پاورپوینت بررسی شاهکارهای معماری معاصر 1990-1999

بررسی شاهکارهای معماری معاصر 1990-1999

فهرست مطالب:

1. لیست کامل برندگان جایزه پریتز گر
2. فرانک گری
3. نورمن فاستر
4. پیتر آیزنمن
5. زاها حدید
6. تاداو آندو
7. سانتیاگو کالاتراوا
8. هاوارد دیویس
9. تام ماین
10. آلوارو سیزا
11. ماریو بوتا
12. ای.ام . پی
13. زوی هکر
14. آراتا ایسوزاکی
15. کیشو کوروکاوا
16. کوپ هیمل بلاو
17. نیکولاس گریمشاو
18. ریچارد راجرز
19. فرشید موسوی و آلخاندرو زاوراپولو
20. دانیل لیبسکیند

فرانک گهری frank o gehri

Experience Music Project
پروژه تالار تمرین موسیقی

یک جعبه چرک سیاه – در یک فرم موزیکال شهوت انگیز-وقف شده جيمي هندريكس-انجام شده توسط پاول آلن

Vitra Design Museum
موزه طراحی ویترا

Guggenheim Museum Bilbao
موزه گوگنهایم بیلبائو

یک تندیس آزاد از فرم های منحنی ظریف
یک تندیس آزاد از فرم های منحنی ظریف

 

Gehry’s Disney Concert Hall
تالار موسیقی دیزنی

اين بنا بونكرهيل را در پایین شهر لس آنجلس پوشانده است.پوشش فولاد ضد زنگ آن زیر آفتاب کالیفرنیا میدرخشد .فرمهای بلندتر کش آمده واز روی شهر سر برآورده اند در حالی که فرمهای کوتاهتر به سمت پایین خم شده اند

Wiseman concert hall
تالار موسیقی وایزمن

مصاحبه با فرانک گهری:

مصاحبه کننده کريستن کيسر:

اين مصاحبه گفتگويي با فرانک گهري در مورد استفاده از عنصر نور در کارهاي وي است( اين مصاحبه دومين سري از مصاحبه هاي با معماران است که بوسيله کريستن کيسر انجام مي شود.

ساختمانهاي گهري پر از حرکت و حرارت هستند . نام فرانک گهري تداعي کننده فرمهاي آزاد و زواياي کج است.

ساختمانهاي وي بخاطر تفکر گهري در مورد نور و حرکت و گردش آن در ساختمان ،هميشه احساسي از حرکت را دارا است.
در طي سالهاي 1964 ، گهري در سقف ساختمان دانزير ( استاديوي اقامتي ) نيز سوراخها و شکافهايي را در حجم ساختمان براي تلفيق نور سرد و گرم منطقه تعبيه کرد
در فضاي داخلي موزه بيلبائو حضور نور به وضوح به چشم مي خورد و همچنين در پروزه هاي بعدي وي نظير بانک دي جي (در برلين ، ساختمانemr) که داراي دو طبقه راهرويي است که با نور روشن شده اند
کيسر: سوال اول در يک کلمه اين ساختمان را چگونه طراحي کرديد ؟  اقامتگاه شخصی
فرانک گهري : نمي دانم آن را چطور طراحي کردم من فقط تعدادي شکاف را در حجم ساختمان تعبيه کردم . نمي توانم بگويم که اين ساختمان تمام   ان چيزي بود که من مي خواستم و چيزي است که به اتمام رسيده است

کيسر وقتي شما پنجره ها را در پروگ و در پروژه نئوزولهف تعبيه کرديد ،که همگي نيز زاويه دار هستند آنرا اين طور توصيف کرديد که انبوهي ازکندوی زنبورها روي يک ديوار ، آيا اين يک موفقيت جديد است؟
فرانک گهري: موفقيت در معماري مثل موفقيت در علم است يعني دست يابي به اطلاعات جديد [ يا احجام جديد ] نه مرور اطلاعات گذشته [ احجام قديمي] من تلاش کردم تا پنجره ها حالتي آويزان را از حجم ساختمان داشته باشند.
کيسر : ايا شما وقتي از فاز در نماي خارجي يک ساختمان استفاده مي کنيد ، متوجه تاثير نور در آن هستيد ؟
فرانک گهري: من بررسي هاي لازم را در مورد فلز انجام داده بودم که فلز چه رفتاري در برابر نور دارد . در تولدو ، من از مس استفاده کردم که اين فلز وقتي با نور تلفيق مي شود ، جلوه بسيار زيبايي دارد.سپس ازاستيل در موزه ويزمن استفاده کردم . زيرا در اين پروزه نمي توانستيم از مس در نماي خارجي استفاده کنيم و اين به دليل آفتاب شديد مينه پوليس بود. در لس آنجلس نيز نمي توانستيم از مس استفاده کنيم زيرا باعث سرد شدن ساختمان مي شد.

نورمن فاستر Norman foster

New Parlement of Germany (Reichstag
پارلمان جدید آلمان:

نورمن فاستر یکی از نام اورترین معماران عصر حاضر از چهره های شاخص سبک اکو-تک است. طرح وی برای بازسازی رایشتاگ ( پارلمان جدید المان) در برلین در سال 1993 به عنوان برنده اول اعلام شد.
فاستر در طرح خود برای رایشتاگ سعی کرده است که از فضای بلااستفاده زیر گنبد به عنوان سکویی برای تماشای محیط اطراف و تالار مجلس و هم چنین جهت انتقال نور طبیعی به فضای تالار و هدایت هوای گرم ساختمان به خارج بنا استفاده کند.
نور مورد نیاز تالارمجلس رایشتاگ از طریق گنبد شیشه ای بالای ان تامین می شود.

tele Communications tower
برج مخابراتی


برج مخابرات ، كولسرول ، بارسلون
فاستر در اين طرح ، جنبه هايي چون خلاقيت و نوآوري سازه اي ، اصالت فرم ، بيشترين بازده و كمترين تاثيرگذاري ( بر بستر پيرامون ) را با هم ادغام كرد و بدين گونه توانست نماد جديد و منحصر به فردي براي اين پايتخت در آستانه ي برگزاري مسابقات المپيك 1992 به وجود آورد .

اين برج ظريف و شفاف با ارتفاع 228 متر در رشته تپه هاي شمالشرق قرار دارد و براي هر فردي كه از طريق دريا يا به صورت هوايي وارد شهر مي شود خودنمايي مي كند .

اين برج براي يك بدنه ي بتني و مركزي قرار گرفته كه تكيه گاه اين بدنه نيز بر روي يك پايه ثابت مركزي قرار مي گيرد و امكان دسترسي لازم به تاسيسات فني و خدماتي را فراهم مي سازد .

Under Ground Station of Canary Wharf
ایستگاه زیرزمینی کناری وارف

اين ايستگاه در حفره اي كه براي لنگر گاه سابق وست اينديا كنده شده ساخته شده است . طول اين ايستگاه 300 متري برابر ارتفاع برج كاناري وارف است . با ايجاد فضاي سبز بر روي بام اين ايستگاه يك فضاي تفريحي اصلي نيز در طرح كاناري وارف بوجود مي آيد . تنها اجزاي نمايان اين ايستگاه سايبان هاي شيشه اي است كه سقف سه ورودي ايستگاه را تشكيل مي دهد . اين سازه هاي شيشه اي هنگام شب به قدري درخشان و نوراني است كه كاملاً قابل روئيت است . هنگام روز نيز نور طبيعي را به فضاي اصلي ايستگاه هدايت مي كند . براي تامين امنيت اين ايستگاه تدابير خلاقانه مختلفي به كار رفته است :
بالابرهاي شيشه اي امينت مسافران را بيشتر تامين مي كند و امكان خرابكاري را كاهش مي دهد . امكان دسترسي به قطار با ايجاد صفحاتي در لبه سكوها بسته شده و درهاي اين قسمت هماهنگ با در قطار باز و بسته مي شود .

Micro electronic Park
پارك ميكروالكترونيك ، نئودورف ، داسبورگ:

طرح نورمن فاستر براي پارك ميكروالكترونيك كه در غالب برنامه وسيعي براي تغيير شكل بازسازي و احياء قدرت صنعتي در شهر روهر انجام شد به مثابه ي عامل مهم و موثري در تقويت ساختار ريخت شناسي بخشي از شهر عمل مي كند . در اين طرح سه نوع ساختمان مختلف با آب نماها با پوشش گياهي منطقه تركيب شده و نمونه خرد مقياس از ايده شهر سبز را به وجود مي آورد . شهري كه در آن عناصر مصنوع و طبيعي با يكديگر ادقام شده و ارتباط دو سوي بين آنها بوجود مي آيد . يك بناي برج گونه با پلان بيضي شكل و بام منحني كه شامل چندين دفتر است نشان دهنده نقطه پايان بافت موجود است و موقعيت قرار گيري آن به گونه اي است كه به مثابه ي عنصر ارتباط دهنده بافت جديد و محوطه تاريخي شهر عمل مي كند.

کوپ هیمل بلاو:

از سال 1986پریکس وهلمات سرکیزینسکی در ترکیب معماری ورسانه های اطلاعاتی شروع به کار کردندمعماری کشش وپیچیدگی را از زمان معاصر انعکاس می دهد و تقاضای روشنفکری را درست در عصر صنعت که معماری فعال رایج شده بود به عنوان نماش جامعه فعال که لازم است به مطالعه بیشتر آن پرداخت.

کوپ هیمل بلاو در سال 1968 در وین توسط ولف دی.پریکس و هلموت سویی زینسکی پایه گذاری شد. ایده های گروه کوپ هیمل بلاو در زمینه طراحی شهری نسبت به روشهای متداول پذیرفته شدو نقش مهمی ایفا کرد. این شیوه مواجهه آمیز نشان و مشخصه گروه گردید:معماری نباید آرام وسازشکارباشد.به همین لحاظ ایده های پروژه های آنها رعب انگیز،زیان بخش یا حتی شرر بار تصور شد.

پروژه های کوپ هیمل بلاو

n Groninger Museum

–موزه گرونینگر

nThe Media Pavillion

–غرفه مدیا

nSeg Apartment Tower

–برج آپارتمانی سگ

nUFA Cinema Center

–مرکز سینمایی یوفا

nOffice and Research Center Seibersdorf

–مرکز پژوهشی و اداری سیبرسدورف

آراتا ایسوزاکی

آراتا ایسوزاکی فارغ التحصیل از دانشگاه توکیو جایی که او شاگرد کنزو تانگر بود.

او تا سال 1963 تحت نظارت و رهبری تانگر کار کردو پس از آن آتلیه شخصی خود را باز کرد. او به عنوان معمار پیشرو معماری مدرن ژاپنی مطرح است.

ایسوزاکی نویسنده آثار مهم نظری هنر است . بیشتر اوقات او به عنوان یکی از اعضای هییت ژوری در مسابقات بزرگ بین المللی حضور داشته است . به عنوان نمونه در مسابقه طراحی ترمینال کانسای 1988 ، او در حال حاضر سرپرست آتلیه نوگیزاتا در توکیو می باشد.

این فایل دارای 249 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

23900 تومان – خرید

 

mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود معرفی نمونه خارجی دانشکده معماری

د مه 17 , 2021
مدرسه هنرسنگاپور انسان اگربتواند محل تحصیل خـود را انتخـاب کنـد بدون شک مدرسه هنری که سقف آن پـوشیـده از گیاه است را انتخاب می کند ، مدرسـه ای کـه ظـاهـر آن نمـایـان محلـی بـرای کسـب هنـر مـی بـاشــد ، بــه طوریکه انسان از دیدن ایـن معمـاری عجیـب و زیبـا سیر […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید