دانلود تحلیل سایت و مشخصات اقلیمی استان همدان

شناخت بستر طراحی

موقعيت جغرافيايي و تقسيمات سياسي استان

برابر آخرين تقسيمات كشوري در سال 1376 هـ . ش استان همدان داراي 20 شهر, 20 بخش و 70 دهستان است. شهر همدان با مساحتي حدود 5/53 كيلومترمربع مركز شهرستان و استان است كه شهرستان همدان, داراي 5 شهر, 3 بخش و 12 دهستان و مساحتي حدود 4118 كيلومترمربع است.
شهر همدان بين مدارهاي 48 درجه و 31 دقيقه طول شرقي و 34 درجه و 48 دقيقه عرض شمالي و و در عرض جغرافیایی حدود 37 و ارتفاع 1820 متر از سطح دريا واقع شده است.

مشخصات اقليمي استان همدان
(درجه حرارت )

همدان در مناطق اقليمي چهارگونه ، جزء اقليم سرد مي باشد . به طور كلي مناطق مرتفع استان ، آب و هواي سرد كوهستاني دارد و مناطق جنوبي آن – ملاير و نهاوند – داراي آب و هواي معتدل كوهستاني است . استان همدان بعلت دارا بودن زمستانهاي سرد و طولاني با يخبندان طولاني ( تعداد روزهاي يخبندان در همدان در سال بين 120 تا 140 روز متفاونت ) است . يكي از سرد ترين استانهاي كشور محسوب مي شود . به استناد گزارش ايستگاه سينوپيتك همدان نوژه حداكثر مطلق درجه حرارت هوا در اين استان 8/36 و حداقل مطلق 6/29- و متوسط حرارت آن
گرم ترين ماه سال با حداكثر دماي تير و مرداد است و سردترين ماه سال با ميانگين – دي و بهمن است .

مشخصات اقليمي استان همدان
(بادها و جریانات هوایی)

همدان اصولا” منطقه اي است باد خيز و حدود اکثر اوقات باد با شدت هاي مختلف از يك گره تا بيش از 45 گره و در جهت هاي مختلف در حال وزش مي باشد .
1- شمال و شمال غرب كه بيشتر در فصل بهار و زمستان مي وزند و مرطوب و باران زا مي باشد .
2- شرقي – غربی كه بيشتر در فصل بهار و پائيز مي وزند و بیشترین سهم را در اندازه و تعداد دفعات دارند.
3- جنوب غربي – شمال شرقي كه بيشتر در فصل تابستان مي وزند .

4- بادهاي محلي – كه براثر اختلاف فشار بين ارتفاعات و دشتها بوجود مي آيند مثل بادكور در اسدآباد.

مشخصات اقليمي استان همدان
(میزان بارندگی)

بر اساس آمار بيست و پنج ساله ( 1975- 1951) ميزان بارندگي در همدان بشرح زير مي باشد :
متوسط مجموع بارندگي ساليانه 330 ميليمتر با دامنه تغييرات 200 تا 400 ميليمتر در ماههاي مختلف سال است .

– متوسط تعداد روزهاي باراني ساليانه 52 روز با دامنه تغييرات 26 الي 85 روز
– متوسط تعداد روزهاي ريزش برف ساليانه 16 روز با دامنه تغييرات 12 الي 20 روز
– متوسط تعداد روزهاي يخبندان ساليانه 125 روز با دامنه تغييرات 93 الي 163 روز

نور خورشید

عامل تعيين كننده تابش نور خورشيد، عرض جعرافيايي است. همدان با قرار داشتن در عرض جغرافيايي تقریبی 37 درجه وضعيت كلي زواياي تابش اين عرض را دارد. حداكثر زاويه ارتفاع خورشيد در تيرماه در ساعت 12 در حدود 75 درجه و حداقل زاويه ارتفاع در ساعت 8 صبح نزديك به 7 درجه مي‌باشد. در طلوع و غروب آفتاب زاويه ارتفاع از دي‌ماه در حدود 7 درجه تا تير‌ماه در حدود 15درجه و در ظهر نيز به همين ترتيب از 28 تا 75 درجه متغير است.

تعيين جهت استقرار نسبت به تابش آفتاب

استفاده هرچه بيشتر از نرژي خورشيدي در گرم كردن فضاهاي داخلي و جلوگيري از گرم شدن اين فضاها در مواقع گرم به وضعيت استقرار ساختمان نسبت به موقعيت سالان خورشيد در آسمان مربوط مي‌شود. تامين اين موارد مستلزم آن است كه جهت ساختمان به گونه‌اي باشد كه در مواقع سرد سال حداكثر و در مواقع گرم حداقل انرژث خورشيدي به نماي اصلي ساختمان بتابد. با استفاده از مقادير محاسبه شده انرژي خورشيدي تابيده شده بر سطوح قائم واقع درجهات مختلف جغرافيايي، مشخص مي‌شود كه در مواقع مختلف سال بطور كلي جهت‌هاي جنوبي تا جنوب‌شرقي، جهات مناسب هستند.
بنا بر تصویر چنين نتيجه مي‌شود كه جهت 75- درجه جهت جنوب شرقي تا -60 درجه جنوب شرقي بهترين جهت براي استقرار در رابطه با تابش آفتاب مي‌باشد.

شناخت جزئی بستر طراحی

زوایه طلوع و غروب آفتاب و جهت وزش باد در سایت

در همدان به دلیل اقلیم سردی که دارد جبهه جنوبی جهت گرمایش خورشیدی در زمستان از اهمیت بالایی برخورد است که فضاهای دائمی که به نور گرما نیازمند هستند در این جبهه قرار می گیرند.

جهت وزش باد غالب شهر همدان شرق به غرب می باشد که در این مجموعه سعی براین شده که در ضلع شرق از بازشوهای کمتری استفاده شود هم از لحاظ سرمایش و گرمایش و هم از لحاظ سر و صدای برخورد باد با پنجره ها و شیشه ها و مزاحمت هایی از این دست.

این فایل دارای27 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

15200 تومان – خرید


مطالب مشابه:

دانلود پروژه مرمت کاروانسرای تاج آباد همدان

دانلود پاورپوینت کامل مرمت خانه میرابیان در همدان

دانلود مطالعات اقلیمی استان کرمان

دانلود مطالعات استان کرمانشاه


mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

دانلود پاورپوینت تحلیل برج تبر سنت ماری یا ساختمان سوئیس ری

ش آوریل 3 , 2021
زندگی نامه نورمن فاستر 1935   نورمن فاستر ، در اول ماه ژوئن در شهر منچستر متولد شد . 1953  پس از اتمام دوره متوسطه ، به صورت نيمه وقت و به عنوان منشی در تالار شهر منچستر شروع به کار کرد . سپس به خدمت سربازی رفت و در حين […]

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید