دانلود پاورپوینت معرفی ارتباط معماری با آرامش (مبانی نظری)

دانلود پاورپوینت معرفی ارتباط معماری با آرامش (مبانی نظری)
دانلود پاورپوینت معرفی ارتباط معماری با آرامش (مبانی نظری)
دانلود پاورپوینت معرفی ارتباط معماری با آرامش (مبانی نظری)

مقدمه

به يـقـيـن روابـط بين انـسان و محيط دو طرفه است زيرا انسان در دامـان او پـرورش مي يابد و بنابر تقدير الهي، تغيير آن در يدِ انسان است.

در عالم ماده، انسان تنــها موجوديست که اراده دارد بنابراين تنها اوسـت که قــادر است روابط خود را بر هم زند يا تغيير دهد. بعضي روابط قابل قطع شدن نيست بلکه تنها کيفيت (مثـــبت يا منفي) آن تغيير مي کند و محيط از جمله ي آنـها است. بنابراين با مثــبت يا منــفي شدن آن، مي توان رابطه بين خود انسان ها را نيز بررسي کرد. مقاله حاضر مي کوشد تأثير عوامل محيطي را بر انسان ها بيابد تا در نتيجه آن روابط بيــن انسان ها را بهبــود بخشد.

عناصر آرامش زا:

نمــاز- عبــادت و یاد خدا- هنرهای دستی از جمله خطاطی- ورزش هــایی مثل یوگا- رسیــدن به معشــوق- آرامش به وسیله یک معماری خوب و محیطی که در آن زندگی می کنیم- صحبت با مشاور یا سنگ صبور- در کنار هم بودن به خصوص خانواده ….

 

تاثیر نماز بر احساس امنیت روانی

چنانچه با دقت كافی و استناد به شواهد آماری به مكان هایی كه استرس های متعدد زندگی، افراد را به آنجا می كشاند (مكان هایی مثل مطب پزشكان، بیمارستان های جسمی و روانی،  قبرستان  جوانمرگ ها !؟ ، زندان ها و .. ) سری بزنیم متوجه می شویم كه تعداد مذهبی ها، در مقایسه با غیر مذهبی های حاضر در این قبیل جاها بسیار متفاوت است.

در كشور خودمان 90 درصد محكومان زندان ها را افراد بی نماز تشكیل می دهند. یا مثلا آمار بیماران بستری در بیمارستان ها كه با نماز بیگانه اند، به طرز باورنكردنی، بیش از اشخاص مقید به نماز است.

آرامش در معماری:

آرامش معماري براي كالبد روحي انسان است و مهمتر از پاسخگويي به نيازهاي فيزيكي از نظر حسي و رواني مي باشد.فضاهايي كه فشارها و خستگي ها را تعديل كرده،ذهن و روح را معطوف آن بعد فراموش شده زندگي نموده و تصويري نو پيش روي وي نهاده و او را از سطح پرهياهوي شهر به عمق معنا و واقعيت هستي مي برد. در موضوع ادراک فضا از نظر تاثیرگذاری بردریافتهای روانی انسان منظور از فضا،فضای کیفی یا مراتب معنوی فضاست.

 

الف-  انسان به عنوان تجربه کننده فضا ـ تجربیات انسانها از فضا متفاوت است.

ب– الگوی رویدادهای هر فضا

 

آرامش در فنگ شویی(آرامش به سبک چینی):

فنگ شويي چيست؟ فنگ شويي به معناي باد و آب است. هنري از چين باستان که براي ترويج سلامتي، شادي و آرامش و سعادت از طريق چيدمان صحيح اشيا و دکور مناسب استفاده مي شود.

 

مکان های آرامش زا در معماری

مسجد – کلیسا – پارک – اتاق خوابی با طراحی خوب – کافی شاپی با طراحی عالی و …….

 

ارتباط رنگ با آرامش 

 

با وجودی که اثر رنگ‌ها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف فرق می‌کند امّا برخی از تاثیرات رنگ‌ها دارای معنی یگانه‌ای در سراسر جهان هستند. رنگ‌هایی که در طیف رنگ‌های در ناحیه قرمز قرار دارند به عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند که این دامنه‌اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است.

رنگ‌هایی که در ناحیه آبی قرار دارند، رنگ‌های سرد نامیده می‌شوند و شامل آبی، ارغوانی و سبز هستند. این رنگ‌ها معمولاً آرامش بخشند امّا گاهی نیز ممکن است احساس غمگینی و بی‌تفاوتی را به ذهن آورند.

ایجاد آرامش به وسیله ترکیب آب با فضای سبز و همچنین ایجاد تقارن به وسیله جوی آب در اکثر باغهای ایرانی

آب در هنر، منزلتی والا داشته و بعنوان مظهر حیات، صفا، مسرت و روانی یاد شده و در آیین و مراسم سوگ و شادی دارای اهمیت بسزایی است.

 

ایجاد آرامش به وسیله ی آب در طراحی منظر

 

نور و تاثیر آن بر آرامش

گرچه مي توان بوسيله رنگ ها، نور طبيعي را روشن تر جلوه داد اما قطعا رنگ، يک مکمل است و در جايي که تاريکي زيادي وجود دارد، بحث رنگ بي فايده است. اما نور مصنوعي خود يک اصل است. بي نياز از نور طبيعي است و گاهي اين نور مصنوعي است که محورروشنايي قرار مي گيرد نه نور طبيعي. نور مصنوعي علي رغم صرف انرژي، تنوع مختلفي را در رنگ ها ايجاد مي کند. بگونه اي که مي توان در روز بر روي ديوار، رنگي متفاوت از شبش داشت.

این فایل دارای 38 اسلاید به صورت پاورپوینت میباشد.

 

دانلود مستقیم از سایت معماری بنا:

10500 تومان – خرید

 

mohammadi morteza

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

پست بعدی

دانلود پاورپوینت سبک مینیمالیسم در معماری(مبانی نظری)

پ فوریه 14 , 2019
دانلود پاورپوینت سبک مینیمالیسم در معماری دانلود پاورپوینت سبک مینیمالیسم در معماری چکیده : طراحی مینیمال، یکی از جنبش های قابل توجه، در طراحی قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم است. طراحی مینیمال، خیلی لوکس، پر زرق و برق و متداول نیست اما در بسیاری از رشته ها […]
دانلود پاورپوینت سبک مینیمالیسم در معماری(مبانی نظری)دانلود پاورپوینت سبک مینیمالیسم در معماری(مبانی نظری)

جدیدترین مطالب معماری بنا

سبد خرید

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس