تعریف موزه و مطالعات پایه معرفی شهر ایلام

مقدمه:

تاكنون هیچ تعریف تئوری جامعی برای این كه مشخص كند موزه چگونه مكانی است ابراز نگردیده است، البته این بدان معنا نیست كه هیچ درك صحیحی از اینكه موزه چیست وجود نداشته باشد زیرا موزه‌هایی كه ساخته شده‌اند و طرحهایی كه بوسیله طراحان مختلف عرضه گشته‌اند هر كدام خود گویای این مطلب است كه موزه بدون تعریف خاصی بتواند بطورجامع درموردكلیه موزه‌ها صادق باشد می‌تواند بوجود آید و هر موزه‌ای شكل خاص خود را یافته و در دسترس عموم قرار گیرد .

تعریف لغوی موزه:

این واژه كه زبان لاتین و از كلمه موزن بوده و به معنی مجلس فرشتگان الهام‌فصل، مشتق شده است، توسط “گیوم” و در واژه‌نامه‌اش به نام، فرهنگ یونانی لاتین، به عنوان مكانی وقف شده به فرشتگان الهام‌فصل و مطالعه كه در آن آدمی به مقوله‌های اصیل می‌پردازد تعریف گشته است.

نام موزه از لغت فرانسوي Musee گرفته شده و به معناي مكاني است كه مجموعه بزرگي از آثار باستاني و صنعتي و چيزهاي گرانبها را در آن به معرض نمايش مي گذارند و دانشمندان و پژوهشگران و هنرمندان و علاقه مندان از آن استفاده مي كنند. كلمه موزه را فرانسويان از لغت يوناني گرفته اند. موزه نام تپه اي در آتن بوده است كه در آن عبادتگاهي براي موزه ها ساخته شده بود.

تعریف اصطلاحی موزه:

موزه محل غیر انتفاعی است كه اهداف آموزشی داشته و بوسیله جمعی متخصص اداره می‌شود. از جمله وظایف اصلی هر موزه جمع‌اوری و نگهداری آثار است.هدف اولیه از پیدایش موزه‌ها به مفهوم نوین و به روش شناخته شده امروزی ایجاد مكانهایی برای نگهداری اموال شخصی و یا ثروتهای صرفاً ملی بوده است.
اشتیاق به گردآوری اشیاء زیبا، گرانبها و كمیاب و یا صرفاً غریب امری است كه ریشه در نهاد و سرشت آدمی داشته و دارد.
جوامع این اشیاء را نه به انگیزه احتكار بلكه به منظور بهره‌گیری از آنها محفوظ می‌دارند.موزه‌ها به وجهی سازمان یافته‌اند كه از گنجینه‌هایشان در جهت اهداف فرهنگی استفاده شود.به دیگر سخن موزه‌ها از خلال ارزشهایی كه آنها را فرا می‌گیرند و به صور مرتبی بیان می‌دارند منظری عینی از جهان سه بعدی را در ذهن بازدیدكنندگان خود متبادر می‌سازند و به‌ آنان امكان می‌دهند كه روح نافذ خویش را در مورد میراث خود بكار بسته و از این راه به كنجكاوی خود میدان عمل دهند

تاریخچه موزه:

پژوهشگران و متخصصان موزه داري، به دنبال ريشه يابي واژه موزه به مبدأ “هلني” بسنده كرده و تاريخ موزه و تاريخگذاري اين پديده را اين گونه تعريف كرده اند:
“معبد خدايان هنر شعر و موسيقي كه بر فراز تپه اي در آتن قرار داشت، نخستين موزه اي است كه در تاريخ موزه ها نام برده مي شود و موزه “آشمولين” در شهر آكسفورد نخستين موزه اي است كه آثار مشرق زمين را در خود محفوظ داشته است. نخستين موزه در قاره آسيا موزه “هارميتاژ” يا “هرميتاژ” در لنينگراد روسيه است و اولين موزه ايران در سال 1295 هـ .ش به نام “موزه ملي ايران” پايه گذاري و گشايش يافته است.

تاريخ تشكيل اولين موزه در ايران را بايد در گنجينه هاي گرانبهايي كه باستان شناسان به دست آورده اند، جستجو كرد. ايرانيان براي رهايي از آسيب بيگانگان گاهي گنجينه هاي گرانبهايي مانند كلوزر، كلماكره و مجموعه سفال ئ آبگينه گرگان را درون چاه ها و حفره ها پنهان مي كردند.
اولين بار به دستور ناصرالدين شاه قاجار در داخل سلطنتي كاخ گلستان، تالاري به موزه اختصاص يافت كه سپس همين مكان با ملحقاتي غني تر شد و به نام موزه ” همايوني ” گشايش يافت.

اهداف موزه:

1. گردآوري، حفظ و نمايش آثار هنري معاصر و گسترش سطح شناخت جامعه
2. شناساندن هنرهاي معاصر اصفهان، ساير استانهاي ايران و هنر معاصر بين الملل
3. عرضه و نمايش دائمي هنرهاي معاصر و ساير كشورها
4.آشنا نمودن مردم و خصوصاً هنرمندان با هنرهاي معاصر
5.برقراري ارتباط با موزه ها و مراكز حفظ، آموزش و اشاعه هنر معاصر در ايران و ساير كشورها
6.برنامه ريزي و ارائه طرح هاي لازم براي تشويق، تحقيق و پژوهش در زمينه هنرهاي معاصر
7.ايجاد برنامه هاي آموزشي جهت آشناسازي جامعه و خصوصاً هنرمندان با هنر معاصر از طريق برگزاري جلسات سخنراني، برنامه بازديد، گردهمايي، انتشار كتاب و مجله، امور سمعي و بصري، مرمت آثار و انجام خدمات فني
8.ايجاد بانك اطلاعات هنرمندان معاصر ايران با عنايت خاصه به شهر تاريخي اصفهان بازگشت.

پيشينه تاريخي و موقعيت جغرافيايي استان ايلام:

تاریخ ایلام سه دوره ایلام کهن، ایلام میانی و ایلام جدید طبقه بندی کرده اند.
استان ايلام فروزان از تمدن دير پاي سرزمين ايلام باستان است. اين استان بخشي از تمدن ايلام قديم بوده كه حدود 3000 ق.م بوجود آمده كه در اين دوران تا سال 640 ق.م به حيات خود ادامه داده است و در دوران طلايي خود از اقتدار خاصي برخوردار بوده است. ايلام كه در كتيبه هاي بابلي (آلام يا آلامتو) آمده است به قولي معني كوهستان يا (كشور طلوع خورشيد) را ميدهد.

استان ايلام سرزميني است كه در غرب كشور واقع شده وبا استانهاي كرمانشاه در شمال، لرستان درغرب وخوزستان در جنوب همسايه مي باشد. در بخش غربي با 425كيلومتر مرز مشترك با كشور عراق هم مرز مي باشد.استان ايلام با مختصات جغرافيايي 42/45 تا 10/48 طول شرقي از نصف النهار گرينويچ و58/31 تا 15/34 عرض شمالي از استوا واقع شده است.
مساحت كل استان 19044 كيلومترمربع بوده كه قسمتهاي عمده آن كوهستاني وداراي منابع غني و شكارگاههاي حفاطت شده مي باشد. كوههاي مرتفع وپوشش جنگلي مناسب، رودخانه هاي پر آب ودشتهاي پست و كم ارتفاع باعث گرديده كه فصول سال در اين منطقه چنان به هم آميخته اند كه مناطق گرمسيري، سردسيري و معتدلش در آغوش همديگرند.
استان ايلام داراي شش شهرستان به نام آبدانان- ايوان- ايلام- شيروان چرداول-مهران و دهلران بوده كه مركز آن شهر ايلام مي باشد.
دهلران يكي از حوزههاي كليدي زيست محيطي خاور نزديك و يكي از نخستين مناطقي است كه اجداد وحشي اكثر قريب به اتفاق حيوانات و گياهاني كه در شرق نزديك اهلي گرديدند در محيط زيست طبيعي خود بسر ميبردند.

قلعه والی ایلام :

یکی از بناهای مهم دوره قاجاریه در شهر ایلام قلعه والی است که توسط غلامرضا خان والی در سال 1326 قمری بر روی تپه ای بنام چغامیرگ ساخته شده است . این بنا دارای قسمتهای متعددی چون حرم سرا ، قسمت شاه نشین ، اتاق آئینه و زندان در زیر زمین می باشد . مساحت کل قلعه 4687 متر مربع و زیربنای قلعه 1446 متر مربع است . قلعه دارای سه ورودی در قسمت شرق – غرب و جنوب است که در اصلی در قسمت جنوبی است و دیگر درها خصوصی بوده است . مصالح بکار رفته در معماری قلعه شمامل سنگ ، آجر ، گچ ، کاشی و چوب می باشد .

آب و هوا
اقليم استان ایلام در تابستانها تحت تاثير پر فشار جنب حاره اي قرار دارد كه شرايط حرارتي نسبتاً پايداري را بر آن حكمفرما مي‌سازد و در زمستان توده‌هاي غربي و كم فشارهاي سوداني بارش هاي رگباري و شديدي را براي آن به همراه مي‌آورند. به دليل ماهيت دامنه‌اي استان كه جزو كوهپايه‌هاي بيروني زاگرس است، در صورت جذب رطوبت توده‌هاي ورودي از سمت غرب و جنوب غرب، نقش مهمي دارند . از طرف ديگر همين دامنه‌ها در تابستان تحت تاثير صافي هوا و ساعات آفتابي زياد با دريافت عمودي پرتوهاي خورشيدي و صاف بودن هوا در تابستان، شرايط گرم و خشكي را پديد مي‌آورد. در نقشه پهنه بندي اقليمي ايران – مسكن و محيط‌هاي مسكوني، ايلام در گروه 2 اقليمي و در زير گروه نسبتاً سرد- معتدل واقع شده كه از ويژگيهاي اقليمي نسبتاً سرد بودن هوا در زمستان و معتدل بودن‌آن در تابستان است. بنا به تعريف در شرايط نسبتاً سرد عليرغم آنكه در شب‌هاي فصل زمستان براي گرم نگه داشتن فضاهاي داخلي استفاده از وسايل گرم كننده ضروري است.

این فایل دارای 40 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

16200 تومان – خرید


 

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پاورپوینت معماری ايران

د آوریل 18 , 2022
بينش نمادين(اردلان1374) اين معماري درپي بيان وبرانگيختن حس عميق معاني ازلي تعالي معنوي ووحدت كل موجودات عالم در بيننده است. نظام فضايي مثبت(نادراردلان1374): به مدد هندسه و رياضيات يك فضاي مثبت را سلسله اي ازحجم هاي منفي (ستون ها)ايجاد مي كند.پيوند يك فضا با فضاي ديگر اساسا برمبناي الگوي سه […]

جدیدترین مطالب معماری بنا