دانلود پاورپوینت هوشمند سازی تاسیسات الکتریکی و مکانیکی در ساختمان

مقدمه:

مصرف انرژي در چند دهه اخير بطور سرسام آوري افزايش يافته است. اين افزايش از يك طرف نشان دهنده رشد اقتصادي و به گردش افتادن بيشتر چرخ هاي صنعت و در پي آن جابجا شدن كالاهاي صنعتي به نقاط مختلف مي باشد. از طرف ديگر شايد به دليل قيمت ارزان انرژي، صاحبان صنايع و مصرف كنندگان خصوصي كشور در پي صرفه جويي و استفاده منطقي از اين نعمت خدادادي نبوده اند. بعد از بحران انرژي سال هاي 1974 كه با بالا رفتن قيمت نفت خام و قيمت انرژي همراه بود، بطور كلي روند مصرف انرژي كمي تغيير كرد و كشورهاي بدون نفت در مصرف آن بصورت سيستماتيك تر عمل نمودند. به همين دليل ممالك مصرف كننده انرژي در جهت جايگزيني انرژي هاي جديد فسيلي و صرفه جويي در مصرف انرژي و استفاده بهتر از انرژي هاي موجود گام برداشته اند.

سیستم های کنترل هوشمند ساختمان:

در دنياي امروزي صنعت ساختمان سازي، سرمايه‌گذاري عظيم و بلند مدتي را به خود اختصاص مي‌دهد. با توجه به پيشرفت علم و تكنولوژي در زمينه IT و ظهور آن در تمامي زواياي زندگي بشري، انتظار مي‌رود كه اين فنون در صنعت معماري نيز وارد شده تا علاوه بر كاهش هزينه‌ها، از كهنگي و بي‌استفاده ماندن ساختمان‌ها در دراز مدت جلوگيري نمايد.صنعت اتوماسيون و مكانيزه كردن كارها از طرفي باعث صرفه‌جويي در وقت و دقت در انجام كارها شده و از طرف ديگر دخالت نيروي انساني را براي انجام كارهاي روزمره و گاه تكرار شونده كاهش مي‌دهد.
در نتيجه پيشرفت سريع فناوري اطلاعات ما شاهد بوجود آمدن ساختمان‌هايي بنام ساختمان‌هاي هوشمند هستيم. يك ساختمان هوشمند، ساختماني است كه مجهز به يك زيرساختار ارتباطي قوي بوده كه مي‌تواند بصورت مستمر نسبت به وضعيت‌هاي متغير محيط عكس‌العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد تا از منابع به صورت موثرتري استفاده شده و تا حد امكان در مصرف انرژي صرفه جويي شود.

مزایای ساختمان های هوشمند

 1. كاهش هزينه‌هاي راهبري و تعميرات
 2. كاهش خطا در سيستم
 3. ايجاد سيستم مديريت متمركز و يكپارچه ساختمان
 4. صرفه‌جويي در مصرف برق و تاسيسات حرارت مركزي(Energy/lighting management)
 5. صرفه جويي در هزينه كابل كشي‌هاي پراكنده و استفاده از محيط كابل كشي استاندارد (Utp&Fiber)
 6. دارا بودن سيستم كنترل درجه حرارت و دماي هوا (HVAC)
 7. برخورداري از سيستم اطفاء حريق (Fire Safety)
 8. بالا رفتن كيفيت سرويس دهي ساختمان و در نهايت ايجاد درآمدي براي سرمايه‌گذاران اصلي ساختمان بصورت ارائه خدمات شارژ

دیگر سيستم هاَي هوشمند مورد استفاده:

 • ارتباطات و كابل‌كشی
 • سيستمهاي امنيتي آتش
 • سيستمهاي گرمايش و سرمايش
 • آسانسور
 • كنترل دسترس و سيستمهاي امنيتی
 • تابلوهاي برق
 • سيستم هاي روشنائی
 • سيستم مديريت انرژي ساختمان
 • سيستم مديريت هم زمان
 • سرويسهاي صوتي ، تصويري ، اينترنت و غيره

هواسازها

هر هوا ساز یک منطقه از ساختمان را تحت پوشش خود دارد و یکی از وظایف آن پیش سرمایی و یا پیش گرمایی هوای تزریقی به مناطق ممختلفی است که این مناطق از سیستم فن کوئل استفاده می کنند و بعضی از مناطق به صورت مستقیم از هوای هوا ساز تغذیه می شوند و وظیفه ی دیگر ان تامین هوای تازه برای فضاهای داخلی ساختمان است که در این قسمت هماهنگی دمپر های ورودی هوای تازه و هوای برگشته را می طلبد که در این رابطه سیستم با جمع آوری اطلاعلت دمایی،رطوبتی و مقدار دی اکسید کربن فضاها بهترین توازن را بین دمپر های ورودی و خروجی به وجود می آورد که باعث استفاده ی بهینه از هوای برگشتی فضاها نیز می گردد.

فیلترینگ

فیلتر ها بر اساس نوع کاربری محیط تحت پوشش هواساز،انواع و اقسام مختلف دارند که از نوع فیلترینگ بالا (آزمایشگاه ها)تا نوع پایین که غمر مفید آنها را مشخص می کند .
در هوا سازهایی که از هوای تازه جهت تزریق به هوای محیط استفاده می شود امکان گرفتگی فیلتر توسط ذرات معلق ریز و درشت وجود دارد.

سیستم کنترلی پمپ ها:

در ساختمان از پهای سیرکولاتور استفاده می شود که به طور معمول یکی از آنها در حالت رزرو قرار دارد و ما بقی مشغول به کارند که انرژِی برق فراوانی مصرف می کنند . از این پمپها جهت گردش آب درون سیستم های مختلف از قبیل هوا ساز ها ،فن کوئل ها ،آب مصرفی و برج خنک کننده و … استفاده می شود که این گردش سیال بدون در نظر گرفتن مصرف انرژی و راندمان کاری است در صورتیکه در سیستم هوشمند این گردش سیال به صورت کنترل شده است و بر حسب نیاز ساختمان پمپها به صورت متوالی و چرخشی روشن و خاموش می گردند.

سیستم کنترل چیلر جذبی:

وظیفه ی آن تامین آب سرد جهت سرمایش ساختمان است .دستگاه های چیلر با مذارات کنترلی داخلی به کار خود ادامه می دهند .تنها کاری که سیستم هوشمنذ انجام می دهد این است که در یک مرحله ی کنترلی بالاتر کار کنترل را انجام می دهد تا در مواقع اضطراری فرمان های لازم را صادر کند که ابتکار با اطلاعات جمع آوری شده توسط سنسور های متعدد و اطلاعاتی که از تابلو برق گرفته می شود امکان پذیز است.

نمونه موردی ساختمان های هوشمند:

فرودگاه بین المللی امام خمینی

فرودگاه بين المللي امام خميني (Imam Khomaini International Airport) يك منطقه 15 هكتاري در 30 كيلومتري جنوب تهران واقع است. IKIA يكي از فرودگاههاي پر ازدحام بين المللي خاورميانه است كه 13 ميليون مسافر و 200 تن بار در سال را جابجا مي كند.
ترمينال 1 مسافري IKIA در يك ساختمان چهار طبقه كه نماي جلوي آن تماما” شيشه اي است در زميني به مساحت 800/6 متر مربع بنا شده است. در اين فرودگاه حدود 5000 نفر در 2000 پست سازماني مختلف مشغول به كار خواهند شد

 • حداكثر راحتي و آسايش مسافر
 • راحتي در استفاده از سيستم
 • كنترل دقيق
 • مديريت انرژی
 • پشتيباني كامل
 • تلاشهاي انجام شده

سيستم Micronet شركت Invensys به صورت خودكار خروجي سيستم تهويه مطبوع (نظير كيفيت هوا و درجه حرارت ) را كنترل مي كند. اگر كيفيت هوا كاهش يابد يا درجه حرارت محيط از سطح ايده آل آن كه 21 درجه سانتيگراد است تغيير كند ، سيستم BMS توانايي بازگرداندن آن به حد ايده آل را دارد. متعادل سازي درجه حرارت در صرفه جويي انرژي بسيار موثر است. سيستم Micronet شركت Invensys قادر است ميزان بار الكتريكي و منابع موجود در ترمينالهاي فرودگاه را كنترل و نمايش دهد. با استفاده از اين سيستم مي توانيم مطمئن باشيم كه ميزان بار الكتريكي مورد نياز در مواقع اضطراري فراهم مي گردد.
اين سيستم شامل كنترلرهاي Micronet Lonwork سري MN500 مدل (300 No) و MN620 مدل (90 No) مي باشد كه با يكديگر و اتاق كنترل مركزي كه مجموعا” شامل ده شبكه LON است كار مي كنند.
كنترلرهاي MN620 تجهيزات HVAC را كنترل مي كند و كنترلهاي MN500 وظيفه كنترل و نمايش بار الكتريكي تاسيسات و برخي تجهيزات فرودگاهي را بر عهده دارد.

تالار جديد شوراي شهر لندن:

دو هدف اوليه فاستر :
اول كاستن از ميزان مصرف انرژي و تقليل آن به حدود يك چهارم ميزان معمول براي يك ساختمان رسمي اداري و…
دوم، جامه عمل پوشاندن به وعده دولت بريتانيا مبني بر ايجاد دولت شفاف و برقراري و تسهيل ارتباط بين مراجعان و مديران دولتي.
در طراحي تالار شوراي شهر لندن، مخروطي كروي شكل را براي راس سازه و محل برگزاري جلسات شوراي بيست و چهارنفره شهر لندن در نظر گرفت.

آسمان‌خراش‌ چرخان دوبی:

این آسمانخراش یک ستون محوری ثابت دارد و طبقات مختلف به صورت قطعات پیش‌ساخته به این ستون وصل می‌شوند.
هر طبقه به طور مجزا چرخش می‌کند و چرخش طبقات هماهنگ با هم نیست.
به‌ همین دلیل با چرخش این طبقات در شب جلوه‌ای نورانی و بسیار زیبا به نمایش گذاشته می‌شود.

در میان طبقات این آسمانخراش‌ توربین‌های بادی افقی کار گذاشته شده است که قرار است موتور محرک چرخش طبقات باشد. انرژی چرخش طبقات این برج از این توربین‌ها به دست می‌آید. طراحان این سازه می‌گویند با این طراحی، ساختمان می‌تواند انرژی خود و حتی پنج ساختمان مشابه خود را تامین کند. این برج 59 طبقه دارد و در مجموع بیش از 48 توربین بادی در آن به کار رفته است. توربین‌های این ساختمان می‌‌توانند هم برای خود و هم برای ساختمان‌های اطراف برق تولید کنند. همچنین پنل‌های خورشیدی در طبقات این ساختمان به کار رفته تا از انرژی خورشید هم برای تولید انرژی در این ساختمان استفاده شود. ارزش انرژی که توسط این ساختمان تولید می‌شود، در سال نزدیک به هفت میلیون دلار است.

نتیجه گیری:

امروزه به دليل محدوديت منابع انرژي و به جهت مسايل محيط‌زيست، تمامي كشور‌ها اعم از صنعتي و در حال توسعه استفاده بهينه انرژي را در دستور كار خود قرار داده‌اند. با توجه به اينكه منابع مختلف آماري، ساختمانهاي مسكوني را يكي از عمده‌ترين بخشهاي تلف‌كننده انرژي معرفي نموده‌اند، لذا ضرورت ارائه پيشنهاد‌هاي سودمند براي مالكين و سازندگان اين اماكن جهت صرفه‌جويي و كاربرد منطقي انرژي بسيار با اهميت بوده و مي‌تواند باعث صرفه‌جويي قابل ملاحظه‌اي در استفاده از انرژي گردد.

این فایل دارای 101 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

23400 تومان – خرید


مطالب مشابه:

دانلود پاورپوینت سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

دانلود پاورپوینت صرفه جویی در مصرف انرژی (مبحث نوزده)

دانلود پاورپوینت معرفی آب و هوای شهرستان بوشهر(تنظیم شرایط محیطی)


 

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پاورپوینت کاربرد نانو تکنولوژی در عایق های ساختمانی

چ دسامبر 22 , 2021
عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد . به کمک عایق کاری می توان یک خانه را در زمستان 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنک تر نگه داشت . انواع عایق کاری […]