دانلود پروژه روستای 2 گنجینه از توابع شهرستان بروجرد

مقدمه:

طرح هادی روستا عبارت است از : طرح تجدید حیات روستا به لحاظ ابعاد اقتصادی،اجتماعی و فیزیکی.به طور کلی توسعه فیزیکی روستاها به غیر از روستاهایی که اکنون دارای طرح هادی یا بهسازی می باشند،از گذشته تاکنون بدون هیچگونه ضابطه و نقشه ای به خود روستائیان واگذار گردیده.این روند به علت عدم وجود برنامه،نا آگاهی وفقر اقتصادی روستائیان و عواملی از این قبیل باعث شده تا اکثر روستا ها شرایط و وضعیتی داشته باشند،که با نیازهای روستائیان مطابقت نداشته باشد.ومشکلات عدیده ای فرا روی روستائیان قرار دهد.به همین دلیل اهمیت و ضرورت فوری تهیه طرح بهسازی و هادی روستاها که در آن جهت توسعه،محدوده گسترش آتی،نحوه استفاده از اراضی و همچنین اصلاح شبکه معابر موجود بیشتر از گذشته احساس می شود.

بررسي موقعيت شهرستان بروجرد :

شهرستان بروجرد با مساحت 1606كيلومتر مربع در حدود 7/5 درصد كل استان را به خود اختصاص داده است.اين شهرستان كه در شمال استان واقع شده داراي موقعيت جغرافيايي 48درجه و45 دقيقه طول شرقي و33درجه و 53دقيقه عرض شمالي است.شهرستان بروجرد از شمال به شهرستان ملاير از استان همدان،از جنوب به شهرستان دورود و خرم آباد، از غرب و جنوب غربي به شهرستان ملاير و نورآباد، از شمال غربي به شهرستان نهاوند و از جهت شرق به شهرستان اراك محدود مي گردد.اين شهرستان از نظر تقسيمات كشوري داراي دونقطه شهري به نام هاي بروجرد و اشترينان و دو بخش به نام هاي اشترينان و مركزي و هفت دهستان به اسامي(اشترينان، برده سره، گودرزي، دره صيدي ،شيروان ، والانجرد وهمت آباد)است.

روستاي گنجينه در سطح بندي مراكز سكونتگاهاي روستايي در مجموعه شيروان به مركزيت حوزه شيروان بخش مركزي به مركزيت شيروان در شهرستان بروجرد قرار دارد روستاي گنجينه در وضع موجود جز حوزه نفوذ شيروان است.نزديكترين شهر به اين روستا بروجرد به فاصله 12كيلومتراست.نوع جاده ارتباطي روستا تا بروجرد آسفالت است.

امکانات روستای گنجیه:

روستا به عنوان يك نقطه روستايي ديده شده است كه در حوزه بروجرد واقع شده است هر مجتمع زيستي براي ارائه خدمات به ساكنين خود نياز به حد اقل خدمات و امكاناتي است.
روستاي گنجينه نيز جزء روستا هاي كوچك است فهرست اين خدمات عبارتند از :

1- پيش دبستاني
2- آموزش ابتدايي
3- آموزش راهنمايي
4- دفتر دهياري
5- كتا بخانه روستايي
6- پايانه
7- خانه بهداشت
8- كار گاهي
9- پارك
10- فضاي سبز
11-تاسيسات و تجهيزات روستايي
12-ورزشي

ارائه ديدگاه روستاييان:

در حال حاضر يكي از راهبرد هاي مورد توجه برنامه ريزان برنامه ريزي از پايين به بالا به جاي برنامه ريزي متمركز و از بالا به پايين مي باشدكه در اين زمينه فراهم نمودن زمينه مشاركت روستائيان به عنوان ذينفعان اصلي برنامه ريزي بسيار ضروري مي باشد.لذا در اين راستا و براي آشنايي هر چه بيشتر از مسائل و مشكلات روستا و همچنين براي آگاهي از نظر روستائيان در مورد مشكلات جاري در روستا سعي گرديده كه با تهيه پرسشنامه و تكميل آن توسط آنان نظراتشان در اين زمينه جويا شده و در تهيه طرح مد نظر قرار گرفته شود

معرفي مسائل و مشكلات روستا از نظر ساكنين آن :

مسائل ومشكلات روستائيان در برداشت هاي ميداني در سه حيطه كالبدي – خدماتي و زير بنايي قابل تقسيم بندي است كه به تفصيل عبارتند از :
1- عدم دفع آب هاي سطحي روستا
2- عدم وجود امكانات بهداشتي نظير حمام و غسالخانه
3- كمبود آب آشاميدني
4- مشكل جاده دسترسي و عدم رعايت حريم جاده
5- فاقد تلفن خانگي
6- فاقد كاربري اداري و ورزشي
7-عدم سامان دهي معابر براساس حجم و تردد

شناسايي پايه در سطح روستا:

بررسي كليات ويژگيهاي محيطي روستا با استفاده از اطلاعات

موجود و نيز شناخت تفصيلي زمينه هاي اصلي و تا ثير گذار برطرح هاي هادي نظير اقليم و توپو گرافي:
از لحاظ تقسيمات اقليمي ،استان لرستان داراي سه نوع آب و هواي سرد كوهستاني ،مديترانه اي و نيمه صحرايي گرم (گرمسيري )است.خصوصيات شهرستان بروجرد به شرح زير مي باشد:
شهرستان بروجرد جزءناحيه سرد كوهستاني است.اين ناحيه داراي زمستانهاي پربرف و بسيار سرد وتابستان هاي معتدل است.تعدادروزهاي يخبندان در برخي از نقاط اين ناحيه به بيش از 70روز مي رسد در اين ناحيه با ريزش اولين برف،زمستان طولاني شروع مي شود.

شناخت مراحل گسترش كالبدي روستا جهت گسترش فعلي آن:

گسترش روستا به صورت تقريبا شعاعي بوده است در ابتدا هسته اوليه در غرب و مرحله اول توسعه به سوي جنوب شرق مراحل بيشتر به سمت شرق و جنوب شرق و اندكي جنوب غرب و در نهايت در همه جهات گسترش يافته است.

معماری و ترکیب فضا های مسکونی:

به طور کلی،هر اجتماع زیستی به تبع قرارگیری در شرایط آب و هوایی و جغرافیایی خاص،دارای
سنت ها و سبک های خاصی در شیوه معماری و ساخت وساز ابنیه خود می باشد.به عبارتی،هر مکان اقلیمی دارای شیوه ساخت و ساز ویژه ای است،که در همخوانی کامل با آن اقلیم می باشد.
بنا براین در روستای گنجینه هم به مانند اکثر روستا های ایران به اقتضای شرایط آب و هوایی و اقلیمی منطقه،دو نوع معماری یا شیوه ساخت مسکن قابل تفکیک می باشد.سبک معماری قدیمی و بومی روستا درساخت ابنیه روستا و سبک معماری جدید در ساخت مساکن روستایی که این دومی،بیشتر شیوه ساخت مساکن در نقاط شهری می باشد.در معماری قدیم روستا،ابنیه روستا با توجه به ویژگی های محیطی روستا و بدون هیچ گونه تقلیدی فقط در توافق با محیط اقلیمی وانطباق با نیاز های زندگی روزمره ساکنان آن ساخته می شوند.در این شیوه،محل سکونت خانوار روستایی به همراه محل نگهداری دامها و سرویس بهداشتی، سه جزء اصلی یک واحد مسکونی قلمداد می شوند،که در فاصله ها مشخص از هم،هر کدام در گوشه ای از قطعه مسکونی و یا حیاط آن قرار گرفته اند.خانه های روستایی در این شیوه،شامل چند اتا ق بهم پیوسته که فضا های مشترک آن ها ایوان و دهلیز می باشد،که معماری و چشم انداز روستا حکایت از نحوه شکل گیری آن در طی زمان دارد.

سبک معماری جدید در روستاها:

این شیوه ساخت مساکن روستایی که برگرفته و تقلیدی از مساکن شهری است، متاُسفانه در اکثر روستاهای ایران ریشه دوانیده است. در این شیوه، مسکن خانوار وسرویس بهداشتی، به صورت مشترکی در قسمت مرکزی ساختمان استقرار یافته اند. مصالح مورد استفاده در ساخت این نوع بناها، از جنس مصالح روز مانند آجر وآهن وسیمان می باشد. سبک طراحی این نوع بناها، عبارت است از: چند اتاق به همراه سرویس بهداشتی که توسط یک فضای مرکزی به نام هال به هم متصل شده اند. تنها مزیت این شیوه در ساخت مساکن روستایی، استفاده از مصالح ساختمانی با دوام و نیمه با دوام می باشد.در حالی که، سبک طراحی منازل به هیچ وجه با شرایط اقلیمی، اجتماعی و اقتصادی خانوارهای روستایی متناسب نمی باشد.

ارزیابی میزان فرسودگی بافت روستا ،نوع مصالح ،مقاومت بنا ها و مستحدثات :

همانگونه که در بخش های پیشین نیز اشره گردید،از کل واحد های مسکونی روستا تعداد 73 واحد مسکونی روستا نوساز ،127واحد مرمتی و مخروبه ندارد.که از این تعداد 36% نوساز 64% مرمتی تخریبی می باشند.در باره نوع مصالح باید اذعان داشت که معمولاَساخت وسازهای قدیمی با خشت،گل، سنگ وچوب و ساخت و سازهای متأخر تر با آجر،سیمان ،گچ و آهن صورت گرفته است.بتن -آهن و آجر- آهن نیز مصالح مدرنتری است،که در ساخت وساز به سبک شهر مورد استفاده قرار می گیرد.نوع مصالح بکار رفته در مساکن نشان دهنده قدرت مالی ساکنین نیز می باشد.بر اساس بررسی صورت گرفته بیشترین مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز روستا از نوع نیمه بادوام یعنی بلوک سیمانی ، آجر و آهن و چوب و یا سنگ و آجر بدون اسکلت می باشد.

اتاق خوابها در کنار هم و ایجاد فضای خصوصی و درنظر گرفتن کمدهای دیواری بزرگتر شدن فضای پذیرای وقرار دادن پذیرای در کنار آشپزخانه برداشتن سرویس بهداشتی از حیاط خانه به داخل خانه
فضای پخت نان از حیاط برداشته ودر نظر گرفتن آشپزخانه برای خانه داخل قرار دادن حمام در طبقه همکف وبرداشتن اون از بیرون که در کنار اتاق خوابها در نظر گرفته شده است. داشتن یک ورودی تعریف شده بجای سه ورودی فضاها

این فایل دارای 239 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

34700 تومان – خرید


مطالب مشابه:

دانلود پروژه مرمت کامل خانه موذن الدعوه در شهرستان بروجرد

کاربرد فناوری های نوین ساختمانی در مسکن روستایی

پاورپوینت معرفی روستا امام ده شهرستان لاهیجان


 

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پروژه مجتمع مسکونی همراه با رندر تریدی مکس

ش دسامبر 25 , 2021
پروژه مجتمع مسکونی 54 واحدی همراه با رندر با وجود اينكه در حال حاضر چند دهه از طراحی و احداث مجتمع های مسكوني ميگذرد هنوز هم به دليل عدم تطابق آن ها با فرهنگ جامعه ما، علاوه بر كاستي هايي كه در اين قبيل بناها به چشم مي خورد، تأثيرات […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید