي آيد.
اگر ما يك نيلوفر قرمز رنگو سبز رنگ را در برابر يك لامپ الكتريكي قرار دهيم،از تركيب اين دو رنگ سياهي يا تاريكي حاصل مي شود.
رنگهايي كه در نتيجه جذب حاصل مي شوند،به رنگهاي كاهشي معروف اند.رنگ اشياء عموما از نوع رنگهاي كاهشي مي باشند.يك ساختمان قرمز رنگ به اين علت قرمز رنگ به نظر ميرسد كه همه رنگها را جذب كرده و فقط قرمز را منعكس مي كند.

_ هماهنگی در رنگ ها

كنتراستهاي هفت گانه رنگ عبارتند از:
1-كنتراست رنگ فام
2-كنتراست تيره-روشن
3-كنتراست سرد-گرم
4-كنتراست رنگهاي مكمل
5-كنتراست متقارن(همزمان)
6-كنتراست سير(اشباع)
7-كنتراست وسعت

شكل رنگ:

در اينجا در مورد معني دار بودن و قدرت گويايي رنگ،كوشش خواهيم كرد تا توانائيهاي مفهومي و بياني رنگها را تشريح كنيم.

تاثيرات فضايي يا مكاني رنگها:

تاثيرات فضايي رنگها مي تواند ناشي از چندين عمل باشد.نيروهايي كه در جهت عمق عمل مي كنند درخود رنگ وجود دارند.اين نيروها ممكن است روشن يا تيره _گرم يا سرد_سير يا شفاف نشان دهند.بعلاوه يك تاثير فضايي مي تواند به وسيله تورب يا تقاطع ايجاد شود.وقتي يك سري رنگ شش تايي (زرد،نارنجي،قرمز،بنفش،آبي،سبز)در يك زمينه ي سياه بدون فاصله در كنار هم قرار مي گيرند،بنظر مي رسد كه زرد روشن جلو مي آيد،در حاليكه بنفش انگار به عمق زمينه ي سياه فرو مي رود.تمام رنگهاي ديگر واسطه اي ميان زرد و بنفش هستند.اما رنگ سفيد تصوير عمق را تغيير مي دهد،در زمينه سفيد بنظر مي رسد كه بنفش جلو مي آيد در حاليكه اين زمينه ،زرد را با درخشندگيش به عقب مي راند.اين ملاحظات نشان مي دهند كه چگونه رنگ زمينه از تاثير عمق به اندازه ي خود رنگ بكار رفته اهميت اساسي دارد.

این فایل دارای 41 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

12500 تومان – خرید


مظالب مشابه:

دانلود پاورپوینت معرفی کامل رنگ شناسی در معماری

بررسی نقش رنگ در معماری


mohammadi morteza

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

پست بعدی

تازه های معماری جایزه طراحی و مسابقه جایزه طراحان جهان

س مه 7 , 2019
جایزه طراحی و مسابقه جایزه طراحان جهان است که علاقمند به طراحی در بیش از 106 کشور جهان را به خود جلب کرده است. برندگان جایزه طراحی A & A از شهرت، اعتبار، شناخت، آگاهی عمومی و آگاهی بین المللی، علاوه بر مجموعه جامع و جامع برندگان، شامل همه چیزهایی […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس