دانلود پاورپوینت معرفی سيستم قاب سبک فولادي ال اس اف

مقدمه:

استفاده از اعضاي فولاد سرد نوردشده از دهه 1850 ميلادي آغاز گرديد. ولي استفاده از آن تا انتشار اولين ضوابط انجمن امريكايي آهن در 1946 گسترش زيادي پيدا نكرد. امروزه بدليل كيفيت مناسب ساخت و سرعت بالا و مقاومت بالا در برابر زلزله از آن در كشورهاي انگلستان، امريكا، كانادا، استراليا، ژاپن و… استفاده مي كنند. اين سيستم ساختمانی دارای تاييديه فنی از مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن بوده و بعنوان يکی از تکنولوژی های نوين ساختمان در کشور به طور رسمی معرفی شده است.

مزایای مقاطع فولادی جدار نازک

اغلب مصالح مورد استفاده در سیستم سازه های فولادی سبك قابل بازیافت بوده و 100درصد مصالح پرتی كه در طول ساخت سیستم ایجاد میگردد، قابل بازیافت می باشد. مقاطع فولادی جدار نازك مقاطع بسیار مقاومی در مقابل خوردگی، كج شدگی و ایجاد ترك می باشند.

مقاطع مورد نیاز برای ساخت ساختمان با سیستم (LSF) می توانند با طول های دقیق مورد نیاز سفارش داده شوند كه این كار باعث می گردد حجم عملیات و تعداد كارگر مورد نیاز در محل سایت كاهش یافته ونیز پرت مصالح نیز به حداقل ممكن برسد. مصالح موردنیاز برای ساخت این سیستم حداقل 67 درصد سبك تر از مصالح مرسوم در ساخت و ساز می باشد. جهت گیری كنونی سازه های فولادی سبك به سمت تكنیك پانل های پیش ساخته (Panelization) است كه در این روش دیوارهای ساختمان در محل كارخانه و تحت شرایط كنترل شده مونتاژ شده و سپس به محل سایت جهت نصب منتقل می گردند. این روش باعث بالا رفتن سرعت نصب این سیستم در محل كارگاه می گردد. پروسه شكل دهی و ساخت مقاطع فولادی جدار نازك یك سری سوراخهای استاندارد در جان این مقاطع ایجاد مینمایند كه عبور دادن سیم ها و لوله ها از داخل این سوراخها باعث ایجاد تسهیل در نصب سیستم های الكتریكی و لوله كشی ها در داخل دیوار می گردند. این سیستم نسبت به بقیه مصالح مزیت های بالاتری دارد.

برخی از خصوصیات LSF:

1-انعطاف پذیری
2-بادوام
3-وزن سبك
5- دارای ثبات در ابعاد
4-قوی بودن مقاطع (Strong)
6-مقاوم در برابر آتش
7-مقاومت(Strength)

 مزایای استفاده از سیستم LSF

به طور کلی چندین مزیت را می توان برای استفاده از مقاطع سرد نورد شده در ساخت ساختمان ها برشمرد:
1- از نظر زیست محیطی، این سیستم ساختمانی در زمره سیستم هایی است که انرژی اندکی برای ساخت اجزای آن مصرف می شود.
2- فولاد از مصالح محـکم است و شـکل دادن آن راحت می باشد.
3- اینرسی حرارتی کم این سیستم آن را برای ساختمان های اداری، تجاری و دیگر ساختمان های با کاربری منقطع، بسیار مناسب می سازد.
4- سازگاری مواد و مصالح با شرایط اقلیمی مناطق مختلف ایران
5 در سازه نیازی به آجر ، بلوک ، سفال ، تیرچه ، کاشی نیست.
6- عدم استفاده از موادی که برای سلامتی انسان مضر باشد.
7- کاهش هزینه تمام شده نسبت به ساختمان سنتی ساز وهزینه تعمیر آن در طول زمان نسبت به مصالح دیگر خیلی کم می باشد.

سایر ویژگی های LSF

 • کاهش نیروهای لرزه‌ای

  عملکرد لرزه‌ای مناسب

  کاهش قابل توجه در زمان ساخت

  بازگشت سریع سرمایه اولیه

  اقتصادی شدن ساخت مسکن

  سازگاری با محیط زیست و رعایت اصول ساخت و ساز پایدار

  دوام و پایداری سازه و افزایش عمر مفید ساختمان

  کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری ساختمان

  سبکی مقاومت و سختی بالا ساختمان

  سادگی در پیش ساختگی و تولید انبوه

  نصب سریع و آسان

ساختمان هاي قابل احداث با استفاده از LSF

 • اين سيستم در انواع ساخت و سازها مانند ويلاها, ساختمانهاي مسكوني و اداري تا دو طبقه, هتل ها و هتل آپارتمانها, مدارس و دانشگاهها, رستورانها, کمپهای اقامتی و تفريحی و …. استفاده می شود.

 • ساختمان هاي چند واحدي

 • دفاتر و ساختمان هاي تجاري کوچک

 • ساختمان هاي ورزشی و آموزشی

 • واحدهاي صنعتی

 • احداث نیم طبقه در داخل بناهایی با ارتقاع زیاد

روش ساخت سازه های LSF

به طور کلی، فرایند ساخت خانه های اسکلت فولادی سبک چندان تفاوتی با روشهای مورد استفاده در سازه های اسکلت چوبی ندارد. دیوارها، کف و سقفها بوسیله کاربرد مکرر اجزا اسکلت سبک ساخته می شوند. سوار کردن خرپاهای اسکلت چوبی با سیستم ساخت سقفهای چوبی می تواند برای کف و دیوارهای اسکلت فولادی نیز مورد استفاده قرار گیرد. متدهای اسکلت فولادی برای این سیستم موجود است، اما ملزم داشتن یک طرح و برنامه ریزی تخصصی است که فراتر از حوزه بحث ماست.

 شناخت عملی اسکلت فولادی سبک (LSF)

یکی از مزایای اسکلت فولادی در این است که در طراحی و اجرا نسبت به اسکلت بندی به سبک سنتی انعطاف پذیرتر است.

طول اجزا: تیرچه (Joists) های فولادی عملا به هر اندازه ای می تواند ساخته شود. بر این اساس پهنا و عرض ساختمانهای مسکونی متغییر است و نیاز به همپوشانی تیرچه های داخلی را از بین می برد. بنابراین سرعت در کار ساختمان سازی افزایش و ترک خوردگی یا ناهمواری در سقف کاهش می یابد. طول و اندازه اجزا فقط بوسیله محدودیتهای حمل و نقلی کاهش می یابد (محدود می شود)  .

مقاومت بالا به نسبت وزن: اجزا اسکلت فولادی سبک از اجزا اسکلت بندی سنتی سبک تر هستند. اسکلت فولادی سبک برای اسکلت سازان جهت بالا بردن در محل کار آسان تر است. این امر منجر به ساخت و ساز سریعتر با هزینه کمتر و مشکلات کمتر بالا بردن می شود.

 معرفی اجزا اصلي سيستم LSF به همراه نحوه ي اجراي هر قسمت:

1-شالوده
2-ديوار
3- سیستم کف
4-سیستم بام
5-  عوامل مربوط به زمان

 بررسي رفتار سيستم در برابر آتش:

در اين بخش رفتار و مقاومت سيستم ساختماني LSF در برابر آتش مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد از آنجايي كه تخته هاي گچي در سيستم LSF مهمترين نقش در برابر آتش را دارند .
ورق هاي نسبتا نازك فولاد گالوانيزه چارچوب اصلي ساختمان هاي LSF را از نظر سازه اي تشكيل مي دهد اين ورق ها در برابر آتش داراي مقاومت كمي است و از اين نظر بايد محافظت شود در غير اين صورت ساختار هايي از نوع LSF در برابر آتش به سرعت دچار تغيير شكل شده و فرو خواهد ريخت .

-نقاط ضعف سيستم از ديد انتقال حرارتي و روش هاي رفع آنها:

همان گونه كه در بخش قبلي نيز مطرح شد ضعف اصلي سيستم از وجود پروفيل ها ي فلزي ناشي مي شود كه تخته هاي طرفين ديوار را به هم ارتباط مي دهد لازم به ذكر است ضريب هدايت فولاد حدودا 56 (W\m.k) وضريب هدايت عايق هاي حرارتي متداول حدودا 0.04(W\m.k) است در نتيجه انتقال حرارت به صورت يكنواخت از تمامي قسمت هاي ديوار صورت نمي گيرد و بخش قابل توجهي از حرارت از قسمت هاي فلزي كه مقاومت كمتري در برابر انتقال حرارت دارند عبور مي كند .

الزامات طراحی و اجرا این برای سیستم ساختمانی قاب های سبک فولادی سرد نورد شده (LSF)

1ـ در مناطق با خطر نسبی کم، متوسط و زیاد (مطابق آئین نامه 2800 ایران) استفاده از این سیستم سازه ای به عنوان قاب ساختمانی ساده به همراه دیوار برشی بتن آرمه حداکثر در پنج طبقه یا ارتفاع 18 متر از ترازپایه بلا مانع است.
2ـ استفاده از این سیستم در مناطق با خطر نسبی کم،متوسط و زیاد(مطابق آئین نامه 2800 ایران)تا حداکثر دو طبقه یا ارتفاع 20/7 متر از تراز پایه،با اجرای مهار بندی قطری بلا مانع است.
3ـ بکارگیری این سیستم در مناطق لرزه خیز با خطر نسبی بسیار زیاد مطابق آئین نامه )2800 ایران) مجاز نمی باشد.
4ـ بکارگیری حداکثر دهانه 5 متر و حداکثر ارتفاع ناخالص(با احتساب ضخامت سقف)60/3 متر برای هر طبقه در این سیستم مجاز می باشد.
5ـ طراحی کلیه اجزاء و اتصالات بر اساس استاندارد AISI (American iron and steel institute)و طرح سازه ای و لرزه ای آن بر اساس آئین نامه های 7ـ2005ASCE ، 2003 IBC و ویرایش های بعد از آن انجام گیرد.
6ـ کنترل سازه در مقابل بار باد بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران مبحث ششم و با در نظر گرفتن سیستم مقاوم در مقابل بار جانبی ناشی از زلزله انجام گردد.
7ـ رعایت محدودیت حداکثر بار زنده و مرده به ترتیب 250 کیلوگرم بر متر مربع و350 کیلوگرم بر متر مربع برای سقف ها الزامی است.
8ـ رعایت مشخصات فولاد سرد نورد شده بر اساس استاندارد ASTM (American Society for Testing and Materials) الزامی است.
9ـ رعایت ضوابط آئین نامه 05ـ318 ACI و ویرایش های پس از آن برای طراحی دیوارهای برشی بتن آرمه الزامی است.
10ـ تامین ضوابط دیافراگم صلب برای کلیه سقف ها الزامی است.

این فایل دارای 43 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

15500 تومان – خرید

 

mohammadi morteza

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

پست بعدی

دانلود پروژه اتوکدی طراحی مرکز خلاقیت کودکان به صورت کامل

ی دسامبر 29 , 2019
چکیده اصطلاح مهد كودك و نه خانه كودك بطور متداول اشاره به مكان‌هايي است كه از كودكان پيش از رسيدن به سن دبستان، نگهداري مي‌شود. عبارت مهد كودك هميشه اشاره به يك ساختمان دارد و نه يك فضاي آزاد، بنابراين ممكن است نتيجه‌گيري شود كه اين قسمت بخش محوطه‌سازي شده‌ي […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس