دانلود نقشه مرکز فرهنگی

تعريف موزه:

«ريشه واژه موزه از لغت يوناني «موزين»١به معناي مقر زندگي «موز» ۲ الهه هنر وصنايع در اساطير يونان باستان اقتباس شده است و در زبان انگليسي تلفظ« ميوزيوم»۳ ودر زبان فرانسه« موزه »۴را به خود گرفته است. در حوالي دهه 1290ه.ق تلفظ فرانسه «موزه»به زبان فارسي نيز راه يافت. پيشينه آن باز ميگردد به سفرهاي ناصرالدين شاه قاجار به اروپا وديدن موزه هاي آن ديار وتصميم او به ايجاد مشابه آن در ارگ سلطنتي تهران وانتخاب نام «موزه »براي آن.
ايکوم شوراي بين المللي موزه وابسته به سازمان فرهنگي ،علمي وتربيتي سازمان ملل متحد يونسکو در بند 3و4اساسنامه خود که جامع ترين تعريف موزه است ،چنين مي گويد:«موزه مؤسسه اي است دائمي وبدون هدف مادي که درهاي آن به روي همگان گشوده است ودر خدمت جامعه و پيشرفت آن فعاليت مي کند .
هدف موزه ها تحقيق درآثار وشواهد برجاي مانده انسان ومحيط زيست او،گردآوري، حفظ وبهره وري معنوي وايجاد ارتباط بين آثار ،بويژه به نمايش گذاردن آنها به منظور بررسي و بهره وري معنوي است».علاوه بر اين ايکوم موارد مشروحه زير را نيز مشمول تعريف موزه مي داند:
الف) مؤسسات حفظ ونگهداري آثار وتالارهاي نمايش كه پيوسته به وسيله كتابخانه ومراكز بايگاني نگهداري وتأمين مي شوند .
ب) محلها وآثارباستاني ،طبيعي ،مردم شناسي وتاريخي كه به علت حفاظت در زمينه هاي گردآوري ،حفظ ونگهداري ونمايش آثار باستاني داراي ماهيت موزه اي هستند.
پ) مؤسساتي از قبيل ،باغهاي حيوان شناسي ،گياه شناسي ،نمايشگاه جانوران خاكي وموجودات آبزي وغيره كه نمايشگر نمونه هاي موجودات زنده هستند.
ت) ذخائر طبيعي
ث) مراكز علمي ونمايشگاههاي فضايي »

تاريخچه موزه در جهان:

مجموعه سازي براي انسان امري فطري است و ذوق و سليقه در گردآوري آن بي شك همواره همراه او بوده است. در دوران نو سنگي‌، انسان مجموعه هايي از صدف، گوش ماهي، سنگريزه و استخوان جانوران را گردآوري و از آن براي تزئينات استفاده مي نمود. در مراحل بعدي تمدن، اين مجموعه ها بيانگر شيوه هاي اعتقادي و آييني اقوام مختلف گرديد. مجموعه هاي تزييني و تجملي اي كه خصوصاً در قبرستانهاي تمدنهاي باستان بين النهرين و فلات ايران يافت شد اعتقاد به زندگي پس از مرگ را نشان داد. در عهد باستان اشياء گرانبها و نفيس كه كلاً جنبه نذري داشت براي برآوردن نيازها در درون زيارتگاهها و معابد جمع آوري مي شد. اين امر در تمام جوامع تمدن هاي باستاني فراوان يافت مي شود. در جامعه امروزي ما موزه نمايانگر نهادي شدن اين گرايش همگاني به گردآوري است.
در پايان سده چهارم و آغاز سده سوم پيش از ميلاد مسيح، كه مصر پايگاه فرهنگ و هنر يونان گرديد، بطلميوس اول از سرداران اسكندر مقدوني (321-283 ق. م.) به اعتلاي فرهنگ و هنر يونان همت گماشت و توجه برجسته ترين دانشمندان يونان، آسياي صغير و پاره اي كشورهاي دور و نزديك به مصر جلب شد. بطلميوس در كنار كاخ مسكوني خود در شهر اسكندريه جايي را به نام (موزه) مشتمل بر يك دانشگاه بزرگ، كتابخانه، آزمايشگاه، رصدخانه و باغ گياهان و جانوران تاسيس كرد، ولي پس از بطلميوس اين فكر دنبال نشد و از اين (موزه) فقط اشاره هايي در كتابها باقي مانده است. افراد عادي يونان هر چند كه خود اشياي هنري گرانقيمت را جمع آوري نمي كردند موقعيت ديدن آنها را داشتند؛ زيرا در پرستشگاههاي يونان اشياء نفيسي به جهت ارزش معنوي آنها گردآوري مي شد و مردمي كه براي نيايش به اين اماكن مي رفتند از ديدن آنها بهره مند مي شدند. گرچه بنابر روايت ايلياد، حماسه سرای معروف يونان، در يونان باستان نجبا و اشراف مجموعه هاي خصوصي گردآوري مي كردند.
استفاده از آثار هنري در روم باستان به نحو ديگري بود. سرداران رومي نخبه غنائمي را كه طي جنگها به دست مي آوردند، در شهر روم در پاركها و حمامها و ساير اماكن عمومي به نمايش مي گذاردند و عامه مردم مي توانستند از آنها ديدن كنند.
در قرون وسطي ( 500 تا1450م.) در غرب و در شرق به علت فقدان نظام مالي و بانكي صحيح، ثروتمند بودن با مالكيت اشياء گرانقيمت و ممتاز مترادف بود؛ زيرا ثروتمندان و صاحبان سرمايه ها با خريد و گردآوري آثار هنري و ناياب نقدينه هاي خود را از خطر هاي متعدد نجات مي دادند. علاوه بر آن، اماكن مذهبي نيز در مشرق زمين و بخصوص كليسا هاي مسيحي در مغرب زمين داراي انواع مختلف اشياء نادر از قبيل جواهرات و زيور ها، سلاحهاي جنگي مزين به سنگهاي گرانبها و پارچه هاي نفيس بودند. ثروت كليسا ها از نظر اشياء قيمتي بي حساب بود و كليسا ها از اندوخته هاي خود مراقبت كامل مي كردند و مجموعه ها فقط در موقعيت هاي استثنايي به تماشا گذاشته مي شد.

نقشه های موجود در این فایل شامل:

 1. سایت پلان 
 2. پلان طبقه همکف
 3. پلان طبقه اول
 4. پلان طبقه دوم
 5. نمای شمالی
 6. نمای شرقی
 7. نمای جنوبی
 8. نمای غربی
 9. برش B-B
 10. برش A-A
 11. پرسپکتیو داخلی 4 عدد 
 12. پرسپکتیو خارجی 4 عدد

ریز فضاهای موجود در نقشه:

1_labi
2-entesharat
3-etelaat
4-modereiat
5_esterahat
6-abdar khaneh
7-8-10-kargah
9-kelas
11-wc
12-wc
13-garm kardaneh seda
15-
16-17-18-kelas
19-amfiteatr
20
21-gereim aghaian
22-porozhektor
23-tasisat
24-gerim
25-garm kardaneh seda
26-namaz khaneh
27-namazkhanei aghaian
namaish asareh honari-28
29-sait
30-asansor
31-mozeh
32-moraghebat
33-otagheh mareamat
34-anbar\
35-esterahat\
36-ashpazkhaneh]
37-sefareshat
38-cofishop robaz
39-restoran
40-esterahat
41-abdar khaneh
42-ravabeteh omomi
43-baigani
44-hesabdari
45-basij
46-moshaver
moaven-47
48-samei baseri
49-makhzaneh ketab
50-ketabkhaneh khanom ha
ketabkhaneh aghaian-51
sefaresheh ketab-52

این فایل به صورت فایل به اتوکد و قابل ویرایش میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

15500 تومان – خرید

 

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پروژه کامل ساختمان نظام مهندسی(اتوکد،تریدی خام،رندر)

د مارس 30 , 2020
آشنایی با سازمان نظام مهندسی: سازمان نظام مهندسی ساختمان سازمانی غیردولتی است که در جهت تحقق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ در سال به صورت رسمی تاسیس گردید.سازمان نظام مهندسی برای مرتفع کردن موارد خواسته شده در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان سال ۱۳۷۴ تاسیس […]
دانلود پروژه کامل ساختمان نظام مهندسی(اتوکد،تریدی خام،رندر)

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید