دانلود پاورپوینت معماری پایدار

دانلود پاورپوینت معرفی معماری معاصر پایدار

مقدمه:

در معماري معاصر،تغييراتي که با توجه به معياري هاي زيست اقليمي و پايداري پديد مي آيند،هر روز اهميت بيشتري مي يابند. سخن از پايداري در معماري را مي توان به تصور و طراحي ساخت و سازهاي آينده تعبير کرد.آن هم نه تنها با پايداري فيزيکي ساختمان،بلکه با پايداري و حفظ اين سياره و منابع انرژي آن،گسترش شهر نشيني و زندگي صنعتي باعث ايجاد اثرات مخرب زيست محيطي گوناگون گرديده،که مهمترين  آنها آلودگي هوا و صدا مي باشد.

معماری سبز:

بحث معماري پايدار ،بحث جديدي نيست چه در زمان ساخت و به اصطلاح مرحله کارگاهي چه در زمان استفاده و همچنين در زمان بازسازي و تخريب يک بنا بايد از مصالح و روش کار استفاده کرد که کمترين ضرر را به محيط زيست و در نتيجه بشريت وارد کند.

اصطلاح معماري پايدار يا معماري محيط زيستي به معماري حساس به مسائل پيچيده همزيستي طبيعت ،انسان و مصنوعات اطلاق مي شود. اين واقيعت موجب شده در اغلب کشورها معماري محيط زيستي نوعي رمان علمي ،تخيلي مربوط به آينده يا نوعي تجمل مختص قشر مرفه تلقي شود اما واقعيت با اين ايده کليشه اي نسبت به معماري محيط زيستي متفاوت است.

امروز هدف معماري محيط زيستي ايجاد تعادلي پايدار و سازمان يافته بين طبيعت،موجودات زنده و محيط مصنوع است.يا به نوعي معماري سبزو در اين راه کل فرآيند معماري ،يعني انديشيدن و مطالعه ،طراحي ،ساخت.

فرآيند سبز در معماري فرآيندي کهن مي باشد براي مثال از هنگامي که انسان هاي غارنشين براي اولين بار پي به اين مسئله بردند که انتخاب غاري رو به جنوب از لحاظ دماي محيط مناسب تر از غاري مي باشد که دهانه آن به سمت شمال است.

کلیات و اهداف در معماری سبز:

معماري سبز برخاسته از معماري پايدار و توسعه پايدار مي باشد که اين نيز ناشي از نياز انسان امروز در مقابل پيامدهاي سوء جهان صنعتي ومصرفي عصر حاضر است . معماري و فن آوري ميتوانند از يکديگر ياد بگيرند.  معماري “هاي تک” با منطق خشک توليد کلان واستفاده بي مهابا از تکنولوژي و تلفيق با کارکردگرائي شديد منجر به محيط هاي خنثي و بي مصرف شد حساسيت در برابر چنين وضعيتي روابط گسترده تر،از جمله ساخت مکان ،مصرف انرژي ،شهر سازي و آگاهي زيست را بوجود آورد بطوريکه امروزه اکوتک(تلفيق طبيعت با تکنولوژي) را در مقابل هاي تک قرار داده است.

دستور العمل اجرایی معماری سبز:

الگوهاي نادرست رفتاري محيط طبيعي را ويران مي کنددر حاليکه ما براي دوره طولاني بقاء ،طي نسلهاي آتي به آن وابسته ايم . طراحي سبز عملي است براي حل مشکلات که طي آن منابع طبيعي قبل،بعد وطي پروسه توليد و ساخت به کمترين حد آسيب مي بيند به علاوه مصالح مفيد بوده و قابل بازگشت به چرخه طبيعت باشند .

موضوعات مطرح در معماري سبز :
1-صرفه جوئي در انرژي
2-مسائل جهاني زيست محيطي
3-بهينه کردن پروسه توليد مصالح
4-بهره گيري از اصول معماري محلي
5-استفاده از فضاي سبز براي کمک به حفاظت محيط زيست

مصالح سبز:

1- استفاده از آن مواد شيميائي که لايه ازن را از بين ميبرند در تجهيزات مکانيکي و عايق ها اجتناب کنيد.
2-از مصالح ساختماني بدست آمده از محل استفاده کنيد.
3-از مصالح ساختماني زائد يا فرآورده هائي که از مواد قابل برگشت به چرخه طبيعت بدست آمده استفاده کنيد.
4-فرآورده هاي چوبي را از جنگل هاي کنترل شده تهيه نمائيد.
5-از مواد داراي گازهاي آلوده کننده اجتناب کنيد.
6- از وسايل تاسيساتي با کارائي بالا استفاده کنيد و بهره گيرنده از انرژي هاي طبيعي استفاده کنيد.

معرفی معماران سبز:

  1. رنتزو پيانو
  2. نورمن فاستر
  3. سانتياگوکالاتراوا
  4. ريچارد راجرز
  5. برنارد لاسوس
  6. اينگن هوون
  7. اورديک
  8. کالن
  9. نيکلاس گريشماو
  10. ايتسوکو هاسه گاوا

معرفی نمونه های معماری پایدار

پروژه ي سايپرتنشي:

 را به عنوان يكي ازجاذبه هاي شهربمبئي مي توان نام برد که به طور يقين پس از تکميل همچون جواهري در منطقه مرکزي شهر خواهد درخشيد نقش شيشه ها در زيباتر کردن و جذب بيشتر براي رساندن نور و روشنايي به اين ساختمان مي باشد به طوري که طول زياد اين تخم مرغ باعث استفاده بيشتر و کسب بهتر نور خورشيد مي گردد.شکل تخم مرغي آن باعث کاهش 10 تا 20 درصدي از فضاي زمين گرديده است اين ساختمان که داراي 13 طبقه ي اداري و همچنين يک طبقه همکف مي باشد ساختماني فوق مدرن به شمار مي آيد.

برج اكو شهري عمودی در ميان شهر افقی:

تصور کنيد قرار است در ساختماني که هرگز اجباري براي ترک آنجا نخواهيد داشت زندگي کنيد آيا اين امر شدني است و اين رويا به تحقق خواهد پيوست؟

برج مرتفع اکو در لندن شايد بتواند اين رويا رابه حقيقت تبديل کند .اين برج که برنامه ريزي و طراحي آن است طرحي جامع در ارتفاع بالا و داراي 100 هزار واحد مسکوني و شامل 500 طبقه مي باشد که به راستي  مي توان گفت اين ساختمان خود حکم يک شهر عمودي را دارد اين طرح نمونه اي از توسعه پايدار در شهر مي باشد که بدون لطمه وارد کردن و صدمه زدن به ساختار تاريخي شهر،آثار باستاني باعث ايجاد معماري مدرن و توسعه ي شهري مي شود

توجه :این پاورپوینت دارای ۴۸ اسلاید میباشد.

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:


مطالب مشابه:

دانلود پاورپوینت بررسی کامل بادگیرها

دانلود پاورپوینت معماری پایدار

دانلود پاورپوینت معماری هم ساز با طبیعت ایران

دانلود پاورپوینت نقش اقلیم در معماری

دانلود پاورپوینت اصول معماری سبز

دانلود پاورپوینت کتاب تنظیم شرایط محیطی


mohammadi morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

یک + پنج =